Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sosis Ve Kanser ilişkisi

0 971

Çocukluğumda sosisli sandviçe bayılırdık! Okuldan sonra sadece mikrodalgaya atılıp sandviçin arasına biraz sos koyarak hazırlanan ve hazırlaması gerçekten çok pratik ve çabuk bir yiyecektir. Ayrıca gerçekten de lezzetlidir!

Tabii pikniklerde de mangalların vazgeçilmezidir. Evet, sosis bu kadar lezzetli bir üründür. Fakat madalyonun diğer yüzünü bilmek de çok önemli. Sağlık boyutunu!

Amerika’da bir gazetede yayınlanan bir makalede, kanser araştırma enstitüsünde yapılan bir araştırma da ayda 12’den fazla sosisli sandviç tüketen çocuklarda lösemiye yakalanma riski 9 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir. Kanserden korunma ve kanser sebeplerini araştıran aynı enstitüde ayrıca; haftada en az 1 sosisli sandviç tüketen annelerin ve anne hamile kalmadan önce sosisli sandviç tüketen babaların çocuklarında beyin tümörü oluşma riskinin iki kat arttığı bildirilmiştir.

Peter ve arkadaşları; tüketilen bazı gıdalarla lösemi arasındaki bağlantıyı araştırmışlar ve 10 yaşındaki çocuklarda sosisi sıklıkla tüketen çocuklarda lösemiye yakalanma risklerinin arttığını belirlemişlerdir.

Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi sosis tüketen hamile kadınların çocuklarında ve haftada 1 yada daha fazla sosis tüketen çocuklarda beyin tümörü riskinin iki kat arttığı belirlenmiştir.

6372_hotdog1

�Sosisler Kansere Nasıl Sebep Olur?

Sosilerde bulunan Nitrit ve Nitrat katkıları sosis ve salam gibi işlenmiş et ürünlerinde etteki pembe rengin stabilitesini sağlamak için konulmaktadır. Ayrıca botulinum bakterisinin gelişmesini engelleyerek botulizmle savaşmaktadır. Ancak mevzuatta belirlenen limitler aşıldığında gıda ürününde ve vücuda alındığında kanserojenik bileşenlere dönüşmektedir.
Pişirme işlemi boyunca nitritler, ette doğal olarak bulunan aminlerle birleşerek karsinojenik N-nitrozo bileşenleri oluştururlar. Ayrıca pişirme prosesinin yanında nitrit ve aminlerin midede de N-nitrozo bileşenlere dönüşebildiği düşünülmektedir. Bu bileşenlerin karsinojen olduğu ve ağız boşluğu, mesane, yemek borusu, yutak, mide ve beyin kanseri ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

�Bazı Yeşil Bitkilerde De Nitrit Bulunmaktadır. Peki Onlar Da Kanseri Tetikler Mi?

Özellikle ıspanak, kereviz ve marul gibi pek çok yeşil yapraklı sebzede de nitrit bulunduğu bilinmektedir. Fakat buna rağmen bu bitkiler tüketildiğinde tam tersine kanser riskini ve etkilerini azaltmaktadırlar. Bu nasıl mümkün olabilmektedir? Bu durum şöyle açıklanabilir; nitritler, N-nitrozo amin formuna sadece ette doğal olarak bulunan aminlerle reaksiyona girdiğinde dönüşürler. Ayrıca sebzelerde bulunan C ve D vitaminleri N-nitrozoamin formlarının inhibisyonuna yardımcı olmaktadırlar. Sonuç olarak doğal olarak nitrit içeren sebzeler tamamen sağlıklıdır ve tüketildiklerinde kanser riskini azaltmaktadırlar.

6372_hotdog2

Nitrit İçeren Başka Gıda Ürünleri De Bulunmakta Mı?

Kürlenmiş bütün etler, balık, kırmızı et vb. nitrit içermektedir.

�Bütün Sosisler Nitrit İçermekte Midir?

Hayır. Bütün sosisler nitrit içermek. Gelişen soğutma teknolojileriyle birlikte nitrit katkı maddesinin ilavesi artık mikrobiyel gelişimi önlemek için kullanılmamaktadır. Mikrobiyel gelişim, artık farklı soğutma teknikleri ile önlenebilmektedir. Günümüzde sosiste nitrit katkısının sebebi ette tazeliğin sembolü olan pembe rengin stabilitesini sağlamak içindir. Nitrit içermeyen sosisler, lezzet olarak nitrit içeren sosislerle tamamen aynıdır. Yalnızca renkleri pembe değil, kahverengiye dönüktür rengi yüzünden tercih edilmemekte ve tüketicinin pembe renkli sosislere yönelmesine neden olmaktadır. Ancak pembe renkli albenili ve göze hoş gelen bu sosislerin aslında sağlığımızı nasıl tehlikeye attığını bilen biri artık bu sosisleri tüketmeyecektir. Çünkü artık bilinçli tüketici bilir ki nitrit içermeyen kahverengi sosisler pişirme sırasında çok daha güvenli ve sağlıklıdır.

Yapmanız Gerekenler

1. Nitrit içeren sosisleri artık satın almayın. Bu özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için çok önemlidir.
2. Gittiğiniz markete özellikle nitrit içermeyen sosis varmı diye sorun -ya da kahverengi sosis olup olmadığını sorun- eğer yoksa satın almayın.

Kaynakça:
Kaynaklar:

1, Peters J, et al ” Processed meats and risk of childhood leukemia (California, USA)” Cancer Causes & Control 5: 195-202, 1994.
2 Sarasua S, Savitz D. ” Cured and broiled meat consumption in relation to childhood cancer: Denver, Colorado (United States),” Cancer Causes & Control 5:141-8, 1994.
3 Bunin GR, et al. “Maternal diet and risk of astrocytic glioma in children: a report from the children’s cancer group (United States and Canada),” Cancer Causes & Control 5:177-87, 1994.
4. Lijinsky W, Epstein, S. “Nitrosamines as environmental carcinogens,” Nature 225 (5227): 2112, 1970.

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku