Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Maya Alerjisi Nedir ?

0 593

Maya Alerjisi Nedir ?Her besin değişik alerjiler yapabilir. Fakat bazı besinlerde hassasiyet fazladır. İçeriğinde bulunan bazı maddeler cilde istenmeyen hasarları sağlayabilir. İşte biz bu hasarlara besinlere karşı zayıflık yani alerji diyoruz. Alerjiler vücudun değişik yerlerinde ortaya çıkar. Kimi yüzünde sivilceye benzer lekeler ile karşılaşırken,kimi ise sadece kaşınarak,egzamayı andıracak yaralar ile karşılaşır. Yaraya uzaktan baktığınızda her yara aynı gibi görünür. Ama aynı değildir. Alerjilerinde türü farklıdır. Maya bitkiden elde edilir. Çok küçük hücrelere sahip bir mantardan elde edilir. Şeker ile çözeltisi büyür. En çok sirke,alkol,et suyu tabletlerinde,ekmek ve B vitamin tablet ilaçlarda bulunur. Pek çok gıda maddesinde yerini alan maya tüketiminde istenmeyen alerjilere yol açabilir. Maya alerjisinin en büyük belirtisi aşırı kızarıklık ve deride yanma oluşmasıdır.Peki ,nedir maya alerjisi,maya alerjisine yakalanan biri hangi belirtileri sergiler. ?Birde maya alerjinin belirtileri ve tedavi yöntemlerinden söz edelim.

Maya Alerjisi Nedir ?Maya Alerjisine Vücudunuz Dirençli Değilse Bu Gıdaları Sakın Tüketmeyin !

– Her türlü kurutulmuş meyveler maya alerjinin yaygınlaşmasına yol açar. Eğer kurutulmuş meyve tüketecekseniz az tüketmeye özen gösterin.
– Tam tahıllı ekmeklerde,çavdar ekmeğinde ve kepek ekmeğinde maya alerjisi ile karşılaşabilirsiniz. Mümkün oldukça ekmeği az tüketin.
– Üzüm sirkesi,nar sirkesi,elma sirkesi ve diğer sirke çeşitlerinde maya alerjisi ile karşılaşabilirsiniz.
– Mantar hücrelerinden elde edile maya,doğal olarak mantar çeşitlerinde de size yan etki gösterecek,çeşitli alerjiler ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Mantar tüketimine dikkat ediniz.
– Her tülü et,tavuk bulyon küplerinde ve hazır soslarda maya alerjisine yakalanmanız mümkün olabilmektedir.
– Her türlü fermente içecekleri çeşitlerinde maya alerjisi ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

Maya Alerjisi Nedir ?– Alkol içeren her şey öaya mantarına yol açar. Özellile bira,kırmızı şarap,rakı da bu tür alerji hızlıca yaygınlaşabilir. Alkol tüketimi kesinlikle olmamalıdır.
– Zencefilde yoğun miktarada maya özü bulunur. Bu nednele tüketimi sakıncalı olabilir ve çeşitli alerjilere yol açabilir.
– Hidrolize proteinlerde mümkün oldukça uzak durulmalıdır.
Maya Alerjisini Azlatan Bu Besinleri Tüketebilirsiniz !
– Darı bitkisi otu,
– Kinoa bitkisi özü ve çayı,
– Her türlü pirinç. Özellikle tercihen kahverengi pirinç tüketilebilir. Maya alerjiniz varsa size yan etki yapacak hiç bir gıdayı uzamanınıza danışmadan tüketmeyin. Ve alerjinize göre diyet listesi isteyin. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
mühendisbeyinler.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku