Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?

1 4.313

Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?Balık ve süt besin değeri yönünden oldukça önemli ürünlerdir. Ama ikisinin tüketilmesiyle ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Balıkta birçok vitamin ve mineral vardır. Aynı durum süt için de geçerlidir. Sütün içinde de birçok vitamin ve mineral vardır. Ama ikisinin ortak noktası protein bakımından zengin olmalarıdır. Balıktan alınan proteinden sonra süt içilirse sütten de protein alınır ve bu oran vücut için fazla olur. Buna histamin zehirlenmesi denir.
Balık mutlaka taze iken tüketilmelidir. Bayat balık tüketmek tek başına zehirlenme sebebidir. Taze balık yedikten sonra taze süt içmek zehirlenmeye sebep olmaz. Ama her ikisinin de taze olduğundan emin olmak çok önemlidir. Çünkü balıkçı tezgahlarından alınan balıkların kaç günlük olduğu tam bilinemez. Bu yüzden balığın taze olup olmadığı anlamak için alınırken çok iyi gözlemlenmelidir. Balığın gövdesinin diri, gözlerinin çıkık ve canlı, solungaçlarının kıpkırmızı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Balık bayat ise gözleri mat, çukur, derisi cansız ve solungaçları da kırmızılığını kaybetmiştir.

Süt ürünlerinin tazeliği de en az balık ürünleri kadar önemlidir. Özellikle pastörize sütlerin soğuk zincir bozulmadan tüketiciye ulaşıp ulaşmadığından emin olunamayabilir. Yine sütçüden alınan sütün ne zaman sağıldığını bilmek gerekir. Sütün bozuk olup olmadığı kaynatılma esnasında ortaya çıkar. Kaynama esnasında süt kesilir. Ama kaynatılmadan süt içilmek istenebilir. Özellikle pastörize sütlerin bozulduğu daha zor anlaşılır.
Tüm ihtimaller göz önünde tutulduğunda balık yedikten sonra süt içmek tehlikeli olabilir. Bunun için en iyisi balık yedikten belli bir süre sonra süt içmek en mantıklısıdır. Balık yedikten sonra süt içmek için belirlenen süre ortalama 8 saattir.

Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?Balık tüketildikten sonra süt tüketildiğinde zehirlenen kişiler şu belirtileri yaşarlar:
1- Mide bulantısı
2- Kusma
3- İshal
4- Karın ağrısı
5- Titreme
6- Üşüme
7- Cilt renginin solması

Eğer bu belirtilerden bazıları da olsa yoğun bir şekilde yaşanıyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak da fayda vardır. Zehirlenme belirtileri hemen görülebileceği gibi birkaç gün içinde de görülebilir. Zehirlenmenin boyutuna ve seyrine göre tedavi süreci değişir.
Türk sofralarında yoğurt genellikle yerini alır. Balık yerken yoğurt yemek tehlikeli mi sorusu akıllara gelebilir. Çünkü yoğurt da bir süt ürünüdür. Balığın yanında yoğurt yemek iyi bir fikir olmayabilir. Özellikle de balığın tazeliğinden şüphe duyuluyorsa yoğurt kesinlikle yememek gerekir.
Süt ürünleri olan peynir, sütlü tatlılar ya da dondurma yerken de dikkatli olmak gerekir. Sadece dondurmanın sütten yapılmamış olma ihtimali vardır. Şekerli su ve meyvelerden yapılan dondurmalar yenilebilir. Ama sütten yapılan dondurmaların yenmesi için yine aynı soru gündeme gelir. Balık taze mi değil mi? Balığın taze olduğundan emin olunmuşsa bu defa da dondurmanın taze olup olmadığından emin olmak gerekir. Özellikle dondurmanın soğuk zincir bozulmadan ulaşmış olması çok büyük önem arz eder. Erimiş tekrar donmuş dondurmalar kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Balıkçı tezgahlarından ve marketlerden alınan balıkların yanında bir de konserve balıklar da her mevsim tüketilmektedir. Bu balıkların da son kullanma tarihlerine çok dikkat etmek gerekir.
“Balık Yedikten Sonra Süt İçmek Zehirler mi?” sorusuna en net cevap balığın ve süt ürünün taze olduğundan emin olmak ve ona göre tüketmektir. Eğer balığın ve süt ürünün taze olunduğundan balık yedikten sonra süt içmek zehirlemez. Ama balık bayat ise süt ve süt ürünleri zehirler.
Balık yedikten 8 saat sonra süt ve süt ürünleri tüketmek en sağlıklısıdır.

Kaynakça:
https://www.abcsaglik.xyz › Sağlıklı Beslenme › Zehirlenme

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Aslihan diyor

    Balik ertesi günü balik yedikten sonra sutlac yenirmi bunun çok merak ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku