Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları

0 227

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa FaydalarıKabak çekirdeği,Kabağın içinden elde edilerek işlenir. Çekirdek daha sonra çeşitli kurutmalar sağlayarak ve kavurmalar yapılarak elde edilir. Ayçekirdeğine benzemeyen,tadı değişik bir lezzeti andıran kabak çekirdeğinin sağlık açısından birçok faydası bulunduğu gözlemlenmektedir. İçeriğinde zengin elementler barındırdığından yüksen besin değerine sahiptir. Özellikle çinko,demir ve minerallerin fazla olduğundan zengin bir besin olarak bilinir. Omega ihtiyacını yeterli bir şekilde sağlar.İçinde bu elementler dışında birde 3 yağ asidi bulunmaktadır. Sağlık için ideal olan ve pek çok hastalığa iyi gelen kabak çekirdeği prostat’ın büyümesini de engelliyor. Erkeklerde büyük bir sorun olarak bilinen prostat son derece rahatsız eden bir hastalık türüdür. Çok fazla yüksek kaloriye sahip olan kabak çekirdeğinin tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar başta yüksen tansiyon olmak üzere,kalp ve damar hastalıklarında da tıkanmalara sebebiyet veriyor. Bu nedenle aşırısına kaçmak, sağlık kurallarına aykırı olabilir.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa FaydalarıKabak çekirdeğinin sağlığa kattığı değerleri göz önünde bulundurursak,başta,çinko minerali olmak üzere,daha sonra,1 avuç ölçüsünde tüketilen kabak çinko ihtiyacını karşılıyor. Çinko eksikliği olan kişilerde güçsüzlükler ve sürekli değişik hareketler,zayıflamalar ve dikkatsizlikler söz konusu olabilmektedir. Çinkonun yaşantımıza sağladığı en önemli fayda uyku düzeninin yeterli bir şekilde alınması ve bu düzenin en iyi şekilde bölünmeden sağlanmasıdır. Hafıza zayıflığına yol aça etkenlerin önüne geçerek daha bilinçli davranmamızı ve düşünme yetisinin en iyi şekilde gelişmesini sağlar. Çinko, beyin sağlığı için çok faydalı bir maddedir. Eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar ve rahatsızlıklar,kişiye sağlıksız bir yaşam arz eder ve kişi hayata pozitif bakmayı bırakır. Ayrıca çinko,bağışıklık için oldukça önem taşımaktadır. Bağışıklığın daha güçlü olmasını sağlamakta ve hastalıkların önüne geçmektedir. Çinko vücut için gerekli önemli bir maddedir. Eksikliği istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa FaydalarıKabak çekirdeği kilo yapmaz. Birçok insan kabak çekirdeğinin inanılmaz derecede kilo yaptığının kanısına varır. Fakat,durum böyle değildir. Kabak çekirdeği kilo vermede yardımcı bir maddedir. Kabak çekirdeği yüksek kaloriye sahiptir. Protein oranı kalori oranına göre epey düşüktür. Bu nedenle ortalama 5 gram protein bir avuç kabak çekirdeğinde mevcuttur. Zayıflama etkisi oldukça fazladır. Emilimi vücut içinde hızlı dağılır. Posalı yiyecekler arasında yer alır. Posalı besinler kilo vermek için ideal besinler olarak bilinmektedir. Magnezyum her besinde belli oranlara bulunur. Hatta en çok bu besinlerde yer alır.badem,soya sütü,ıspanak,fasulye,ekmek,yoğurt ıspanak. Çok az bulunan magnezyum ihtiyacını sadece 30 gram kabak çekirdeğinde karşılamanız mümkün olabilmektedir.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa FaydalarıMagnezyum çinko değeri kadar önemli bir elementtir ve vücudun buna inanılmaz ihtiyacı bulunmaktadır. Omega 3 içeriğine sahip olan bitkiler ve sebzeler en sağlıklı gıdalar arasında yerini alır. Kabak çekirdeğinde de yüksek miktarda omega 3 bulunduğundan sadece bir avuç kabak çekirdeği tüketerek,vücut için gerekli olan omega 3’ü karşılamanız mümkün olabilmektedir. Omega 3 kas ve eklemlerde,kemik ve göz sağlığında,beyin ve zihin gelişimden oldukça etkili bir besindir. Vücut için oldukça gereklidir. Eksikliğinde birçok rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa FaydalarıDemir eksikliğini tedarik etmek,vücuda yeterli bir şekilde depolamak her zaman mümkün olamayabilir. Örneğin bir bebek anne sütü alırken bile içinde her vitamin bulunan anne sütünde D vitamini bulunmaz. Bu da son derece bebeğin beyin gelişimi için zararlı bit durumdur. Gerekli takviyeler ile bu eksiklik damla yöntemi ile giderilir. Demir eksikliği çeşitli raşitzm,kemik hastalıkları ve kansızlığa yol açar. Vücut için en gerekli besinler arasında yer alan demiri sadece 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek almanız mümkün olabilmektedir. Kabak çekirdeği birçok eksikliğe ve hastalığa iyi gelir. Son derece faydalı bir besin olarak tanımlanır.

Kaynakça:
uzmanhekim.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.