Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

B Vitamini Kompleksi ve Kilo Kaybı Arasında Bağlantı Var mı?

0 1.539

Sekiz B vitamini B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 B vitamini kompleksini oluşturmaktadır. Bu makalede kilo kaybı için B vitamini kompleksi enjeksiyonlarının faydaları ve zararlarından bahsedeceğiz.

8860_yorgunluga-iyi-gelen-vitaminler-b12-vitaminSağlıksız beslenme ve kaygısız yaşam tarzı sık sık obezite yol açar. Söz konusu kilo kaybı olduğunda bir kişinin pek çok önlem alması gerektiği söylenmektedir örneğin günlük beslenmenizi değiştirmek, diyetinize bir kaç vitamin takviyesi eklemek ve kilo verdirici egzersizlerin şiddetini ve sıklığını arttırmak gibi. Sonuçta düzenli egzersiz yapmak ve temel besin ögelerinin dengeli alımı kilo vermenin anahtarıdır.

B vitamini kompleksi 8 B vitamini içerir. Bu vitaminlerdeki herhangi bir dengesizlik kilo üzerinde ani değişimlere neden olmaktadır. Kilo kaybı için B vitamini kompleksi kullanımı fikri bu noktadan ortaya çıkmıştır.

B Vitamini Kompleksi ve Kilo Kaybı İle İlişkisi:

8860_bvitB Vitamini kompleksi 8 suda çözünür B vitamininden oluşmaktadır. Bunlar tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), biotin (B7), folik asit (B9) ve siyanokobalamin (B12) ‘dir. Bu vitaminler muz ve diğer bazı meyveler ile mercimek, biber gibi çeşitli sebzelerde doğal olarak mevcuttur. B vitamini eksikliği, çeşitli hastalıklar ve bozukluklara neden olabilir. Örneğin B12 vitamin eksikliği megaloblastik anemi, titreme, Alzheimer hastalığı, inme, uykusuzluk, depresyon, sinir hasarı, yorgunluk ve bazı kanser türlerine yol açabilir.

Bir çok sağlık sorunu ile birlikte B vitamini eksikliği metabolizma hızının yavaşlamasına da neden olmaktadır. Yani B vitamini eksikliğinin en önemli semptomlarından biri kilo alımı ya da obezitedir bu da sonuç olarak başka sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bütün bunlara bağlı olarak, “B vitamini kullanımı” ve “kilo kaybı” arasındaki bağlantı hakkında güçlü iddialar bulunmaktadır. B12 vitamini enjeksiyonlarının kişinin metabolizma hızını arttırarak enerji seviyelerini arttırabileceği fark edilmiştir. Ancak; bu vitaminlerin ancak doğru kaynaklardan elde edildiğinde ve doğru miktarda tüketildiğinde yararlı olduğunu bilmeniz önemlidir. Bir kişiye kilo kaybı için B vitamini kompleksi tavsiye edildiğinde, özel bir beslenme planı ve egzersiz rutinini de takip etmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bir kişi B12 vitamini düzeyini her zaman beslenmesine B12 vitamini açısından zengin besinleri dahil ederek B12 vitamini alımını artırabilir. Kabuklu deniz ürünleri, et, kümes hayvanları, süt ve diğer süt ürünleri B12 vitamini açısından iyi kaynaklardır. Doktorlar ve beslenme uzmanları genellikle kilo kaybı için B12 vitamini enjeksiyonlarını önermezler.

Faydalar:

Bazı kilo kaybı programları B vitamini enjeksiyonlarını içermektedir. Sağlıklı kilo kaybı söz konusu olduğunda B1 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamini, B vitamini kompleksi ailesinin güçlü üyelerinden bazılarıdır. Ancak B vitamini kompleksi içinde kilo kaybı açısından en iyi vitaminin B12 vitamini olduğu söylenmektedir.

Bu vitamin takviyeleri daha pek çok sağlık faydaları sunmaktadır. Hormonal dengeyi korumak, enerji düzeylerini artırmak, hafızayı geliştirmek, kabızlık, hazımsızlık, kuru cilt, DNA ve RNA sentezi, depresyon ve sinirlilik gibi çeşitli sağlık sorunlarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadırlar. Bu takviyelerin çoğu vücuda kas içine ya da damardan uygulanır.

Riskler:

8860_happy-brunette-holding-scaleKilo kaybı için B vitamini alımı bugünlerde oldukça yaygın bir şey ancak bir tıp uzmanına danışmadan B vitamini takviyeleri kullanan kişilerde bazı B vitamini doz aşımı belirtileri gözlenebilir. Çok fazla B vitamini kompleksi alımı deri döküntüleri, ishal, sinir hasarı, göz problemleri, şişkinlik, karın krampları, ağızda acı bir tat, hiperaktivite, depresyon, besin emiliminin azalması ve azalmış protein metabolizmasına yol açabilir. Ayrıca, B12 vitamini aşırı dozda alındığında bazı ilaçların etkinliğini etkileyebilir. İdrar renginde değişikliğine yol açabilir. B vitamini enjeksiyonları yaptırmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Kilo kaybı için B vitamini kompleksi kullanmak isteyenler bir sağlık uzmanı ile B vitamini ve kilo kaybı arasındaki bağlantı hakkında konuşmalıdır. B12 vitamini, kobalt ya da vitamin takviyeleri içinde mevcut olan herhangi bir maddeye karşı allerjisi bulunan kişiler bunlardan uzak durmalıdır. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, cilt bozuklukları, gut, kan hastalıkları, mineral eksikliği olan insanlar bu takviyeleri kullanmadan önce dikkatli olmalısınız. Bu takviyelerin kullanımından sonra dikkatle monitörize edilmelidirler.

8860_hap-e1350680393479Son olarak, henüz B12 vitamininin kilo vermeye yardımcı olacağı iddiasını destekleyecek hiçbir güçlü ve kesin bir kanıt olmadığını hatırlamak önemlidir. Kilo kaybı yavaş bir süreçtir ve beslenme, stres, uyku ve yemek alışkanlıkları, egzersiz ve yaşam biçimi gibi pek çok faktöre bağlıdır. Yani B vitamini enjeksiyonları için zaman, para ve enerji harcayıp çeşitli yan etkilere maruz kalmak yerine iyi hazırlanmış bir egzersiz programı ve beslenme düzenine uymak daha iyidir.

Uyarı: Bu makalede yazılan bilgiler sadece okuyucuya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tıbbi tavsiye olarak bir uzmana danışmadan uygulanmamalıdır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/vitamin-b-complex-and-weight-loss.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.