Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ottawa Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.059

Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada’nın en önemli şehirlerinden biri olan Ottawa, kıtanın en önemli yerleşim yerleri arasında sayılmaktadır. Kanada denildiği zaman insanların aklında Montreal ve Toronto daha önce gelir ve insanlar bu iki şehirden birinin Kanada’nın başkenti sanırlar. Ancak Kanada’nın başkenti ne Montreal ne de Toronto’dur, bu kuzey ülkesinin başkenti Ottawa’dır. Kanada’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Ontario’ya bağlı ve aynı zamanda da ülkenin merkezi olan Ottawa, Kanada için son derece kritik bir öneme sahiptir. Konum olarak Ontario eyaleti sınırları içinde bulunan Ottawa, Ottawa Nehri’nin hemen güney kesiminde yer alır. Gatineau ve Quebec’e sınırı bulunan Ottawa, ülkenin güney batı kesiminde yer alır. Dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Ottawa, sahip olduğu altyapısıyla da bölgede ciddi anlamda popülerdir. Son derece modern bir altyapı ulaşımına sahip olan Ottawa, sanıldığının aksine çok kalabalık bir şehir değildir. Yapılan son araştırmalar şehrin başkent olmasına karşın Kanada’nın diğer birçok şehri kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmadığını ortaya koymuştur.

KOttawa Nasıl Bir Şehirdir?anada’nın başkenti olan Ottawa, sınırları içinde yaklaşık olarak 1,4 milyon insanı barındırmaktadır. Buna karşın şehrin merkezi ise, 1 milyondan daha az bir nüfusa sahiptir. Dünyanın en gelişmiş şehirleri arasında gösterilen Ottawa, Kanada’nın en kalabalık dördüncü şehri konumundadır. Bakıldığı zaman şehrin refah seviyesi de oldukça iyi konumundadır. Ülkenin başkenti olan Ottawa, aynı zamanda da ülkenin siyasi komuta merkezi olarak kabul edilir. Her ne kadar eyalet sistemi de olsa Ottawa, diğer bütün şehirlerden daha üstün bir statüye sahiptir. Resmi kayıtlara göre 1826 yılında kurulmuş olan şehir, ilk dönemlerinde başka isimlerle anılsa da kuruluşunun ardından yaklaşık olarak 30 yıl geçmesinin ardından 1855 yılında günümüzde de anıldığı gibi olarak ”Ottawa” ismini almıştır. Şehir ismini hemen yanı başına kurulduğu Ottawa Nehri’nden almaktadır. ”Ottawa”; Fransızcadan türetilmiş olan bir kelimedir. Kendisine ilham veren söz öbeği ise, ”Algonquin Odawa”dır. Bu ifade ”ticarete” anlamına gelir.

Dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alan Ottawa, Kanada’nın önemli bir turizm ve ekonomi merkezi olarak da kabul edilir. Şehir bünyesinde birçok sanat galerisi ve müzeyi de barındırır. Dünyanın en huzurlu 150 şehri arasında 24’üncü sırada olan Ottawa, bu anlamda da işsizliğin çok düşük olduğu bir şehir olarak da göze çarpmaktadır. Ülke ekonomisinde ciddi bir yere sahip olan Ottawa, telekomünikasyon, donanım, bilgisayar ve çevre teknolojileri alanlarında çok önemlidir. Ottawa, ayrıca ülkenin en önemli sağlık merkezlerini de bünyesinde barındırır. Ayrıca da eğitim alanında da çok önemli bir yere sahip olan Ottawa, dünyaca ünlü eğitim kurumlarına sahip olmasıyla da ülke ve dünyada çok önemli bir yere sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku