Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diyet Kolanın Besin Değerleri

0 515

Sıradan diyet kolanın hiç bir besin değeri yoktur, fosforik asit ve sitrik asit gibi doğal koruyucu maddeler ve kafein içerir. Bu içeceklerde bulunan yapay tatlandırıcılar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi okumaya devam edin.

Biliyor muydunuz?

5912_diet_coke

Diyet gazlı içecekler yağların depolanmasını teşvik ettiği bilinen bir hormon olan insülin üretimini uyarmakta olan yapay tatlandırıcılar içerirler. Yani düzenli olarak diyet gazlı içecekler içmek de kilo almaya yol açabilir.

Konu diyet gazlı içecekler olduğunda diyet kola her zaman kilosuna dikkat edenler arasında en çok tercih edilen olmuştur. Diyet kola içindeki sıfır şeker içeriği, onu normal kolaya göre daha iyi bir alternatif haline getirmektedir. Düşük kalori içeriği de onun daha iyi bir seçenek gibi görünmesini sağlamaktadır. Ancak şeker yerine aspartam gibi yapay tatlandırıcılar kullanılması bazı sağlık uzmanları tarafından daha sağlıklı bulunmamaktadır. Bu içeceklere fosforik asit ve potasyum benzoat gibi kimyasal koruyucuların eklenmesi da endişe nedenidir. Bazı uzmanların bu içecekleri “kimyasal kokteyl”olarak adlandırmasına şaşırmamak gerekir. Tüm varsayımları bir kenara bırakıp diyet kolanın içeriğine, besin ve kalori değerlerine bir bakalım.

Yapay Tatlandırıcılar:

Şeker tatlı bir lezzet ortaya çıkarmak için eklenmez. Diyet kolanın tatlı tadı aspartam denilen yapay tatlandırıcıdan gelmektedir. Aspartam şekerden 200 kat daha tatlıdır bu nedenle şekerin tadını taklit etmesi için aspartam aşırı küçük miktarlarda eklenir. Ancak sağlık uzmanları arasında diyet kolanın eleştirilmesine neden olan bu eklenen aspartamtır. FDA tarafından onaylanmış olmasına rağmen, çalışmalar uzun süreli aspartam kullanımının nöbetler, doğum kusurları, baş ağrısı ve gastrointestinal sorunlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede tıbbi sorunların riskini arttırabildiğini göstermiştir.

Kafein:

330 ml diyet kola yaklaşık 42 mg kafein içerir. Diyet kola içtikten sonra yoğun dikkat artışı bu kafeinin varlığına bağlıdır. Aynı boyutta mevcut olan diğer içecek markaları ile karşılaştırıldığında bu kafein miktarı biraz daha yüksektir. Eğer kafein alımına duyarlı iseniz, her zaman diyet kolanın kafein içermeyen formülasyonunu seçebilirsiniz.

Koruyucu Maddeler:

Koruyucu maddeler, bakteri ve mantar gibi mikro organizmaların neden olduğu bozulmalardan içecekleri korumak için eklenir. Diyet kolada içeceği mikrobik etkilere karşı güvende tutmak için koruyucu olarak fosforik asit, sitrik asit ve potasyum benzoat bulunmaktadır. Ancak fosforik asit, kemik sağlığı için zararlı olabilir bunun nedeni kemiklerden kalsiyum çekerek onları zayıf ve kırılgan hale getirmesidir.

5912_koa

Karamel Renk:

İçeceğe yakından baktığınızda, koyu ve görsel olarak çekici göründüğünü fark edersiniz. Bu doğal olarak oluşan maddelerin rengini ve lezzetini geliştiren karamela renginin eklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu içeceği daha arzu edilir kılan bu karamel rengidir.

Sodyum:

Ihmal edilebilir miktarda olduğundan, diyet kolaya ilave edilen tuz miktarı hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Yarım litrelik diyet kola yaklaşık 20 mg tuz içerir. Bir çok kişi 330 ml kutu tercih ettiğinden tuz alımı yaklaşık 10 mg’a düşürülür. Önerilen günlük tuz alımı 2,000 mg civarında olduğu göz önüne alındığında, diyet kolada bulunan sodyum ciddi bir endişe nedeni olmaktan uzaktır.

Besin Değerleri:

Besin değerleri diyet kolanın hangi formülasyonunu tükettiğinize bağlıdır. Sıradan diyet kola herhangi bir vitamin veya mineral içermez. Yani, sıradan bir kutu diyet kola midenizi bir kutu boş kalori ile doldurmanız anlamına gelir. Ancak yeni çıkan plus versiyonları tam olarak öyle değildir. Bu yeni formülasyonlara B3, B12 ve C vitaminleri eklenebilmektedir. Bazı çeşitlere ise C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidan olduğu bilinen malzemeler eklemeye başlayan firmalar da vardır.

Kalori:

Diyet kolanın kalorisi normal kola ile karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha az bulunmaktadır. Örneğin 150 ml’si yaklaşık 0,5 kalori (2,092 kilojul) içermektedir. Oysa aynı miktarda bir normal kola yaklaşık 63 kalori (263,592 kilojoule) içermektedir. Diyet kolanın kalori takibi yapanlar arasında bu kadar popüler olmasının sebebi budur.

5912_200px-aspartame.svg

Sonuç olarak diyet kola sizin için iyi midir, kötü müdür? Şu açıdan baktığımızda, diyet kola daha az kalori içeriyor olsa da ileri sürülen çeşitli sağlık riskleri ile bağlantılı olmasına neden olan yapay tatlandırıcılar ve fosforik asit gibi koruyucular içermesi endişe vericidir. Bu nedenle, bizim önerimiz ister diyet ister normal olsun günlük beslenmenize herhangi bir gazlı içeceği düzenli olarak dahil etmemenizdir. Her konuda olduğu gibi gazlı içeceklerde de aşırıya kaçmadan bunları tüketmek kesinlikle sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/diet-coke-ingredients-and-nutrition-facts.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku