Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Casablanca Neresidir?

0 677

4573_casablanca_mosquee_hassan_ii_Casablanca, Fas‘ın batısında yer alan en büyük şehri ve Atlas Okyanusu’nun kıyısına kurulmuş bir liman kentidir. İspanyol dilinde “Beyaz Ev” anlamına gelen Casablanca’nın nüfusu 4 bine yakındır. Şehir asıl ününü, 1942 yılında çekilen, dünyaca ünlü Hollywood yapımı Casablanca filmi ile kazanmıştır.

Fasa ilk yerleşen topluluklar, sırasıyla, Berberiler, Araplar, İspanyollar, Portekizliler ve Fransızlardır. Bu nedenle, bütün bu kültürlerin izleri, Casablancada hala görülebilir. Ilıman ve yumuşak bir iklimin yaşandığı şehirde, tam bir Akdeniz havası yaşanır. Çok sıcak veya çok soğuk gibi ani ve sert hava durumu değişiklikleri görülmezken, en fazla yağışı Kasım ve Mart aylarında almaktadır. 20. yüzyılda, o dönemin en modern mimarisine sahip başkent seçilmiştir. Çünkü bu dönemde, Paristeki Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim görüp mezun olan genç mimarlar, eğitimleri sırasında öğrendikleri teknikleri bu şehirde hayata geçirmiştir. Bu sayede Casablanca, pek çok genç ve yetenekli mimarın modern eserleri ile canlanmış ve gelişmiştir. Tarihin pek çok devrini görüp geçiren şehir mimarı açıdan; Arap, Endülüs, Art Deco, Kübizm ve Brutalist izlerini taşır. Fasın modern yüzü olarak adlandırılan Casablanca, bir kültür beşiği haline gelmiştir. Yine aynı yıllarda, büyük bir gelişim ile yükselişe geçen şehir, Fasın en gözde şehri ve ülke ekonomisinin merkezi haline gelmiştir. Casablanca limanında ve çevresinde ticaret büyük bir hızla ilerlemiştir.

4573_casablanca2

Dünyanın en büyük ikinci camisi ve üçüncü en büyük İslami ibadet alanı olan 2. Hasan Camii, Casablancada’dır. Bu cami, aynı zamanda, dünyanın en uzun minaresine sahip olan camidir. 2. Hasan Camii, Fransız mimar Michel Pinseau tarafından çizilmiş ve projelendirilmiştir. Bu önemli caminin kapalı alanında 25 bin kişi, açık alanında ise 80 bin kişi ibadet edebilir.

Casablanca sahilleri, sörfe gönül veren sporcular için tercih edilebilir bir yerdir. Rüzgarlı havası ve dalgalı denizi ile Casablancanın sahili, sörfçüler için uygundur. Palmiye ağaçları ile süslü kordon boyu, turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu cadde üzerinde pek çok villa ve lüks oteller bulunur. Restoranlar ve barlar ile eğlence hayatının merkezi haline gelen bu cadde, kentin zengin ve tanınmış ailelerinin yaşadığı bir kesimdir.

Kaynakça:
www.gezginrehberi.com
www.yurtdisigezi.com

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.