Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saç Beyazlaması İle İlgili Yanlış Bilinen 5 Gerçek!

0 425

Saç beyazlaması ile ilgili çok fazla efsane bulunmaktadır bu nedenle hangisine inanacağınızı seçmek oldukça zordur. Öyleyse bu efsanelerden bazılarını açığa çıkartalım!

1) Yanlış: Tek bir beyaz saç telini koparırsanız yerine daha çok beyaz saç çıkacaktır.

8859_helen-mirren-grey-hair-300x300Doğru: İlk beyaz saçınızı fark ettiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen hemen koparmak istediniz ve size eğer ilk beyaz saçınızı koparırsanız daha çok beyaz saçınızın çıkacağı söylendi. Bu tamamen bir efsanedir. Beyaz saçı koparmak daha çok beyaz saçınızın çıkmasına neden olmaz ancak saç folikülüne zarar verebilir ve saçınızın dökülmesine yol açabilir. Beyaz saça sahip olmak saçsız kalmaktan daha iyidir, öyle değil mi?

2) Yanlış: Saçlarınızı boyamak saçlarınızın beyazlaşmasına neden olur.

Bunu mutlaka sizde duymuşsunuzdur, “saçların beyazlamaya başladı çünkü saçlarını boyamaya başladın” Bu açıklama tamamen yanlış! Saçlarınızı boyamak saçlarınızın daha çabuk beyazlaşmasına neden olmaz. Saçlarınızı boyatmak uzun vadede saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına neden olur ancak saçlarınızın daha hızlı beyazlaşmasına neden olmaz.

3) Yanlış: Güneşe maruziyet saçlarınızın beyazlaşmasına neden olur.

Aşırı güneş cilt için olduğu kadar saçlar için de zararlıdır. Ancak güneş saçlarınızın beyazlaşmasına neden olmaz. Beyaz saç daha az melanin içermektedir bu nedenle güneş ışınlarından daha çok zarar görmektedir.

4) Yanlış: Gri saç gerçekten gri renktedir.

Gri saç gerçekten gri renkte değildir aslında gri saç beyaz ve siyah saçların bir kombinasyonudur.

5) Yanlış: Beyaz saçlar daha hızlı uzamaktadır.

Saç uzaması saç rengi ile alakalı değildir. Saç beyazladıkça saçın pigment üretimi azalmaktadır ve dokusu değişmektedir. Ancak siyah saç ile kıyaslandığında daha hızlı ya da daha yavaş uzamamaktadır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/common-gray-hair-myths-debunked.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku