Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cloud Gate Nedir?

0 186

Cloud Gate, Kuzey Amerika kıtasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan Illinois’e bağlı Chicago’da yer alan dünyaca ünlü bir yapıttır. Söz konusu yapı, Hindistan doğumlu Britanyalı heykeltıraş Anish Kapoor tarafından dizayn edilmiş ve beklenenin aksine çok fazla ilgi görmüş bir heykele dönüşmüştür. Cloud Gate, Chicago’nun merkezinde bulunan Millenium Park içinde yer alır. Bölgenin en önemli figürleri arasında yer alan ve bir bakıma Chicago şehrinin simgesi olmaya aday Cloud Gate, tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiş devasa bir yapıdır. Tam olara Millenium Park’ta yer alan AT & T Plaza’da yer alan Cloud Gate’in 2004 yılında yapımına başlanılmıştır. Planlanan sürede bitirilemeyen Cloud Gate, 2006 yılında tamamlanabilmiştir. Bölgenin en çok turist çeken yapısı olmayı başaran Cloud Gate, sahip olduğu şekil sebebiyle ”Fasulye” olarak adlandırılmakta. Yapımında tam 168 adet paslanmaz çelik plaka kullanılan Cloud Gate, kısmen ayna görevi görecek bir malzemeden imal edilmiştir. Kullanılan malzemelerin yaklaşık ağırlığı 98 ila 100 ton arasında değişiklik gösterir.

HCloud Gate Nedir?intli heykeltıraşın tasarladığı bu eser, kendisini tasarlayan Anish Kapoor’ca bir felsefeyi de barındırmaktadır. Kapoor’un dediğine göre insanların söz konusu yapıda kendilerini görmelerinin ve gökyüzünün yansımasıyla bu görüntünün birleşmesinin insanları mutlu ettiğini iddia etmektedir. Söz konusu yapının altından geçebileceğiniz bir boşlukta bulunmaktadır. Bu kıvrım sayesinde söz konusu yapı fasulyeye benzetilmektedir. Görenlerin ilk olarak aklına gelen şey fasulye olmaktadır. Bu konuda bir anket yapılmış ve söz konusu yapının neye benzediğine ilişkin sorulan sorulara yüzde 80’in üzerinde bir kesim fasulye cevabı vermiştir. Bu anlamda Cloud Gate, ”Fasulye” olarak da anılmaktadır. Yapım süreci oldukça sancılı geçen Cloud Gate, resmi olarak 15 Mayıs 2006 tarihinde açılmış ve kısa sürede gerek yerel halk gerekse de turistlerce oldukça rağbet gören bir figür haline gelmiştir.

Cloud Gate’in yapımına başlanılmadan önce Illinois eyaleti sınırları dahilinde bulunan Chicago’da söz konusu bölgeye yapılacak olan bir ”Landmark” için yarışma düzenlenmiştir. Yarışmayı kazanan Anish Kapoor’un tasarladığı bu fasulye benzeri yapı olmuştur. Tartışmalı bir şekilde birinci gelen Cloud Gate, birçoklarına göre ”ölü doğacak bir bebek” olarak lanse edilmiştir. Ancak Anish Kapoor bu algıyı kırmak için elinden geleni fazlasıyla yapmış ve de sonunda başarılı olmuştur. Cloud Gate, Chicago şehrinin tanıtımında kullanılan en önemli figürler arasında yer alır. Her yıl milyonlarca kişi Cloud Gate’i daha yakından görmek için bu bölgeye ziyaret gerçekleştirmektedir. Yapının etrafında dolaşan kişiler özellikle altından geçtiklerinde sanki dünyanın üzerinde dolaşıyormuş hissine kapıldıklarını beyan etmişlerdir. Bölgeye ziyaret gerçekleştirmek isteyenler, İstanbul’dan Türk Hava Yolları ya da Amerikan Havayolları ile bölgeye direkt tarifeli uçabilirler. Cloud Gate, Amerika’nın Illinois eyaletine bağlı Chicago şehrinde bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku