Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Badem Sütünün Cilt Güzelliğine 5 Faydası

0 658

Badem Sütünün Cilt Güzelliğine 5 FaydasıBadem sütü beyaz ve süte benzer bir süttür. Sütten farklı olarak içinde kolesterol, laktoz yoktur. Badem sütünün içinde vitamin olarak B2, B12, D ve E vitamini vardır. Mineral olarak kalsiyum, potasyum içerirken yağ, karbonhidrat, şeker, lif, protein ve tuz da içerir.
Badem sütünün içindeki E vitamini sayesinde cilde sağladığı faydaları 5 maddede sıralayabiliriz:

Badem Sütünün Cilt Güzelliğine 5 Faydası1- Antioksidan özelliği vardır. Antioksidan, çoğalması istenmeyen serbest radikallerin oluşumunu önler. Böylece vücudu hastalıklardan koruduğu gibi cildin yaşlanmasını önlemiş olur.
2- Güneş ışınlarından korur. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korumak gerekir. Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkarken cilt badem sütü ile doğal bir şekilde korunmuş olur. Ama herkesin cilt tipi farklı olduğu için herkeste aynı tepkiyi vermez. Bunun için öncelikle küçük bir bölgede deneme yapmakta fayda vardır.

Badem Sütünün Cilt Güzelliğine 5 Faydası3- Cildi temizler. Badem sütü doğal gül suyu ile karıştırılırsa iyi bir tonik görevi yapar. Yatmadan önce bu karışımla cilt temizlenir.
4- Cildin yorgunluğunu alır. Cilt zamanla yorulur, yıpranır. Dış dünyanın bütün tozu, pisi cilde yapışır. Bunun için cildin tazelenmeye, bakıma ihtiyacı vardır. Badem sütü sayesinde cildin yorgunluğu alınmış olur.
5- Cildi nemlendirir. Herkesin cilt tipi farklıdır. Kimi ciltler yağlı, kimi ciltler kuru, kimi ciltlerde karmadır. Ama genel olarak tüm ciltlerin uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekir. Bu anlamda doğal bir nemlendirici olarak badem sütü kullanılabilir. Havası kuru olan yerlerde ve banyodan sonra cildin mutlaka nemlendirilmesi gerekir.

Badem Sütünün Cilt Güzelliğine 5 FaydasıBadem sütü cildin dışında zayıflamak isteyenler için de tercih edilebilecek bir süttür. Kalp, böbrek ve kemik sağlığını korur. İnek sütünü içemeyenler badem sütünü daha rahat içebilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. Badem sütü evde kolaylıkla yapılabilir. 1 bardak badem 12 saat kadar suda bekletildikten sonra üzerine 3 bardak kadar suda bekletilip blenderden geçirilerek süzülür. Böylece lezzetli ve yararlı bir süt elde edilmiş olur. Ama bu süt 2 yaşından küçüklere ve tiroit rahatsızlığı olanlara verilmemelidir.

Kaynakça:
https://sagligabiradim.com › Sağlıklı alışkanlıklar
https://www.sifalibitkitedavisi.com › Şifalı Bilgiler

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.