Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

0 191

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?Yaz aylarının boyun kısımları ve yüz bölgeleri güneş ışınlarından oldukça çabuk etkilenir. Kış mevsiminde cilt bakımına ne kadar önem gösteriyorsak yaz aylarında da o kadar özen gösterilmelidir. Yaz aylarında siyah noktalar, cilt de yağlanma gibi şikayetleri daha çok artmakta. Bu olumsuz şikayetler için doğal birkaç reçete bulunmakta. Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalıdır nelere dikkat edilmelidir onlardan bahsedelim.
• Yaz ayalarında cildiniz daima nemli olmalı; yaz aylarında güneş ışınlarında dolayı cilt kuruluğu daha çok artmaya başlar. Bu kuruluk bir zaman sonra cilde soyulmalara neden olacaktır. Bu nedenle kuru cilt de sahip olan herkes yaz aylarında daha dikkatli olmalıdır. İlk olarak yapmanız gereken iyi bir cildiye hekimine başvurarak onun önerileri doğrultusunda güneş kremi kullanmanız cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?• Yaz aylarında ağır makyaj yapılmamalıdır; yaz aylarında ağır kapatıcı ve fondöten kullanmamaya özen gösterin. Çünkü cildin özellikle yaz aylarında nefes, ve hava almaya ihtiyacınız vardır. Cildin bu oksijenlere alabilmesi için cildiniz gözeneklerin açık olmasına özen gösterin.
• Yaz aylarında meyvelerde sık sık yüz maskesi yapın; mevsim meyvelerinde yapılan cilt maskeleri oldukça faydalıdır. Cildiniz daha ferah ve parlak görünmesine yardımcı olur. Yaz aylarında kara dut cildinize en uygun maskeyi yapabilirsiniz. Kara dutu iyice sıkın ve pirinç unu ile maske hazırlayın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi temiz cildinize uygulayın. Daha sonra soğuk su yıkayın. Gün içinde almış olduğunuz zararlı güneş ışınlarından cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Sadece kara dut ile değil bir çok meyve ile maske yapabilirsiniz.

• Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?Yaz aylarında güneşten korunun; yazın dışarı çıkarken sadece güneş kremi kullanmak yeterli değildir. Bu yüzden güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı unutmayın. Ayrıca yaz aylarında öğle ve ikindi vakti acil bir işiniz yok ise dışarı çıkmamaya çalışın.
• Yaz aylarında açık renk giyilmeli; açık renk kıyafetler yaz aylarında zararlı güneş ışınlarının geri çevireceğine cildinize pek zarar vermez. Yaz aylarında cilt bakımı sadece nemlendirici veya maske ile korumak yeterli olmuyor. Giydiğimiz kıyafet cilt bakımına yardımcı olur.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?Evde Maske Yapımı :
Yapılan bir çok araştırmalar sonucun da yaz aylarında yapılan doğal cilt maskeleri cildini güçlendirdiğini ve cildi zaman içinde iyileştirdiğini, parlak ve taze bir görünüm kazandığını belirtmiştir. Cildin güzelliği ve bakımı sadece yapılan maskelerin yanı sıra düzenli bir uyku ve dengeli beslenme de önemlidir. Yaz aylarında iyi bir cilde sahip olmak için nasıl bakım ve maske yapılmalı ondan bahsedelim.
Yaz Aylarında cilt Bakımı için Yulaf Maskesi; ilk olarak yulafları küçük bir kapta haşlayın. Daha sonra haşlamış olduğunuz yulafı iyice ezdikten sonra temizlemiş olduğunuz cildinize sürün. Cildinizde kuruduktan sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğunuz yulaf maskesi cildin derinden temizlenmesine, gözeneklerin açılmasına cildin nefes azalmasına yardımcı olur. Eğer yaz aylarında cilde yağlanma varsa onu da engeller.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?Yaz Aylarında Cilt Bakımı için Avokado Maskesi; Yaz aylarında zararlı güneş ışınlarında korunmanın en iyi yolu avokado maskesidir. İlk olarak avokado meyvesini püre haline getirin daha sonra üç damla limon suyu ve zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi temizlemiş olduğunuz cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile yıkayın.
Yaz Aylarında Yağlı Ciltler için Limon Peeling Maskesi; bu maske yaz aylarında yağlı cilt şikayetleri olan kişiler uygulayabilir. Limonu iyice yıkayın ve rendeleyin. 2 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi, 6 yemek kaşığı pirinç unu, ve krem kıvamını alana kadar su ekleyin. Hazırlamış olduğunuz limon peenling dairsel hareketlerle cildinize uygulayın. 5-6 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku