Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tavuklarda Yumurta Oluşumu Nasıldır?

3 1.106

Tavuklarda yumurta oluşumu ilk olarak yumurta sarısını medyana getiren ovumların hızlı gelişimiyle başlar. Ovumlar günde 2 g. artarak 8-10 günde 15-20 grama ulaşır. Ovumun gelişimi sırasında oluşan kısımlar birbiri üzerinde birikerek asıl yumurta sarısını oluşturur. Ancak, ovum oluşumu her ne kadar yumurta üretiminin başlangıcı olsa da 5-6 ovum birlikte üretildiğinden, yumurta oluşumuna bu süre eklenmez.

Normal koşullarda yumurta oluşumu 24-26 saat arasında sürmektedir. Ancak bu süre toplam ışık miktarı, çevresel etkenler bu sürenin uzamasında etkilidir. En iyi şartların sağlandığı bir kümeste bir tavuktan bir yıl içinde 300-310 adet arası yumurta alınabilmektedir. Yumurta oluşumu, yumurta kanalı denilen bölümde çeşitli evrelerden geçerek gerçekleşir. Yumurta kanalı infindibulum, magnum, istmus, uterus adı verilen dört kısımdan oluşur. Bu kısımların her birinde yumurta farklı sürelerde işlemlerden geçer.

yh1QMVBKGPUEA38632

İlk olarak yumurtalıktan, yumurta sarısı, yumurtalıktan infindibulum kısmına düşer ve bu kısımda 15-20 dakika kalır. Burada döllenme gerçekleşir. Ancak, yumurtanın döllenmemesinin yumurta oluşumunun tamamlanmasını engelleyeceği düşünülmemelidir. Döllenme gerçekleşmeden yumurta oluşur. Sadece, bu yumurtalardan civciv elde edilemez.

Ardından yumurta sarısı, yumurta kanalının üst kısmandaki bezler tarafından oluşan yumurta akının oluştuğu magnum denilen kısma gelir. Burada yumurta akının %60ı oluşur. Albüminin de büyük bir kısmı burada oluşur. Aynı zamanda, yumurta akı bu kısımda sertleşerek yumurta sarısının dağılmasını engeller. Yumurtanın bu kısımdaki gelişimi yaklaşık 3 saat sürer. Yumurta akı, çok ince koyu ak, iç sulu ak, koyu ak, dış sulu ak olmak üzere dört tabakadan oluşur.

Yumurta kanalının üçüncü kısmı olan istmus denilen kısımda kabuk zarı ve kireçli sıvı ile birlikte kabuk oluşur, yumurta şekillenmeye başlar. Protein lifleri yapısında olan, yumurtanın iç ve dış zarları burada oluşur. Bu zarlar hava ve su geçiren yapıda olmakla birlikte mikroorganizma geçişini engeller.

Bu kısım yaklaşık bir saatte tamamlanır.

Son kısım uterus en uzun sürede (yaklaşık 20 saat) tamamlanan kısımdır. Burada ilk beş saat, kabuk harici yumurtanın tamamlanması sağlanır. Yumurta akının %40ı bu kısımda tamamlanır. Sonraki 15-16 saatte 4 tabakalı kabuğun oluşumu tamamlanır. Yumurtanın kabuğu sert fakat gözeneklidir. Yumurtanın sıvı içeriği kabuğun gözeneklerinden buharlaşırken, büyüyen, gelişen tohum için aynı gözeneklerden oksijen alınır.

İçerik olarak incelediğimizde, yumurtanın beyazının büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Yüksek miktarda albümin içermektedir. Bu kısmın içinde kalın iplikçikler görülür. Bu iplikçikler yumurta sarısını merkezde sarsılmadan tutulmasını sağlamaktadır. Yumurta sarısında ise, %50 su, %32 yağ, %16 protein, %1,7 mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Yumurta akı içindeki proteinler eriyik halde, yumurta sarısındaki proteinler ise yağ bezlerine bağlı olarak bulunmaktadır.

Kaynakça:
http://www.organikpin.com
http://www.karagulyumurta.com

Yazar:Çiğdem Aydın

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Taner diyor

  Ne kadar cahilsiniz tabikide kıçından çıkar başka neresinden çıkacak

 2. KUSAY diyor

  ÇİĞDEM AYDIN ÇOK GÜZEL OLMUŞ. AMA BİR ŞEYİ MERAK EDİYORUM. YUMURTA TAVUĞUN NERESİNDE OLUŞUR, NERESİNDEN ÇIKAR VE NASIL ÇIKAR. BU SORULARIMIN CEVABINI ALABİLİRSEM ÇOK SEVİNİRİM. İYİ GÜNLER.

  1. Bet diyor

   Ağzından çıkar.. kusuyo yumurtayı..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku