Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çikolatakolikler İçin Dünyanın En İyi Mekanları

0 660

Bir parça çikolata ısırdığınızda dünya öyle kötü bir yer gibi görünmüyor, değil mi? Onun ipeksi dokusu, çekici aroması ve göze hoş gelen renkleri tat tomurcuklarınızı harekete geçirmekten çok daha fazlasını yapabilir. Eğer sizde bir çikolatakolikseniz, tam olarak gitmeniz gereken dünya üzerindeki yerleri açıklayacağız.

5908_belgium

Biliyor Muydunuz?

Andrew Farrugia, ünlü Maltalı çikolatacı, dünyanın en uzun çikolata yapısı için bir Guinness Dünya Rekoru kırmıştır. Eseri vagonları, restoranı ve hatta bir barı olan komple bir buharlı tren idi. Belçika’nın eski tren vagonlarına benzemesi için tasarlanmıştır. 111.5 feet ( yaklaşık 34.9 metre) uzunluğu kapsayan yaklaşık 1,285 kg çikolata kullanılmıştır. Farrugia baş yapıtını tamamlamak için 784 saat harcamıştır. Eser Brüksel Çikolata Haftası’nda gösterime açılmış ve enfes Belçika çikolatası kullanılarak yapılmıştır.

Çikolata, yemekten hoşlanan herkes için tam bir mutluluk kaynağıdır. İster sütlü ister beyaz veya bitter çikolata olsun, herkes için onları mutlu edecek özel bir çikolata türü vardır. Hiç bir kasabaya adım atıp orada sizi mutluluğa ulaştıracak sıra sıra çikolata dükkanları olduğunu hayal ettiniz mi? Sadece sıradan çikolatalardan da bahsetmiyoruz, görünüşte basit malzemelerle bu şeflerin yıllarca süren uygulamalar ve becerileri ile neler yarattıkları inanılmaz!

Çikolata endüstrisi neredeyse her gün yeni bir şey üretirken, biz tüketiciler olarak yetişmemiz gereken çok şeyimiz var. Zor bulunan çikolatalara ulaşmanın en iyi yolu dünyayı dolaşıp damak tadınızın bu yolculuğa öncülük etmesine izin vermektir. Tatile çıkmadan önce, çikolata ile ilgili olarak gerçekleşecek herhangi önemli bir olay ya da festival olup olmayacağı hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun. Festivallerde özellikle ilgi duyabileceğiniz çikolata ile ilgili bölümler olabilir ama öncesinde çikolatakolikler için dünyanın en iyi noktalarına bir göz atalım.

5908_ikolata

1) Belçika:

Belçika çikolatası yemek tek bir şey anlamına gelebilir; Eden’a (İncil’de Adem ile Havva’nın yaşadığı cennet bahçesi olarak geçmektedir) duyusal bir gezi. Eğer çikolataya bayılıyorsanız Belçika tam olarak olmanız gereken yer olabilir! Şehirde sadece 2000’den fazla çikolatacı olduğundan değil, aynı zamanda dünyada en çok çikolata üreticisinin de bulunduğu yerdir. Ayrıca bir ülkenin üretebileceği en güzel çikolatalar burada üretilmektedir. Belçika çikolatasına en iyi çikolata olduğu konusundaki rakipsiz itibarını veren, bu çikolata hazırlarken kullanılan geleneksel yöntemdir. Belçika çikolatası üretilirken asla ucuz malzeme kullanılıp çikolata riske atılmaz dünyanın en iyi çikolatalarından biri olmasının bir sebebi de bu olmalı.

2) İsviçre:

İsviçre çikolata endüstrisinde sertleştirme işlemi ve ilk sütlü,fındıklı ve dolgulu çikolata üretimi gibi devrim niteliğinde başarılara imza atmıştır. Çoğumuz bu çikolataların tadını biliyor ama tatlar İsviçre çikolatası ile kombine edildiğinde, bu deneyim sansasyonel hale gelmektedir. İsviçre çikolatası, Büyük Buhran (1929 Dünya ekonomik bunalımı) sırasında satışlar uluslararası olarak çok azaldığından büyük acılar yaşadı. Ayrıca bir zamanlar popüler askeri tüketicilerini kaybettiler. O zamandan beri, en imrenilen lüks çikolata hazırlıkları ile İsviçre zirvedeki yerine sürünerek de olsa geri gelmiştir.

