Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Başarıya Hızlı Ulaşmanın 7 Altın Kuralı

0 243

Başarıya Hızlı Ulaşmanın 7 Altın Kuralıİnsanlık doğamızın gereği küçük yaştan beri sürekli hedef belirleriz kendimize.”Ben büyüyünce astronot olmak istiyorum.”sözüyle başlar,gideceğimiz okullardan oturacağımız eve kadar hayaller kurarız hayal gücümüzün engin sınırlarında.Gerçekleştirildikçe yenisi eklenir listeye,bu devir daim ederek hayatımızın sonuna kadar sürüp gider.Hayal kurmak önemlidir,yaşama sebebimiz haline gelmiş bu hayalleri gerçekleştirmek de bir o kadar önemlidir.Peki hedeflerimizi gerçekleştirmek uğrunda bize neler yardımcı olabilir?Gelin,birlikte inceleyelim.

1)Gerçekleşmesi mümkün,minimal hedefler belirleyerek işe başlayın. Belirlediğiniz bu küçük hedefleri gerçekleştirdikçe ayağınız yere daha sağlam basar ve kendinize olan inancınız artar.Bunu bir merdivenin basamakları gibi düşünün.Yirmi tane basamak var ve hepsini çıkmak istiyorsunuz.İlk bakışta bu size zor gelebilir.Ama öncelikle iki basamağı çıkarsanız başarabildiğinizi fark edecek,daha büyük bir inançla ve istekle çalışmaya devam edeceksiniz.

Başarıya Hızlı Ulaşmanın 7 Altın Kuralı2)Sizin hayalinizi gerçekleştirmiş başka insanlarla iletişim kurun. Böyle insanlarla sohbet ederseniz önünüzdeki yolda sizi nelerin beklediğini daha iyi kavrarsınız.Örneğin doktor olmak istiyorsanız bir doktorla röportaj yapabilirsiniz.Onun okuduğu okulları ve ve izlediği tempoyu öğrenebilir,ayrıca doktorluğun zorluklarını ve güzel taraflarını anlayarak kendinizi bu yönde geliştirebilirsiniz.

3)Düzenli ve programlı çalışın. Hedefinizi belirlediniz,birileriyle konuştunuz.Sıra geldi çalışmaya.Öncelikle kendinize bir program hazırlayın ve programa uymaya gayret edin.Vaktinizi iyi değerlendirmeli ve gerekli tempoda çalışmalısınız.Unutmayın hepimizin hesabına 24 saat yatırılıyor.Bu 24 saati nasıl kullandığımız bizi diğerlerinden ayırır ve özel kılar.Değerini bilelim. 4)Başarabileceğinize kendinizi inandırın,asla pes etmeyin. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için uğraşırken karşımıza birçok engel çıkabilir,başarısızlıklar olabilir.Bunlar sabrımızı da taşırabilir.Ama ne olursa olsun asla “PES ETMEYİN!”. Başarabileceğinize inanın.Gözünüzde bir örnek belirleyin ve ” O yapabiliyorsa ben neden yapamayayım?”deyin kendinize.Sonuçta hepimiz birer insanız ve hepimizde de bunu başarabilecek bir kapasite ve güç var.İçinizi ferah tutun.

Başarıya Hızlı Ulaşmanın 7 Altın Kuralı5)Mutlaka bir idolünüz olsun. Kendinize bir idol belirleyin ve onun iyi yönlerini kendinize örnek alın.İdolünüzü mesleki hayatı,çocuklarıyla ilişkisi,aile bağları veya maddi durumu gibi birçok yönden değerlendirebilir ve kendinize örnek edinebilirsiniz.

6)Gelecekte kendinizi nerede gördüğünüzü sık sık düşünün. Uzmanların da dediği gibi 5 sene kadar bir süre sonra kendinizi nerede gördüğünüzü hayal edin.Örneğin çalışacağınız şirketteki ,hastanedeki veya okuldaki kendinize ayrılan bölümde koltuğunuzu,masanızı,biblolarınızı,elbiselerinizi şimdiden dizayn edin.

7)Ne olursa olsun hayata karşı hep pozitif olun ve sık sık gülümseyin. Başınıza ne gelirse gelsin hayatın devam ettiğini unutmayın.Hedefleriniz gerçekleşse de gerçekleşmese de bu sonumuz değil.Hayatın çok güzel olduğunu sık sık anımsayın ve hep iyimser olun.Sonuçta bu hayatta varoluş sebebimiz yine biziz.Bunun için kendinize iyi bakın ve gülümsemeyi hayatınızdan eksik etmeyin.Ayrıca pozitif olmak sizi ve hayatınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Kaynakça:
kariyer.net

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.