Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Doğan Bebeğin Refleksleri

0 259

Yeni Doğan Bebeğin RefleksleriBebekler refleksleri ile doğarlar. Bu refleksler yeni doğan bir bebek için çok önemlidir. Refleksler bebeğin istemi dışında gerçekleşir. Bu refleksler aynı zamanda bebeğin sinir sisteminin gelişmiş olduğunun da bir göstergesidir. Bebek 1 yaşına doğru gelirken reflekslerin yerini istemli hareketler almaya başlar. Çünkü artık üst beyin yapıları çalışmaya başlar. Ama dünyaya uyum sağlaması için bu reflekslerin olması gerekir.

Bebeğin en önemli yaşamsal refleksi emmedir. Emmekle bağlantılı bir de arama refleksi vardır. Bebek acıktığında ağzını sağa sola doğru çevirir. Bu esnada meme aramaktadır. Bebeğin yanağına meme değdiği anda bebek hemen başını o yöne çevirir ve memeyi ağzıyla arar. Bebek bu şekilde hem karnını doyurur hem de rahatlamış olur. Meme emerek bebek sadece beslenmez aynı zamanda annenin sıcaklığıyla kendini güvende hisseder. Yine bebek ağladığında meme verildiğinde bebeğin sustuğu görülür.
Bebekte doğuştan gelen bir başka refleks de emeklemeye benzer refleksidir. Bebek karnı yere değecek şekilde tutulduğunda emekleyecek gibi hareketler yapar. Ama bu gerçek bir emekleme hareketi değildir. Ayakları yere değdirildiğinde de yürüme hareketleri yapmaya çalışır. Bir süre sonra bu refleksler ortadan kaybolur. Daha sonra kasları geliştikçe gerçek emekleme ve yürümeye çalışma hareketleri başlar.

Yeni Doğan Bebeğin RefleksleriBebeğin reflekslerinden biri de yakalama refleksidir. Bebeğin avcuna ne konursa yakamaya çalışır. Hem de sımsıkı sıkar. Bebek özellikle avuçların içine parmak değdiğinde hemen o parmağı kavrarlar.
Boyun refleksi sayesinde yüzüstü bırakılan bebek boynunu sağdan sola, soldan sağa çevirebilir. Bu ilk 3 ayda refleks şeklindedir. Daha sonra istediği gibi boynunu çevirebilir.
Bebek de yüzme refleksi de vardır. Ama bu sadece doğduktan sonra birkaç gün için geçerlidir. Bebeğin ayakları suya değdiğinde ayaklarını yüzüyormuş gibi çırpar. Sonra bu refleks de diğer refleksler gibi kaybolur.
Son olarak bebeği kaldırırken, dokunurken davranışların sert olup olmadığı konusunda bilgi verici bir reflekstir. Eğer başı yeterince desteklenmeden bebek alınıp, konuluyorsa, yatağına ya da başka bir yere sert bir şekilde konuluyorsa bebek ellerini ve ayaklarını iki yana doğru açıp tekrar karnına doğru çeker. Gürültülü ortamlarda da aynı refleksleri gösterebilir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.