3) Fransa:

Fransızlar sadece kıskanılan peynir seçimleriyle değil aynı zamanda ultra lüks çikolatalarıyla da ünlüdür. Egzotik meyvelerin etkileyici bir seçimleri ve benzersiz malzemeleri ile Fransız çikolatası muhteşemdir. Kendinizi damak tadınıza bırakın ve peynirleri, modası ve müthiş romantizmi ile Paris sokaklarının tadını çıkarın.

5908_tren

4) Afrika:

Afrika’da bulunan “Gana”, tartışmasız dünyanın en yüksek kaliteli kakao çekirdeklerini üretmektedir ve dünyadaki kakaonun yaklaşık % 68’ini sunmaktadır. Afrika’yı inanılmaz yapan şey ise, sevgi dolu uzman ellerde yapılan el işi çikolataların güneyde bir dizi yerde bulunmasıdır. Zor bulunan malzemeler, egzotik eklemeler ve eski bir dünya geleneğini mükemmelleştirme duygusu ile Afrika halkı birinci sınıf çikolatanın nasıl yapılacağını biliyor.

5) Ekvador:

Ekvador oldukça lezzetli ve hazırlaması karmaşık olmayan mutfağı ile birlikte kakao çekirdekleri, karides ve meyve çeşitlerinin dünyadaki önemli bir üreticisidir. Ekvador iyice araştırılması gereken bir şehir olmakla birlikte, çikolatakoliklerin keyifli ve unutulmaz bulacakları bir çok yer bulunmaktadır. Ekvador’da iken, şehir etrafındaki yerel mağazalarda kolayca bulunabilen bölgenin ödüllü organik çikolataları ile kendinizi şımartabilirsiniz. Peki, oradayken bir çikolata yapma dersi almaya ne dersiniz? Bu kurslar sadece yabancı tatlar keşfetmenizi sağlamayacak, aynı zamanda damak tadınızı eğitmek için de bir şans olacaktır.

6) Meksika:

Aromatik, baharatlı ve görkemli Meksika yemeklerini tanımlamak için en uygun kelimeler olabilir. Bazıları için fazla baharatlı olabilse de bu deneyime değer. Nefes kesen plajları, palmiye ağaçları ve kalabalık bir kente karşı, Meksika eşsiz çeşitler sunan çikolata dükkanlarına sahiptir. Plajda tembel bir gün geçirdikten sonra, kendinizi bir fincan sıcak kakao hatta daha iyisi, özenle hazırlanmış çikolata dolu bir kutu ile ödüllendirin.

Çikolata Festivali Noktaları:

Gerçek bir çikolatakolik, bir çikolata festivaline gitmeden gerçek bir çikolatakolik olamaz. Etrafınızın tamamen çikolata ile çevrili olduğunu hayal edin! Çikolata yapıları, soyut çikolata sanatı, çikolata tadım seansları, tezgahlarda özenle paketlenmiş çikolatalar ve çikolata temalı moda gösterileri! Öyleyse, Dünyanın dört bir tarafındaki en iyi çikolata festivallerine bir göz atalım mı?

-Belçika “Choco-Laté Festivali”

-Fransa,Paris “Salon du Chocolat”

-Amerika, New York “The NY Chocolate Show”

-İtalya, Umbria “Euro Chocolate Festival”

-İngiltere, Londra “The Chocolate Festival”

-Almanya, Tübingen “ChocolART Festival”

-İsviçre, Linkoping “Linkoping Chocolate Festival”

-Çin, Shanghai “World Chocolate Wonderland”

-Kanada, New Brunswick “Chocolate Fest”

-Avustralya, Melbourne “Chocolate Rush Festival”

-Meksika, Mexico City “Salón Chocolate Festival”

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/the-worlds-best-destinations-for-chocoholics.html
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2235317/Andrew-Farrugia-Incredible-34-metre-train-thats-entirely-CHOCOLATE.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku