Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve Zararlar

0 604

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarYağlı yiyecekler sadece iç organlara zarar vermez. Aynı zamanda cildin de bundan olumsuz bir şekilde zarar görmesine neden olur. Cilt sağlığı ,yaşam için en önemli etkenlerden biridir. Cildin mat ve sağlıksız olması ve yağlı yiyecekler sonrası zarar görmesi kötü bir izlenim yaratır. Bununla beraber mutsuzluklar artar. Kişi hayata küser. Cilde elimizle temas ettiğimizde ele gelen pürüzlükler,sivilceler,yanak ve burun kısımlarında oluşan koyu belirgin siyah noktalar ve akneler cildin bütün yaşam kaynağını elinden alır. Bu yüzden kişi cildini temiz tutmalı ve özellikle besinlere ve kullandığı kimyasal ürünlere bağlı makyaj ve kozmetiklere dikkat etmelidir. Cilt hasar gördüğü vakit,eski sağlığını karşılayamaz,çok çirkin bir hali alır. Bu da sağlıksız bir şekilde bozulmaya dönen cilt için olası çökmelere neden olur. Kişi bundan olumsuz bir şekilde etkilenerek hayata küser. Cilt sağlığı yaşam için gerekli olan ve insanın yaşantısında görselliği ele alan mutluluk kaynağıdır. Hiç kimse bu mutluluk kaynağını hüzünlere teslim etmek istemez.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarDaha sağlıklı bir görseli elde etmenin en alternatif yöntemi,yediklerimiz ve içtiklerimizden ibarettir. Cildin güzel olması ve doğaya enerji katması ayrıca karşımızdakini inanılmaz bir şekilde etkilemesi biz oldukça mutlu eder. Bu nedenle cilt üzerinde var olan hassasiyetimizin her zamankinden daha fazla olduğunu ve bunu bir sorun haline getirdiğimizi inkar etmemiz mümkün değildir. Doğanın gereğidir güzellik ve bakım. En iyisini elde etmek ve sağlığımızı garanti altına almayı benimseriz.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarYiyeceklerin cilde verdiği fayda ve zararları ele aldığımızda dikkat etmemiz gereken birçok husus olduğunu gözlemlemekteyiz.Başarılı bir diyet yöntemi ve sağlıklı beslenme bizi zinde, fit ve hoş karşılanan bir görünüşe büründürebilir. Vücudumuzdaki en büyük organ cildimizdir ve cildimiz, yediğimiz tüm yiyeceklerden etkilenir.Dünyada bir çok insanın ciddi ya da olağan bir çok cilt hastalığı ile baş etmek zorunda olduğu bilinen bir gerçektir. Bilinmeyen ise bu hastalıkların belki de düzenli olarak tüketilen yiyeceklerden kaynaklandığıdır. Alkol kullanmak ya da vücudumuzun biz bilmeden reaksiyon gösterdiği belirli yiyecekleri düzenli olarak tüketmek bu hastalıkların semptomlarını artırabilir. Örneğin kan şekerini düşüren bir diyet programı ile akne problemi bağlantılıdır.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarUzun süre kan şekerini düşürebilecek bir diyet yapmak, vücutta görülen akne problemini artırabilir. Amerika’da yapılan bir araştırmada ise daha az karbonhidrat tüketen insanlarda akne probleminin daha az görüldüğü saptanmıştır. Yiyecekler Neler Yapabilir bazı diyet programları, daha zayıf ve fit bir vücuda kavuşmamıza olanak sağlarken, vücut parlaklığımızı kaybetmemize, yaşlanmayı hızlandırmaya, çizgi ve çukurların oluşumuna neden olabilmektedir. Bu anlamda iyi bir denge kurmak gerekmektedir.Çizgileri Azaltmakta Yardımcı kaliteli bir cildiyeci tarafından düzenli olarak kontrol edilmek tabi ki büyük bir fayda sağlamaktadır.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarAyrıca tükettiğimiz yiyeceklerle çizgileri azaltmak konusunda direkt bir bağlantı vardır. Yine Amerika’da yapılan, 70 yaşının üstündeki insanlarda yapılan bir araştırmada, doymamış yağ oranı yüksek, zeytin yağlı, bolca sebze karışımlarından oluşan yiyecekler yiyen kişilerin daha az yaş çizgisine ve deri deformasyonuna sahip olduğu keşfedilmiştir. Bu nedenle eğer yaş çizgilerinizden şikayetçi iseniz, derhal, şeker, tuz, margarin, sıvı yağ, süt ve süt ürünlerinin aşırı kullanımından kaçının. Tabi ki tek bir araştırma kesin bir sonuç elde etmek için yeterli değildir ancak siz yine de bu konuda düşüncelerinize kulak verin.Genel anlamda vücudu yoran, daha fazla çalışmasına sebebiyet veren, aşırı yağlı ve ağır yiyecekler yemek, yaşlanmayı hızlandırıyor.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarYaşlanmanın hızlanması ve vücudun daha çok çalışması ilk etapta cilt üzerindeki etkilerden anlaşılıyor. Sadece görsel olarak olumsuz sonuçların ortaya çıkması değil aynı zamanda sağlığınız ve yaşam süreniz konusunda da sorunlar meydana geliyor.İnsanların cilt türleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle her önünüze gelen tavsiyeye uyum sağlayamazsınız. Bazı insanların ildi daha yağlı, bazılarınınki ise daha kurudur. Bazı insanlar daha parlak bir cilde sahipken bazılarının ki ise daha mattır. Bu nedenle hangi yiyeceğin cildiniz üzerinde ne gibi bir etki bırakacağını iyi araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarYağlı bir cildiniz varsa ve cildinizi daha da yağlandıracak yiyecekler tüketiyorsanız, akne problemi en basit sorunlarınızdan biri olacaktır.Bulunduğumuz çağ, uzmanlar tarafından bilgi çağı olarak adlandırılıyor. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Eğer cildinize önem veriyorsanız, çağınızın size sunduğu imkanları değerlendirerek bu konuda araştırmalar yapın. Youtube videolarında, bloglarda, sözlüklerde bu tarz konular hakkında bir çok bilgiye ulaşmanız mümkün.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarCildin daha sağlıklı ve olduğundan daha güzel görünmesi mümkün olabilmektedir. Bunun için ilk kural yediklerinize dikkat etmek ve yağlı gıdaların size ne kadar zara verdiğini hatırlamanız gerekmektedir. Eğer gıdalar,aşırı yağlı ise ,iç organlarda bundan son derece zarar görür. Kanserli hücreler her yere yayılmaya başlar.

Yiyecek ve İçeceklerin Cilde Verdiği Fayda ve ZararlarKaraciğerde yağlanmalar artış gösterir. Nefes alıp vermede sıkıntılar artar. Kalp ve damar hastalıkları hızlı bir şekilde vücut içinde nükseder. Bu nedenle yağlı gıdaların cilt ve yaşantımızda tehlikeleri oldukça büyüktür. Mümkün oldukça lif içerikli,posalı besinler tüketin. Hem fit bir güzelliği elde edin. Hemde meyve ve sebzelerin gücünden yararlanarak,cildinizin daha esnek ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olun. Sağlıklı günler dileği.

Kaynakça:
uzmantv.com
mynet.com
habertürk.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku