Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaz Günlerinde Bebeğinize Ne Yediriyorsunuz?

0 218

8635_ana_temaÇocuğu dünyaya yeni teşrif etmiş olan her anne baba, bebeklerinin üzerine titrer ve onların sağlığı için elinden geleni yapar. Dört mevsimin ayrı ayrı güzelliklerde yaşandığı ülkemizde yeni doğan ve mevsimlerle ilk defa karşılaşacak olan bebeğiniz için yiyecek olarak neleri seçiyorsunuz? Bebeğiniz için seçtiğiniz gıdalar onun pedagojik gelişimine uygun mu? Bilinçli her anne babanın kendisine sorduğu bu soruların cevabını bulmada doğa bizlere yardımcı oluyor.

Artık bütün ebeveynler tarafından bilincinde olunan konu şudur ki yeni doğan bir bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bir bebek ilk altı ay boyunca anne sütünün haricinde su dahil hiçbir takviyeye ihtiyaç duymaz. Tabii ki bunun istisnaları da bulunabilir. O yüzden burada bahsedeceğimiz besinler artık anne sütü ile beslenmeyen altı aydan büyük bebekler için geçerli. İşe yaz günlerinde bebeğinize yedirebileceğiniz besinler:

Balık:
8635_cocuk-balikİçeriğindeki faydalı yağ asitleri ve Omega 3 ile bebeğinizin zihinsel gelişimine katkı sağlayabilir, merkezi sinir sistemini güçlendirebilirsiniz. Beyin gelişimi kritik dönemlerde olumlu olan bebeklerin ileriki yaşlarda bilişsel kabiliyetlerinin daha iyi olduğu bilim insanları ve eğitimciler tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca bebeğinizin göz sağlığına katkısı büyük olan balık, ileriki yaşlarda oluşabilecek görme probleminin önüne geçmenizde size yardımcı olur. Bebeğinizin tüketmesini istediğiniz balığı küçük parçalarla püre haline getirip her gün küçük bir miktar bebeğinize yedirebilirsiniz.

Armut:
C vitamini içeren bu yaz meyvesi henüz bağışıklık sistemi yeni yeni gelişmeye başlayan bebeğinize bir kalkan olacaktır. C vitaminin yanında içeriğindeki K, B2, B3, B6 vitaminleriyle bebeğinizin vücut gelişimine katkı sağlar. Armut barındırdığı lif oranıyla bebeğinizin sindirim sistemine yardımcı olacak kabızlık gibi sorunlar yaşamanızı engelleyecektir. Yine aynı şekilde armutu da püre haline getirerek çay kaşığıyla ara öğünlerde bebeğinize verebilirsiniz.

Karpuz:
8635_karpuzYaz meyvelerinin gözdesi olan karpuz çocuğunuz için de çok faydalı olabilecek bir besin. İçeriğindeki zengin A ve C vitaminleri tıpkı armut gibi bebeğinizin bağışıklık sistemini çok iyi güçlendirecektir. Sadece bu vitaminlerle sınırlı kalmayan karpuz, demir, fosfor, potasyum, manganez ve bakır gibi mineralleri içerir. Bebeğinizin kritik gelişim çağlarında gayet önem arz eden bu mineral takviyelerini eksik etmemelisiniz. Çocuğunuza ilk altı aydan sonra çekirdeği alınarak püre haline getirilmiş karpuzu takviye besin olarak verebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda karpuzu püre haline getirmeden küçük parçalarla çocuğunuza yedirebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki karpuzu katı olarak bebeğinize verebileceğiniz gibi karpuz suyu formunda sıvı halde de verebilme imkanına sahipsiniz.

Kırmızı Meyveler:
Yaz aylarının en ağız sulandıran meyvelerinden olan böğürtlen ve kirazı bebeğinizden eksik etmemelisiniz. İçeriğindeki C vitaminiyle bağışıklık sistemine güç katan böğürtlen, siyah olarak da tüketilebilir. Barındırdığı yüksek antioksidanla bebeğinizin kanında bulunan zararlı maddeleri yok edebilirsiniz. Aynı şekilde bir diğer kırmızı minik meyve de kiraz… Her ebeveyn bilir ki çocuk için beslenmenin yanında bir diğer önemli unsur da uykudur. İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle çocuğunuzun sağlığına katkısı yadırganamaz olan Kiraz, taşıdığı “melatonin” adlı maddeyle de bebeğinizin uyku düzenine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kiraz vücuttaki iltihap tetikleyici enzimlere baskı kuran bir özelliğe sahip. Dikkat edilmesi gereken unsur ise kirazın çekirdeği… Bebeğinize veya çocuğunuza kiraz verirken mutlaka çekirdeğini çıkarmalısınız.

Muz:
8635_muz_yiyenİçerdiği karbonhidrat sayesinde tam bir enerji deposu olan muz, bebeğiniz için de gerekli vitaminleri barındırıyor. Ara öğünlerde bebeğinize vereceğiniz püre halindeki muzla onun gelişimine katkı sağlayabilir ve enerji bakımından dinç tutabilirsiniz. Muz B6 vitaminiyle bebeğinizin kanında doğal haliyle hemoglobin oluşmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını güçlendiren bu mükemmel meyveyle bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenecek ve yakalanması muhtemel hastalıklarla daha iyi mücadele edecek.

Her anne baba çocuğunun mükemmel bir şekilde beslenmesini ve en iyi şekilde gelişim periyotlarını gerçekleştirmesini arzular. Mükemmel bir gelişim için sağlıklı beslenmenin şart olduğunun farkında olduğumuz bu çağda, bu tür meyvelerle çocuğunuzun kritik gelişim dönemlerini sağlıklı bir şekilde atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki her meyve mevsiminde tüketilmeli. Yeni doğan ve mevsimlerle ilk kez tanışan bebeğinize hayatında ilk defa tanıştığı mevsimlerin zorluğunu atlatması için ona yardımcı olun.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.