Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

0 377

Meksika, Kuzey Amerika Kıtası’nın güneydeki son uzantısında yer alan bir ülkedir. Dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer alan Meksika, ülkesini ziyaret edecek bazı ülke vatandaşlarını vizeden muaf tutmuştur. Bu muafiyet programında olan ülke vatandaşlarının Meksika’ya seyahat etmek istemesi halinde yapılması gereken tek şey, o kişinin geçerli bir pasaporta sahip olmasıdır. Buradaki geçerlilik ifadesi, pasaportun geçerlilik süresinin Meksika sınırlarının geçileceği tarihte 6 aydan daha az bir süreye düşmüş olmaması hadisesidir. Eğer geçerli bir pasaporta sahip iseniz ve de Meksika devleti sizi vize muafiyeti kapsamına almış ise ya da başka bir ifadeyle sahip olduğunuz pasaportu düzenleyen ülke Meksika tarafından vize muafiyetine dahil edilmiş bir ülke ise, o takdirde herhangi bir vize başvurusu yapmaksızın Meksika’ya seyahat etmeniz mümkündür. Bu ülkeye giriş açısından zorunluluk arz eder ver bu prosedür yerine getirilmelidir. Burada bahsedilen vize türü tamamıyla turistik vize hükümleridir.

MMeksika Vizesi Nasıl Alınır?eksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Japonya, Avustralya, Fransa, Birleşik Krallık, İsviçre, Norveç, İsveç, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Güney Kore, Tayvan, Avusturya gibi ülkelerden herhangi bir vize talebinde bulunmamaktadır. Bu ülkelerin dışında geriye kalan tüm Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri de listeye dahil edilmiştir. Bu ülke vatandaşları da vizeden muaftırlar. Bu ülke pasaportu taşıyan ülkelerin vatandaşları Meksika’da 3 ay kadar kalabilme hakkına sahiptirler. Bu oturum hakkı sadece turistik statüde olup herhangi bir işte bir ücret karşılığında çalışma hakkı tanımaz. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip iseniz, bu durumda Meksika makamlarınca sizden vize talep edildiğini bilmelisiniz. Her ne kadar Meksika sizden vize talep etse de 2013 yılına dek doğrudan konsolosluk marifetiyle vize başvuruları yapılabilmekte idi. Ancak 2013 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir gurup Doğu Avrupa ülkesi Meksika ile ikili anlaşma yoluna gitmiş ve bu anlamda bir bakıma da her iki taraflı vize kolaylığı sağlanmıştır. Bu da Türk vatandaşlarının Meksika’ya seyahat etmek istemeleri halinde herhangi bir konsolosluk başvurusu yapmadan doğrudan online bir sistem üzerinden başvurularını iletebilmesi anlamına gelmektedir.

Türk pasaportu taşıyan bir kimse eğer geçerli bir Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip ise, bu durumda başka herhangi bir işlem yapmaksızın doğrudan Meksika’ya seyahat edebilmektedir. Vizeden kasıt, ya Amerikan turist vizesine sahip olmak ya da orada yasal olarak oturum kartı sahibi olmaktır. Bunun dışında Türkiye’den havayolu ile doğrudan Meksika’ya uçulmak isteniyorsa, bu takdirde online olarak seyahat izni alınmış olması gerekmektedir. Bu seyahate izin verilmesi ya da ülkeye kabul için zorunlu bir koşuldur. Elektronik vize müracaatı çok kısa bir sürede sonuçlanmakta ve kara listede yer almamanız halinde 1 ila 5 saniye arasında vizeniz sistem tarafından otomatik bir şekilde verilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku