Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Delta Air Lines Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?

0 752

Delta_Air_Lines_Boeing_747-400_KvWDelta Air Lines, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Şirket taşıdığı yolcu sayısı nazara alınacak olursa, dünyanın en büyük havayolu şirketi olmaktadır. Amerika’nın en çok yolcu taşıyan havayolu şirketi olan Delta’nın merkezi, Georgia eyaletinde bulunan Atlanta şehrindedir. Merkez, Atlanta’nın Hartsfield Jackson Uluslararası Havalimanı’nda yer almaktadır. Delta, bünyesinde bulundurduğu diğer havayolu şirketleri de nazara alındığı zaman günde 5,400’ün üzerinde uçuş gerçekleştirmektedir. Bu uçuşların ağırlıklı bir bölümü domestiktir. Ancak uluslararası uçuşlar da bu orana dahildir. Günde 5,400’ün üzerinde uçuş gerçekleştiren Amerikan şirketi Delta, dünyanın en karlı havayolu şirketleri arasında yer almaktadır.

Delta dünyada bulunan 64 ülkeye doğrudan uçuş gerçekleştirmektedir. Bu 64 ülkenin toplam rota sayısı ise, Haziran 2014 tarihi itibariyle 333’dür. Delta bir SkyTeam üyesi, olması sebebiyle, doğrudan uçtuğu 333 rota haricinde, toplam 420 rotaya daha uçabilmektedir. SkyTeam’de yer alan Air France-KLM, Alitalia, Virgin Atlantic, Virgin Australia gibi diğer havayolu şirketleri Delta ile beraber ortak uçuş programı kapsamında uçuş düzenleyebilmektedirler. Buda Delta’yı ya da Air France-KLM’i seçecek yolcular bakımından geniş bir destinasyon haritası sunmaktadır.

delta-airlines1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde bulunan Macon şehrinde kurulan Delta Air Lines, o tarihten günümüze dek neredeyse sorunsuz bir şekilde hizmet vermektedir. Delta aslında bir şirketler grubudur ve Delta Air Lines, dışında şirketin bünyesinde bulunan birçok havayolu ve kargo şirketi söz konusudur. Bu şirketler nazara alınmadan dahi 789 adet uçağı bulunan Delta, dünyanın Amerikan Havayolları ile beraber en geniş filoya sahip şirketi olarak kayıtlara geçmiştir.

Şirket son 15 yılda ciddi anlamda istikrarlı bir biçimde gelişmiş ve bunun sonucu olarak cirosu da her geçen yıl bir önceki yıla nazaran kayda değer bir biçimde artış göstermiştir. Şirket bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 78 bin kişi ile de dünyanın en çok istihdam sağlayan havayolu şirketlerinden birisi haline gelmeyi başarmıştır. Şirketin yıllık net karı; 10.5 milyon $ civarında iken, asetleri ise, 53 milyon $’a ulaşmıştır. Bu dünya çapında bir başarı olarak kabul edilmektedir. Şirket bünyesinde Airbus, Boeing gibi uçak tedarikçilerinin sağladığı uçakları bulundurmaktadır. Şirket ayrıca dünyada en çok hubu bulunan havayolu şirketi olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda Delta’nın yaklaşık olarak Asya ve Avrupa dahil 15’in üzerinde hubu bulunmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.