Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Doğan Bebeğin Görünüşü

0 258

Yeni Doğan Bebeğin GörünüşüBebekler anne rahminde iken bedenleri geliştiği için görünüşleri belli olur. Doğumları sadece ortam değişikliğidir. Bebekler karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama geçerler. Çok farklı seslerin olduğu, ağızdan beslendikleri dünyaya geldiklerinde kendilerinin farkında değillerdir. Anne rahminde iken çok iyi donanmışlardır ve dış dünya ile baş edebilirler. Eğer bebeğin ailesi de bebek büyütme konusunda donanımlı olursa veya kendilerini iyi eğitirlerse sağlıklı ve hızla büyüyen bebeğe sahip olurlar.
Bebeklerin görünüşleri anne ve babaları tarafından çok merak edilir. Kime benzediği, saçları ne renk, gözleri ne renk, burnu, ağzı kime benziyor hep merak edilen konulardır. Tabii en önemli unsur bebeğin sağlıklı olmasıdır ama yine de dış görünüşü de önemsenir. Anne rahminde iken doktor tarafından bazı ultrason görüntüleri anne- babaya verilir. Yalnız bu görüntüler net olarak bebeğin görüntüsünü yansıtmayabilir. Ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da 3 boyutlu çekilen fotoğraflarda dahi bebek anne rahminde iken pek güzel görünmeyebilir. Bu durum anne babanın beklentisinden farklı olabilir.

Yeni Doğan Bebeğin GörünüşüBebek doğduğunda da görünüşü beklenen gibi olmayabilir. Çünkü yeni doğan bebek biraz şiştir. Gözleri kısık, cildi kızarık olabilir. Zaten gözlerini tam olarak açamaz. Işık onu rahatsız eder. Zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. Bununla beraber omuzları dar, karnı geniş, başı gövdesine oranla büyük olabilir. Fakat bebek öyle hızlı büyür ki birkaç hafta içinde şişlikleri iner, kızarıklar geçer, kafa normal hale gelir. Bebek artık tam bir bebek görünümüne sahip olur. Zamanla bebeğin ten rengi, saç rengi değişebilir. Genellikle bebeğin ilk saçları dökülür, yenileri çıkar. Bebek 3 aylık olduğunda ilk doğduğu andan çok farklıdır. Bebek çok daha güzelleşmiş ve toparlanmıştır. Artık dış dünyaya uyum sağlamaya başlamıştır. Bir de etrafındakileri tanıyıp gülümsemeye, tepki vermeye başladığında bebeğe doyum olmaz. Bebekte olan bir çok bedensel ve iç organlarıyla ilgili sorunlar daha bebek doğmadan fark edilmektedir. Olabilecek tüm müdahaleler yapılır.Tüm bebekler anne- babaları için çok güzeldir ve çok özeldir. Bebek nasıl görünürse görünsün, kime benzerse benzesin önemli olan sağlıklı bir bebek olmasıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.