Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Virginia Eyaleti Neresidir?

2.025

dunya_uzerinde_virginia_neredeVirginia ya da tam adıyla Commonwealt of Virginia, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük eyaletlerinden biridir. Virginia, Amerika’nın Güney Atlantik Bölgesi’nde yer almaktadır. Eyalete ”Old Domination” adı verilmektedir. Virginia’da çoğunlukla İngiliz kökenli Amerikalılar ikamet etmektedirler. Eyalet birçok bölgeye ayrılmıştır. Bunlar içinde en önemli olanları, Fairfax, Richmond’dur. Ayrıca eyalet Maryland’e da oldukça yakıdır. Maryland ve Virginia birbirlerine komşu ve 1 saat mesafedeki eyaletlerdirler. Eyaletin en popüler noktaları ise, Virginia Beach ve Chesapeake Bay’dır. Bu iki yerde deniz kenarında yer almakta ve birçok yerli yabancı turistin doğrudan ziyaret ettikleri noktalar arasında bulunmaktadır. Virginia, coğrafya olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer alan Seattle ve Kaliforniya eyaletleri gibi dağlık ve ormanlık bir yapıya sahiptir. Atlantik Okyanusu’na da kıyısı bulunan Virginia’nın başkenti Richmond’dur.

Bölgede yaşayanların büyük çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca konuşmaktadırlar. Bu iki dilin toplam konuşulma oranı %92’leri geçmiş durumdadır. Geri kalan yüzdede ise konuşulan birçok dil bulunmaktadır. Bunlar arasında Almanca ve Fransızcada yer almaktadır. Başkenti Richmond olan Virginia’nın en büyük şehri ise Virginia Beach’dir. Washington Şehir Bölgesi de Virginia içinde kabul edilmektedir. Şehrin ortalama olarak genişliği 320km iken uzunluğu ise 690km civarındadır. Eyalet sınırları içinde kalan toprağın %7.4’ü sular altındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin eyaletlerinden biri olarak kabul edilen Virginia’da ortalama olarak yıllık gelir 61 bin doların üstündedir. Bu değer bölgenin Birleşik Devletler ortalamasının üzerinde bir yıllık gelire sahip olduğunu göstermektedir. Şehrin en alçak noktası ise, Atlas Okyanusu’nun bulunduğu kıyı şerididir. Eyaletin Başkanı, Terry McAuliffe iken Senatörü ise, Mark Warner ile Time Kaine’dir. Eyaletin sınırları içinde yaşayan kişi sayısı yaklaşık olarak 8.4 milyon civarındadır.

virginia_beachNüfus bazında Virginia, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 12. Eyaletidir. Nüfus yoğunluğu bakımından ise 14. Sırada yer almaktadır. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda ciddi bir öneme sahip olmuş ve bu savaşın kazanılmasında kilit bir rol oynamış olan Virginia’da genel olarak Cumhuriyet yanlıları ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Virginia, Batı Virginia ve Doğu Virginia olarak da iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. Batı ve doğu ayrımı ile bölünmüş olan tek Amerikan eyaleti olma özelliğine sahip olan Virginia’da halkın çoğu Batı Virginia bölgesinde ikamet etmektedir. Virginia’nın komşuları arasında, Kuzey Carolina, Tennessee, Maryland, Washington ve Batı Virginia yer almaktadır. Ayrıca eyaletin doğusu Atlantik Okyanusu’na bakmaktadır. Bu anlamda eyalette yaz turizmi de yaşanmaktadır. Bölge oldukça ormanlık bir araziye sahiptir. Bunun yanı sıra Avrupa mimarisinin ağırlıklı olarak görüldüğü şehirleri ile

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.