Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Zehirli 7 Mantarı

0 4.491

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıBugüne kadar 70-80 zehirli mantar türünden sadece birkaç tanesi yenildiğinde ölümcül olsa da, bu ölümcül mantarların çoğu yenilebilir türlere talihsiz bir benzerlik taşır ve bu nedenle de özellikle tehlikelidir.

 

1)Ölüm Cezası Mantarı ( Amanita phalloides)

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıBelki de tüm mantarların en ölümcül olanıdır. Ölüm kuvveti çok güçlü ve hızlıdır. Yenilebilir saman mantarları ve sezar mantarlarına çok benzer. Isıya dayanıklı amatoksinler pişirme sıcaklıklarına dayanır ve vücuttaki hücrelere hızla zarar verir. Tüketimden sonra 6 ila 12 saat içinde şiddetli karın ağrısı, kusma ve kanlı ishal ortaya çıkar. Dokularda hızlı sıvı kaybına ve yoğun susuzluğa neden olur. Karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sisteminin ciddi tutulum belirtileri, idrar çıkışındaki azalma ve kan şekerinin düşmesi de dahil olmak üzere kısa bir süre sonra belirtiler ortaya çıkar. Bu durum, olayların yüzde 50’sinden fazlasında koma ve ölüme yol açar. Kayda değer ölümler arasında 1534 yılında kaza sonucu ölüm cezası mantarı zehirlenmesi sonucu ölen Papa VII. Clement ve Roma İmparatoru Claudius sayılabilir.

 

2)Conocybe Filaris

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıConocybe filaris, özellikle Kuzeybatı Pasifik’te yaygın olan masum görünümlü bir çim mantarıdır. Ölüm kapağı mantarı ile aynı mikotoksinlere sahip olan C. filaris yenilirse potansiyel olarak ölümcül olabilir. Gastrointestinal semptomların başlangıcı, mantarların tüketilmesinden 6-24 saat sonra ortaya çıkar ve sıklıkla gıda zehirlenmesi veya mide gribi ile ilgili ilk tanıya yol açar. Hastada, sadece karaciğer ve böbrek yetmezliği ile birleştiğinde gastrointestinal sıkıntının yaşamı tehdit eden bir durumu ortaya çıkabilir.

 

3)Webcaps ( Cortinarius türleri)

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıWebcap’ın iki türü vardır. *Cortinarius rubellus ve *Cortinarius orellanus. Bu iki tür hem birbirine hem de yenilebilir çeşitlere çok benzemektedir. Bu mantarlar başlangıçta ortak grip benzeri belirtilere neden olan orellanin olarak bilinen bir zehir içerir. Orellanin sinsi ve uzun bir gecikme periyoduna sahiptir. Semptomlara neden olmak için süre 2 ila 3 hafta sürebilir ve sıklıkla yanlış tanıya neden olabilir. Toksin sonuçta tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olur. 2008 yılında, İngiliz yazar Nicholas Evans, akrabalarına webcap mantarlarını yanlışlıkla toplayıp hizmet etti ve bunlardan dördü hastaneye kaldırıldı. O, karısı ve kayınbiraderinin hepsi zehirlenmenin bir sonucu olarak böbrek nakillerine ihtiyaç duydu.

 

4)Sonbahar Skullcap ( Galerina marginata)

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıKuzey Yarıkürede ve Avustralya‘nın bazı kısımlarında yaygın olan Galerina marginata, ölüm kapaklı mantarla aynı amatoksinlerle dolu, çürüyen bir mantardır. Yutma, ishal, kusma, hipotermi ve karaciğer hasarına neden olur ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Yenilebilir türlere özellikle benzemese de, çeşitli ölümler ve zehirlenmeler görülmüştür

 

5)Yok Edici Melek(Amanita türleri)

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıYok eden melekler, Amanita cinsindendir. Aslında tamamen beyaz mantarların birkaç türünden biridir. Bu inanılmaz derecede zehirli mantarlar, yenilebilir düğme mantarlarına ve çayır mantarlarına çok benziyor ve birçok kez yanlışlıkla toplanıyor. Bu türlerden biri olan Amanita bisporigera, en zehirli Kuzey Amerika mantarı olarak kabul edilir. Semptomların ortaya çıkması 5 ila 24 saat arasında sürer. Kusma, kasılma, ishal, karaciğer ve böbrek yetmezliğini içerir ve genellikle ölüme yol açar.

 

6)Podostroma cornu-dama

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıBu nadir mantar Asya’ya özgüdür. Japonya ve Kore’de bir dizi ölümden sorumlu olmuştur. Kırmızı meyve veren organları, trikotesen mikotoksinler olarak bilinen güçlü toksinler içerir ve bunları tüketebilecek kadar şanssız olanlarda çoklu organ yetmezliğine neden olabilir. Zehirlenme belirtileri mide ağrısı, deri soyulması, saç dökülmesi, düşük tansiyon, karaciğer nekrozu, akut böbrek yetmezliğini içerir ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.

 

7)Ölümcül Dapperling ( Lepiota brunneoincarnata )

Dünyanın En Zehirli 7 MantarıÖlümcül dapperling, amatoksin içerdiği bilinen bir solungaç mantarıdır. Avrupa çapında ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak bulunan mantar, oldukça zararsız ve yenilebilir çeşitler ile karıştırılmış olsa da, zehirlenmeler çok yaygın değildir. Kaza sonucu tüketim ciddi karaciğer toksisitesine yol açar ve acil tedavi alınmazsa ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku