Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alerjiler En Çok Hangi Yaşlarda Çıkar?

0 290

Alerjiler En Çok Hangi Yaşlarda Çıkar?Alerjiler en çok bebeklik ve çocukluk çağlarında görülür. Özellikle 5 yaşına kadar alerjik durumlara daha sık rastlanır. Alerji vücudun besinlere ve dış etmenlere verdiği tepkidir. Alerji farklı şekillerde kendini gösterir. Ciltte kızarıklıklar, kabarcıklar şeklinde görülebileceği gibi hapşırma, öksürme, gözlerde kızarıklık, sulanma gibi de kendini gösterebilir. Alerjiye sebep olan yiyecekler genellikle inek sütü, yumurta akı, buğday ürünlerine karşı olur. Ailedeki alerji öyküsü de önemlidir. Anne ya da babada alerji durumu varsa çocukta da ailesinde alerji olmayan çocuklara göre alerji görülme olasılığı artar. Eğer hem anne de hem baba da alerji varsa çocukta da alerjik bir durum olma ihtimali daha yüksektir.

Son yıllarda alerjik durumların artmasının sebebi ise sağlığa uygun olmayan oyuncaklar, deterjanlarda ve yumuşatıcılardaki parfümler, kişilerin kullandıkları parfümler, spreyler, tozlardır denilebilir.
Anne sütü emen bebekte bile alerji ortaya çıkabilir. Annenin yemiş olduğu bir yiyecek ya da içecek anne sütü yoluyla bebeğe geçer. Ve bebek de alerji ortaya çıkar. Bu yüzden emziren anneler daha dikkatli beslenmelidir.

Alerjiler En Çok Hangi Yaşlarda Çıkar?Alerji mevsim olarak en çok baharda görülür. Bunda çiçek tozları, polenler etkilidir. Bu durumda hapşırma, gözlerde sulanma ve kızarıklık daha çok görülür. Besinlere ve farklı sebeplere bağlı alerjilere ise her zaman rastlamak mümkündür.
Alerji tedavisinden önce alerjiye sebep olan etmenler ortaya çıkarılması gerekir. Örneğin hangi yiyecek yenildikten sonra vücut tepki veriyorsa o yiyeceğin tüketiminin kesilmesi gerekir. Ya da toza karşı alerji varsa tozlu ortamlardan uzak durulup sık sık evdeki tozların alınması sağlık için önemlidir.

Alerjiler En Çok Hangi Yaşlarda Çıkar?Çocuk da alerji olup olmadığı yapılan testlerle de anlaşılır. Ama bu testlerde bazen yeterli olmayabilir. Alerjinin sebebine göre uygulanan tedaviler vardır. Alerji hep de devam ederse tedavi de devamlı olmalıdır. Mevsimsel bir alerji ise o mevsim de tedavi uygulanır. Uygulanacak tedaviye doktor karar verir.
Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çok görülen alerjiye karşı gereken önlemleri almak önemlidir. Bebek ürünlerinin yıkandığı deterjanlara, şampuanlara, kremlere dikkat ederek almak da fayda vardır. Bu yüzden bu ürünlerin içerikleri okunmalıdır.

Kaynakça:
www.milliyet.com.tr/alerjiler-cocuklarin-pesinde-pembenar-detay-cocuksagligi-15717

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.