Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karın ve Bel Yağlarını Yakmaya Yardımcı Egzersizler

0 453

Sağlıklı ve biçimli bir vücut kadınların ve erkeklerin ortak istekleri arasındadır. Fakat günlük yaşamda dengesiz ve sağlıksız beslenme bu isteğe kavuşulmasına engel teşkil eder. Özellikle de yoğun iş yaşantısı sebebiyle hızlı tüketilen sağlıksız ve yüksek kalorili ürünler insanların kilo almalarına neden olur. Fazla yağlar genellikle insanların göbek ve bel bölgelerinde toplanır . Fazla kilolar hem sağlık sorunlarına neler olur hem de estetik kişiyi rahatsız eder.

Herkesin spor salonlarına gidecek vakti ve parası olmayabilir. Bu yüzden fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacak egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu egzersizler ve egzersizleri destekleyecek olan düşük kalorili sağlıklı yiyecekler tüketilmesi ile fazla yağlardan kurtulmak mümkündür.

6501_karin-yaglarini-eritme

Spora ve egzersize alışkın olmayan kişiler spora başladıklarında ilk birkaç gün çok zorlanırlar. Bu yüzden çok yormayacak hareketler yapmak ve bünyeyi yavaş yavaş spora alıştırmak gerekir.

Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için günde en az yarım saatin egzersize ayrılması gerekmektedir. Her gün yapmak fazla ve zor geliyorsa haftanın 4 günü yapılabilir fakat etkisini daha çabuk görmek için gün sayısını azaltmamak gerekir.

Egzersize başlamadan önce spor için elverişli kıyafetler ve elverişli bir ortam seçilmelidir. Karın ve Bel yağlarından kurtulmak için yapılacak egzersiz hareketlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

1. Koşu: Önce yavaş tempoda daha sonra hızlanarak koşmak ısınmayı sağlar. Isınmadan yapılan egzersiz faydalı değildir. 10-15 dakika koşudan sonda vücut ısınır. Sadece koşarak da yağlardan kurtulmak mümkündür. Fakat bölgesel kilo vermek için egzersizle desteklenmesi gerekmektedir.

6501_bel-agrisi-icin-egzersiz-hareketleri

2. Mekik: üst karın ve alt karın yağlarını yakmak için çok elverişli bir harekettir. Mekik çekmek genelde insanların zorlandığı bir harekettir. Azimli olarak yavaş yavaş vücudu mekik çekmeye alıştırmak gerekmektedir.

3. Yan Mekik: Yan yatılan ve parmaklarla boynun yukarı doğru ittirildiği harekettir. Başlarda boyun ağrılarına sebebiyet verebilir. Çok fazla zorlamadan sağ ve sola dönüp onar kere yapmak yeterlidir.

4. Yanlara esneme hareketi: Bel bölgesini eritmek için faydalı bir harekettir. Ayakta dik bir pozisyondayken sağa ve sola esneme şeklinde yapılır.

5. Ayaklar havada mekik: Yere uzanıp bacakları 45 derecelik açı ili havada tutup mekik çeker gibi elle kafayı yukarı kaldırıp bacakları da bükmeden kafaya yaklaştırarak yapılır. Özellikle alt karın bölgesi için çok etkili bir harekettir.

6. Oturarak esneme hareketi: Bel dik bacaklar bükük bir şekilde oturulur. Kollar birbirine paralel tutulur. Sağ kol sağa doğru esnetilerek sağa dönülür. Sol kol da aynı şekilde sola doğru esnetilerek dönülür. Bu hareket tüm kasların çalışmasına yardımcı olur. 15 kere her iki taraf için de uygulanmalıdır.

6501_timthumb

7. Yüz üstü yapılan egzersiz: Yere yüzüstü uzanılır ve kollar ve bacaklar v şeklinde açılır. Bu pozisyonu bozmadan kollar ve bacaklar aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilir.

Bu egzersizlere ve benzeyen çeşitlerine mobil uygulamalardaki egzersiz uygulamaları sayesinde görsel olarak ulaşmak da mümkündür.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.