Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

40’lı Yaşlardaki Gebelikte Yaşanan Değişiklikler

0 436

Hamilelik, çok hassas bir konudur ve hamileliğin, özellikle ilerideki yaşlarda zaman zaman riskli olabileceği bilinen bir gerçektir. Son araştırmaların ortaya koyduğu gibi kırk yaşlarında olan ve teknoloji ya da doğurganlık ilaçları kullanmadan bebek sahibi olmayı başaran kadınlar, sağlıklı olmayanlara karşı daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olma eğilimindedir. Bununla birlikte her hamilelikte annenin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler vardır. 40’lı yaşlarda bu değişiklikler, erken yaşta hamilelik yaşayanlara göre ne durumda olduğu merak konusudur. İşte 40’lı yaşlarında hamilelik düşünen ve bu konuyu merak edenler için 40’lı yaş hamileliklerde yaşanılan değişikler:

Vücut Değişimleri

Hamilelik döneminde geçerli olan bir durum vardır ki o da hamileliğin kesinlikle vücudu değiştirdiğidir. Gebeliklerini 40’lı yaşlardan önce geçirmiş olan kadınlar; 40 yaşlarındaki bir gebeliğin, 20’li veya 30 yaşlarındaki bir gebeliğe göre genellikle fiziksel olarak daha zor olduğunu

kabul etmiş ve anne olmakta hızlı hareket etmişlerdir. Orta yaştaki hamilelikte rahatlık için en büyük risklerden biri genel uygunluk seviyesi olacaktır. Genel olarak, çok aktif olan çok az günlük ağrıları ve şikâyetleri olan birinin, hamilelikle ilgili fiziksel semptomlarla ilgili olarak normal bir seyir izlemesi daha olasıdır. Orta yaşın şikâyetlerini yaşamaya başlamış, ortak ağrıları ve şikâyetleri olan bireyler, hamilelik ile değişen bir vücudun bazı fiziksel semptomlarını daha karmaşık ve zor yaşayabilirler.
40'lı Yaşlardaki Gebelikte Yaşanan DeğişikliklerAnne adayı, zaten egzersiz yapan bir kişi ise, hamilelik döneminde genellikle durması için hiçbir neden yoktur. Bir egzersiz programı güvenli ve kolay bir hamilelik yaşamasında yardımcı olabilir ve kişinin doktoru bu egzersizleri hamilelik sürecine göre değişiklikler yapması konusunda tavsiyede bulunabilir. Hareket etmenin, hamileliğin vücutta yarattığı şikâyetleri ve stresi hafifletmenin bir yolu olduğunu unutulmamalıdır ve egzersiz yapmaya yeni başlanılsa bile, yararları elde etmek için yapılacak uygulamalar konusunda bilinçlenmek gerekir. Birçok uygulayıcının tavsiyesi yüzmek, yürümek ve yogadır. Bu üç spor, hamilelikten önce fazla egzersiz yapmayan ve egzersiz programlarında bazı aksamalara maruz kalan kadınlara özellikle önerilen sporlardır.

Duygusal Değişiklikler

Hamilelik, hormonlarla duyguları değiştirir ve hamileliğe eşlik edebilen ruh hali değişimleri iyi bilinmektedir. Bu değişiklikler yaş nedeniyle çok farklı olmamaktadır. Fakat daha olgun bir kişi olarak genç annelerin 40'lı Yaşlardaki Gebelikte Yaşanan Değişiklikleryapamadığı şekilde, bu değişikliklerle daha etkin şekilde başa çıkma yeteneğine sahip olunur ve bu durum bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu avantaj olarak görülen durum, hamilelik sırasında duygusal sinirlilik yaratabilecek faktörlerin bazılarından olan finansmanı ve ilişkileri de etkilemektedir. Yaş, bu sıkıntılar için kesinlikle bir çözüm olmamakla birlikte, şanslı olunan kısım, bir ilişkinin daha sağlam temeller üzerine kurulmuş olması ve finansal olarak daha güvenli olunmasının daha olası olmasıdır. Bu, birçok genç insanın bir ev veya istikrarlı bir iş bulma konusunda hissettiği stresin bir kısmının, oyunun bu aşamasında başa çıkamayacağı bir şey olduğu anlamına gelebilir. Her ne kadar kişinin hayatı yolunda olsa bile, gebeliğin stresli olabileceğini hatırlamak önemlidir.
Duygusal destek olarak, kişinin yaşına yakın ve bebek sahibi olan diğer kadınları bulması büyük bir fayda sağlayabilir. Mesela kendi yaş grubundan annelerle arkadaşlık etmek, oyun grubundaki ileri yaşta olan annelerden biri olunsa bile yalnız kalınmasını engelleyecektir.

Finansal İstikrar

Kadınların 40’lı yaşlarında çocuk sahibi olmayı geciktirdiklerini söylemelerinin ana sebeplerinden biri, maddi açıdan istikrarlı olmalarını sağlamaktır. Bu durum, farklı kişiler için farklı anlamlara gelebilir. Belki kişi, gençken çok seyahat etmeyi gerektiren bir işe sahiptir. Belki de bir bebek sahibi olmadan önce şirketindeki belirli bir seviyeye ulaşma hedefindedir. Ayrıca, ilk olarak elde etmek istenilen bir ev, bir üniversite fonu, banka hesabında belirli bir miktar birikim gibi, belirli bir finansal statü seviyesi de olabilir. Kişinin bilinçli olarak çocuk doğurmayı geciktirmiş olmasının birçok nedeni olabilir. 40’lı yaşlarında hamile kalan kişiler genellikle finansal istikrarı yakalamış kişiler olma eğilimindedir. Bu durumda bu kişilerin hamilelik sürecinde ve sonrasında finansal stres yaşamalarının büyük ölçüde önüne geçer.
40'lı Yaşlardaki Gebelikte Yaşanan Değişiklikler40’lı yaşlarda gebelik yaşayanlar yaşın getirdiği bir bilinçlilik düzeyi ile hamilelik sürecini geçirmektedirler. Bu da hamileliklerinde yaşadıkları değişimleri daha ılımlı bir şekilde yönlendirme şanslarını onlara kazandırır ki bu bir avantajdır.

Kaynakça:
• Bayrampour H, Heaman M, Duncan KA, Tough S. İleri anne yaşı ve risk algısı: Nitel bir çalışma. BMC Gebelik Doğum.
• Lisonkova S, Janssen PA, SB SB, Lee SK, Dahlgren L. Anne yaşının olumsuz doðum sonuçları üzerine etkisi
• thoughtco

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku