Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Borik Asidin İnanılmaz Kullanım Alanları!

2 3.921

Borik asit evlerde ve diğer yerlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşik olmasına rağmen, bir çok kişi kullanım alanlarının neler olduğunu bilmemektedir. Borik asidin bu kullanım alanlarını bilen kişiler bu molekülü “mucize kimyasal” olarak adlandırıyor.

8826_boric-acid-98-250x250Borik asidin kimyasal formülü “H3BO3” tür, bu nedenle aynı zamanda hidrojen borat olarak da adlandırılmaktadır. Borun kendisi atom numarası 5 olan periyodik tablonun 2.sıra 3A grubunda yer alan bir elementtir. Bor her zaman diğer elementler ile bir arada bulunan, doğal olarak meydana gelen bir bileşiktir. Sodyum ile boraks oluştururken, oksijen ile borik asit meydana getirmektedir.

Bor yüzyıllardan beri Çin ve pek çok orta doğu ülkesinde kullanılmaktadır. Çoğu kişi bu kimyasalın pek çok faydasını bilmektedir. Borik kristaller ilk olarak 1702 yılında Wilhelm Homberg tarafından bir laboratuvarda yapılmıştır. Bu kimyasala “Homberg tuzu” da denilmesinin nedeni budur. Aşağıda borik asidin bazı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Tıbbi Kullanımları:

Borik asit; antiseptik, antifungal, antibakteriyel ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle pek çok ev ilaçları ve tıbbi reçetelerde yer almaktadır.

-Gözler İçin Tedavi:

İnsan gözleri için zararlı olmaktan çok yararlı olan tek asittir. Aslında, dünyanın önde gelen optik ürün üreticilerinden bazıları borik asidi antiseptik göz yıkama ilaçlarında kullanmaktadır. Bu kimyasal göz tedavileri için satılmamaktadır ancak bu kimyasalı içeren solüsyonlar kolaylıkla bulunabilir. Bu solüsyonlar genellikle pembe göz (konjonktivit), göz enfeksiyonları ve göz akıntılarında kullanılmaktadır.

-Kulaklar İçin Tedavi:

Yüzücüler yüzme sırasında sudan kulaklarına girmiş olabilen mantarı kulaklarından temizlemek için borik asit solüsyonları kullanmaktadır. Bir çok sebebe bağlı olarak oluşabilen insanlardaki ve hayvanlardaki kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

-Cilt İçin Tedavi:

8826_pansuman-n6g60i79Ayaklar gibi belirli alanlarda bölgesel olarak kullanıldığında ayak kokusuna neden olan aşırı terlemeyi azaltabilir. Vajinadaki bir maya enfeksiyonu olan candidiyazisin tedavisinde kullanılabilir. Borik asidin savaşabileceği diğer cilt problemleri ise atlet ayağı gibi cildin pek çok maya ve mantar enfeksiyonlarıdır. Ayrıca antiseptik özellikleri nedeni ile, deri üzerindeki yaraların tedavi edilmesi için de faydalıdır. Kesikler ve yanıklar gibi küçük yaraların pansumanlarına dahil edilebilir.

Ev İçi Kullanımları:

Borik asidin evin içinde kullanılabilecek pek çok kullanım alanı vardır. Önemli bir kullanım alanı evdeki haşereler ve küçük böceklerin kontrol edilmesidir. Saklandıkları yerlerin yakınlarına konulduklarında borik tozu karıncalar, hamamböcekleri, gümüşçün, pire ve diğer böcekleri öldürebilir ya da en azından uzaklaştırabilir. Suyun içine bir ölçek borik asit ve on ölçek şeker karıştırarak yapacağınız bir solüsyonu evdeki gediklere püskürtmek böceklerin kontrolünde oldukça iyi bir metottur. Pire ve toz akarları kontrol etmek için, borik tozu doğrudan dolapların ve kitaplıkların arkalarına, döşeme ve halıların altına ve mobilya altlarına doğrudan serpilebilir.

Evin çevresine borik tozu serpmek karasineklerin kontrolünde de oldukça etkilidir bir yöntemdir. Bu faaliyet Asya evlerinde yağışlı sezon başlangıcında oldukça yaygın bir faaliyettir. Yağmurdan bahsetmişken bu nemli dönem küf oluşumu için oldukça elverişli olup borik asit küfleri de uzaklaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Endüstriyel Kullanım Alanları:

8826_boric-acid-727721-700x450Borik asit muhtemelen bir çok tıbbi kullanımının yanında bir çok endüstriyel kullanım alanı olan tek bileşiktir. Borik asidin birincil kullanım alanı “Pyrex cam” ve “fiberglas” hazırlanmasıdır. Borik asit ayrıca LCD düz panel ekran cam üretiminde kullanılmaktadır. Kevlar gibi malzemelerin gölgesinde kalsa da, yanmaz kıyafetlerin üretiminde kullanılabilmektedir. Kuyumculuk endüstrisinde de kullanımı bulunmaktadır.

Koruma İçin Kullanımları:

Borik asidin böcek öldürücü özellikleri nedeniyle kullandığı bir çok koruma alanı mevcuttur. Kerestenin korunmasında yardımcı olur. Mantar ve böceklerin ahşap üzerine saldırmasını da önlemektedir. Bir çok böcek ilacı ve tarımda kullanılan gübreler içeriğinde borik asit içerir böylece bitkileri istila etmeye gelen kemirgenleri, böcekleri ve zararlıları engellemek için kullanılmaktadır. Borik tozu havai fişeklerin alevlerine yeşilimsi bir ışıltı vermek için kullanılmaktadır.

Bunlar borik asidin kullanım alanlarından bazılarıdır. Bu tozun kullanım alanları görünenden oldukça fazladır, evde kullanım alanları ve endüstride kullanım alanları da gittikçe artmaktadır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/boric-acid.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. ayşegül diyor

  ayakları kedi ölüsü gibi kokan pek çok arkadaşıma tavsiye ettim, öyle ki ayakkabıları ayağındayken bile yanında durulamaz halde kokar, ayakkabıyı 1 ay giyer atarlardı.
  eczanelerde bulunuyor.
  yıkanmış kurulanmış ayağa, temiz çorap giymeden önce, çorabın içine -fazla değil- bir fiske asit borik serpip çorabı giyin.
  bir hafta sürmeyecektir, koku sorunu kalıcı olarak ortadan kalkar.

 2. Mehmet Vanioğlu diyor

  Dudaklardaki yaraların iyileştirilmesi amacıyla kullanılırken ağıza kaçması dolayısıyla yutulabilme ihtimali o insan sağlığına zararlımıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku