Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsomnia (Uykusuzluk) Belirtileri Nelerdir?

0 223

Uyku problemleri içerisinde yer alan insomnia, bir başka deyişle “farkına varmadan gelen ölüm” olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Hastaların ilk şikayeti gece boyunca hiçbir koşulda uyuyamadan sabahladıkları şeklindedir.

8221_1Doğal uyuma dengesini bozan ve tamiri bir hayli zor olan bu hastalık, birkaç gece devam ederse geçici, 1 ile 3 hafta arasında değişirse kısa süreli, üç haftadan fazla sürerse kronik insomnia olarak adlandırılmaktadır.

Dünyada sadece 100 kadar insanı etkileyen insomnia, insanların 7 ay içinde ölümüne de sebep olabilmektedir. Bu hastalığa yakalananların en tipik belirtileri gece uykusuna hazırlanamamak ve rahat bir uykuya dalamamaktır.

İnsomnia hastaları genelde öğleden sonra veya akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri uyumakta zorluk çekerler. Bu da çok önemli fiziksel ve ruhsal bozukluklara neden olur.

İnsomnia, bazı ilaçların yan etkileriyle strese bağlı duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlar doğrultusunda oluşabildiği gibi, vücuttaki bir proteinin bozulması ve beyne zarar vermesi ile de ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum, insomnia ile birlikte terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, anksiyete ve hatta bunamaya bile neden olabilmektedir.

Hastaların geneli orta yaşta olurken, ender olarak genç yaşlarda da görülebilmektedir. 7 ay ile 3 yıl arasında ki bir süreçte insanları ölüme götürebilen bu hastalıktan kurtulmak için, uyku haplarının yanı sıra kediotu gibi bir takım bitkilere başvurulabilmektedir.

Bu hastalıkta ana önlem olarak akapunktur, diyet ve bitkiler öne çıkmaktadır. Ayrıca geleneksel Çin tıbbı insomnia için yaklaşık bin yıldır insanlar lehinde kullanılmaktadır.

Bu hastalıktan korunmak için;

1- Yatmadan önce sıcak süt içmek, öğlen egzersiz yapmak, sabah ve öğle yemeğini düzenli yemek, akşam yemeklerini aza indirerek erken yatmak alınacak önlemlerin başında gelir.

2- Çay, kahve, kakao, kola, enerji içecekleri, şekerlemeler ve çikolata gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekir.

3- Belli bir saatte yatağa gidip, belli bir saatte uyanmak çok önemlidir. Gün arasında uyumamaya özen gösterilmelidir.

4- Uyarıcı ilaç kullananlar, doktora başvurduklarında insomnia şikayetleri ile birlikte bu ilaç kullanımını da bildirmeleri kontrendikasyonlar açısından faydalı olacaktır.

5- Bunların yanında başka yöntemleri de aynı anda kullanarak insomnia karşısında çözüme ulaşılabilir. Kafanızı tamamen boşaltarak müzik dinlemek, kitap okumak, puzzle yapmak gibi şeylerle uğraşılırsa 1-2 gün içinde uykuya geçişlerin daha kolay olacağı görülecektir.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nsomnia

Yazar:Ayfer Yeşilova

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.