Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yavaş Gıda (Slow Food) Örgütü Nedir?

0 344

Yavaş Gıda (Slow Food) Örgütü Nedir?Yavaş Gıda (Slow Food) Örgütü, yaygınlaşan fast-food tüketimine karşı tepki olarak İtalya’da 1986 yılında kurulmuş ve günümüzde 150’den fazla ülkeye yayılmış olan bir örgüttür. Örgütün temel amacı fast-food tüketimine alternatif olacak şekilde her ülkenin kendi yerel mutfağını ve yerel ürünlerini kullanmasını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Örgüt Carlo Petrini tarafından Roma’da açılan McDonalds şubesine tepki olarak kurulmuştur. Yavaş Gıda Örgütünün manifestosu ise 15 ülkeden gelen katılımcılar ile Paris’te 1989 yılında imzalanmıştır.

Yavaş Gıda (Slow Food) Örgütü Nedir?Yavaş gıda örgütü, küreselleşme ve sanayileşme sonucunda dünya genelinde yayılan fast-food tüketimine tepki amacıyla kurulmuştur. 50 binden fazla üyesi ile 150 ülkede faaliyet gösteren örgütün merkezi İtalya’da Bra kentindedir. Yavaş gıda örgütünün manifestosunda, sanayileşme sonucunda yaşamın oldukça hızlı hale geldiği, zamanın bu hızlı yaşam koşulları altında en önemli kaynak halini aldığını belirtmektedir. Bu sebepten ötürü, normalde zevk alınarak gerçekleştirilmesi gereken yemek yeme aktivitesi, hızlı ve tekdüze hale gelmiştir. Fast-food tüketiminin yerleşmesiyle, değişik tatlar yerine sürekli aynı tarzdaki lezzetsiz ve sağlıksız gıdalar tüketilmektedir. Yavaş Gıda örgütünün temel amacı bu durumu tersine çevirmek ve yerel mutfak kültürlerini tekrar canlandırmaktır.
Yavaş gıda örgütünün başlıca amaçları şu şekilde sıralanabilir:
• Fast-food tüketiminin zararları hakkında farkındalık yaratmak
• Bitkilerin genetiğiyle oynanmasına karşı hükümetleri ikna etmek
• Organik tarımı teşvik etmek
• Aile çiftliklerini ve küçük üreticileri desteklemek
• İnsanların damak tadını geliştirmek üzere eğitimler vermek
• Tohum bankaları oluşturarak her ülkedeki yerel türleri korumak
Örgütün politikasını “herkesin iyi, temiz ve uygun gıdaya erişim hakkı vardır” olarak özetlemek mümkündür. Bu politikada “iyi” ile kastedilen şey kaliteli ve lezzetli gıdalardır. Temiz ile anlatılmak istenilen, yiyeceklerin doğal olması, organik olması ve genetiğiyle oynanmamış olmasıdır. Uygun ile kastedilen şey ise, gıda fiyatlarının hem tüketiciler hem de üreticiler açısından uygun olmasıdır.
Yavaş Gıda örgütü bazı eleştirilere de maruz kalmaktadır. Bu noktada örgüte getirilen en önemli eleştiri, insanların fast-food tüketmesinin sebebinin günümüzün yaşam koşulları ile ekonomik koşullarından kaynaklandığı, dolayısıyla bunun isteğe bağlı bir seçim olmadığıdır. Bu sebeple bu koşullar değişmediği sürece insanlar mecburen fast-food tüketmeye devam edeceklerdir. Ayrıca örgütün toplumun geneline bu sebeplerden ötürü hitap edemeyeceği ve sadece maddi durumu oldukça iyi olan kişiler için bu tarz bir gıda tüketiminin mümkün olabileceği belirtilmektedir.
Günümüzde artan nüfus sebebiyle sağlıklı ve ucuz gıdaya erişim oldukça zor hale gelmiştir.

Yavaş Gıda (Slow Food) Örgütü Nedir?Büyük nüfus kitlelerini doyurabilmek adına endüstriyel gıda üretimi hız kazanmıştır. Bitkilerin verimlerini arttırabilmek için tohumların genetiğiyle oynanmakta benzer şekilde et üretimini hızlandırmak için de hayvanlara hormon verilmektedir. Bu koşullar altında geniş kitleler sağlıklı beslenememekte ve bundan kaynaklı olarak kanser, obezite, kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklar yaygınlaşmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü Yavaş Gıda Örgütü, insanların daha iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmesini amaçlamaktadır. Ülkemiz gibi zengin yerel mutfağa sahip yerlerde, fast-food tüketiminin en düşük düzeye çekilmesi insanların sağlığı açısından amaçlanmalıdır.

Kaynakça:
https://en.wikipedia.org/wiki/Slow_Food
www.slowfood.com/

Yazar: Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.