Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Toryum Nedir? Ne İçin Kullanılır?

0 131

Toryum uranyum ve plütonyum çekirdeklerinin parçalanması sonucu elde edilen nükleer bir güçtür. Kontrol edilebilir enerji teminine çok büyük katkıda bulunmaktadır. Tıpkı uranyum gibi, toryum da bir nükleer enerji hammaddesi olarak kullanılmaktadır.Toryum Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Doğada serbest halde bulunmayan Toryum ortalama 60 mineralin içinde bulunmaktadır. Nadir toprak elementlerinde bulunan monazit ve thorite toryum üretiminde kullanılır.

Toryum kaynaklı nükleer santrallerin maliyetinin çok yüksek olması ve bu sektör dışında az yerde kullanılabiliyor olması, toryum aramalarına yoğunluk verilmemesine sebep olmuştur.
toryum rezervi bildiren ülkeler; Mısır, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kanada, Arjantin, Norveç, Tayland ve Türkiye toryum rezervi bildiriminde bulunmuş ülkelerdir. Toplam 658.000 ton civarında rezervi olduğu düşünülen bu ülkeler toryum için kaynak teşkil etmektedirler.

Bugün için kullanımı durağan hammadde olarak tüketimi yok denecek kadar azdır. Hala sadece Toryum için işletilen bir yatak bulunmamaktadır. Ancak Toryum, geleceğin nükleer yakıt hammaddesidir.

Ülkemizde Eskişehir-Sivrihisar-Kızılcaören yöresinde toryum kompleks cevher yatağı ve Malatya Hekimhan Kuluncak’ta mevcut toryum varlığı rezervlere katkı sağlayabilecek durumdadır.

Toryumun Kullanım Alanları

– Magnezyumun direncini artırmak amacıyla çeşitli alaşımlarda,
– Elektronik cihazlarda ve aydınlatmada tungsten filament kaplanmasında,
– Isıya dayanıklı potaların yapımında,
– Kalitesi ve verimi yüksek kamera merceklerinde,
– Nükleer teknoloji alanında nükleer santraller için enerji kaynağı olarak,
– Gazla çalışan lambalarda,
– Uzay ve havacılık araştırmalarında,
– Seramik parça ve yüksek ısıya dayanıklı pota imalatında,Toryum Nedir? Ne İçin Kullanılır?
– Teknolojik bilimsel cihaz üretiminde kullanılmaktadır.
– Protonun toryum çekirdeğiyle çarpıştırılması sonucu büyük enerji ortaya çıkmaktadır. Bu enerji elektrik enerjisine çevrilebilir durumdadır. Bu sayede bir şehrin ısınma ihtiyacı karşılanabilir.

Toryumun patlama tehlikesi bulunmamaktadır. Toryum geleceğin öncelikli olarak nükleer yakıt üretim hammaddesi olduğundan bilim dünyası ve teknolojik gelişmeler açısından önem arz etmektedir.

Kaynakça:
ankaenstitusu.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.