Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yükselen Yıldız; “Wizz Air”

0 413

Wizz Air, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne resmi olarak tam üye olan Macaristan’ın en önde gelen havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Avrupa genelinde birçok ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketi bulunmakta iken, bir gurup şirket de bu havayollarına nazaran daha düşük fiyatlar sunarak kendi aralarında rekabete girmektedir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki, söz konusu ”Düşük Maliyetli Havayolu Taşımacılığı” ciro bağlamında ulusal havayolu şirketleriyle yarışabilecek bir seviyeye ulaşmıştır. Wizz Air’de Avrupa toprakları içinde yer alan ve son yıllarda yaptığı ciddi yatırımlarla oldukça hızlı bir yükseliş yaşayan havayolu şirketleri arasında girmiştir. Macaristan Havayolu Siciline kayıtlı olan Wizz Air, ağırlıklı olarak Avrupa merkezli uçuşlar düzenlemektedir. Bu uçuşların yanı sıra şirket son yıllarda da yaptığı ciddi atılımlar sayesinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne dahi uçuş düzenlemektedir. Dünyanın en hızlı yükselen düşük maliyetli havayolu şirketleri arasında yer alan Wizz Air, günümüz itibariyle Macaristan’ın en önemli havayolu şirketi olmaya adaydır.

RYükselen Yıldız; "Wizz Air"esmi olarak Eylül 2003 tarihinde kurulmuş olan Wizz Air, 35 ülkeye doğrudan tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu ülkeler içinde yer alan şehirler ise şunlardır: Belgrad, Bükreş, Kişinev, Cluj, Debrecen, Danzig, Katowice, Kosice, Kiev, Kutaisi, Londra, Prag, Poznan, Üsküp, Tuzla, Varna, Varşova, Vilnius, Timişaora ve Sofya’dır. 2003 yılında kurulmasına karşın kısa bir sürede kar elde etmeye başlayan Wizz Air, filosunun neredeyse tamamını Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de tutmaktadır. Filosunda toplam 83 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Wizz Air, tarifeli olarak 140 destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. ”Now we can all fly” sloganı ile yola çıkan Wizz Air, Türkiye’ye de uçuş gerçekleştirmektedir. İstanbul’a tarifeli seferi bulunan Wizz Air, sadece Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanı’nı kullanmaktadır.

Macaristan’ın en gözde havayolu şirketlerinden birine dönüşmesi beklenen Wizz Air, yıllık ortalama 1,6 milyon dolar civarında gelir elde etmektedir. Bu gelirin ise sadece ama sadece 246 milyon Dolarlık kısmı kardır. Şirket son zamanlarda yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çekmiştir. Düşük maliyetli havayolu taşımacılığında öncü olmak isteyen şirket filosunda bulunan 83 adet ticari yolcu uçağının yanı sıra ayrıca da 7 adet Airbus A320, 132 adet de Airbus A321 siparişi vermiştir. son derece hızlı bir büyüme yaşayan şirket kısa sürede deniz aşırı seferler de planlamayı amaçlamaktadır. Yeni bir şirket olan Wizz Air, henüz ölümlü bir kazaya karışmamıştır. Ancak şirkete ait bir Airbus A320-232 8 Haziran 2013 tarihinde Bükreş’ten Roma’ya uçarken Leonardo Da Vinci Havalimanı’na acil iniş yapmıştır. Ancak söz konusu bu aksaklık sonucunda herhangi bir ölüm ya da yaralanma gerçekleşmemiştir. Şirket hali hazırda Macaristan’ın en büyük markası olmaya aday konumdadır. İstatistikler de göstermektedir ki, bu kısa sürede gerçekleşecek bir durumdur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku