Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Bakımında Bitkisel Yağlar Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılmalıdır?

0 313

8092_73Bilindiği gibi eski çağlarda kadınlar cilt güzelliği için kullanabilecekleri herhangi bir kozmetik ürünü yoktu. Eski zamanın kadınları, günümüzün kadını gibi kozmetik konusunda şanslı olmasa da doğal hayatın getirdikleri ile daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahiptiler. Çünkü o zamanlarda doğal ve bitkisel yağlar ön plandaydı. Günümüzde kadınlar kimyasal içerikli maddelerle dolu kozmetik ürünleri kullanıyor. Bu ürünler kadınları cezp ederken ne yazık ki hiçbir işe yaramayıp sadece para tuzağına düşürüyor. Oysa modern çağın kadın kozmetik ürünlerinden vazgeçip bitkisel yağlara yönelse cildi sorunlardan kurtulmuş, parlak ve aha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Ancak bunu tam anlamıyla hayatına geçirebilmesi için Cilt Bakımında Bitkisel Yağlar Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılmalıdır, bilmesi çok doğru olacaktır.

Herkesin bildiği üzere doğada milyonlarca bitki vardır. Bu bitkiler hiçbir işlem görmeden meyvesinden tutun kabuğuna kadar yağ özleri çıkarılabilmektedir. Özellikle cilt bakımı açısından kadınların mutlaka yararlanması gereken nimetlerdendir. Peki, cilt bakımında bitkisel yağlar ne işe yarar, nasıl kullanılmalıdır, haberiniz var mı? Kadınların pek çoğu bitkisel yağların cilde yaptığı olumlu etkilerden habersizdir. Şimdi pek birlikte bitkisel yağlardan bazılarının cildimize yaptığı olumlu etkileri inceleyeceğiz.

Bitkisel Yağlar ve Özellikleri

8092_70Limon Yağı: Cildimiz için önemli bir içeriği olan limon yağı özellikle oluşan sivilcelerin azalmasında etkilidir. Bu Özelliği sayesinde de cildin fazla yağının atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra cildinizi temizleyeceğiniz bir tonik görevi görür. Sarkmaları önleyerek vücudunuzun daha gergin olmasını sağlar. Limon yağını vücudunuza parmak uçlarınızla masaj yaparak kullanabilirsiniz. Temizleme durumunda pamuk kullanımı çok uygundur.

Susam Yağı: Bilindiği gibi susam oldukça güçlü bir bitkidir. Kuvvetli bir etkisi vardır. Cilt üzerinde de susam yağı kullanmak ideal olacaktır. Özellikle kuru cilt tipinde nemlendirme açısından çok ideal bir yağ seçimidir. Bu yağ ayrıca kaşlarınızın gür ve daha sağlıklı olması açısından kullanmak mümkündür. Yazın cildinizi güneşten korumak istiyorsanız susam yağı cildinizi koruyacaktır. Susam yağını pamukla cildinize uygulayın.

Fındık Yağı: Özellikle kuru ve çatlamış cilt tipleri için ideal bir yağ türüdür. Çatlak giderici olarak bilinen fındık yağını vücudunuza masaj yaparak uygulamanız gerekir.

Gül Yağı: Kokusuyla da cezp eden gül yağı en çok kullanılan bitkisel yağlardandır. Özellikle alerjik bünyeye sahip ciltlerde kızarıklıkları alır. Cildi parlaklaştırır. Leke giderici olarakta kullanılmaktadır. Gül yağını pamuk yardımıyla cildinize sürün.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.