Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Porto Riko Nasıl Bir Ülkedir?

0 795

Porto Riko Nasıl Bir Ülkedir?Porto Riko, Orta Amerika’da yer alan, iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir devlettir. Ülkenin uluslararası sözleşme akdetme yetkisi bulunmamaktadır. Bu anlamda ülkenin ekonomisi doğrudan doğruya Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi ile ilintilidir. Ülkenin iki adet resmi dili mevcuttur bunlar İspanyolca ve İngilizcedir. Ülkede çoğunluk her iki dili de oldukça iyi bir seviyede konuşabilmektedir. Porto Riko’nun en önemli şehri ve aynı zamanda da başkenti olan San Juan’da ülke nüfusunun büyük bir kısmı burada yaşamaktadır. Ülke dış işlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne doğrudan bağlı olduğundan ülke de Federal yasaların kısmı bir geçerliliği de var öyle ki Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin kendisini iç işlerinde yönetmekte sıkıntı çekmesi sebebiyle 51. eyalet olarak bünyesine katmayı düşünmektedir. Bunda ülkenin 2017 yılında iflas etmesinin önemli bir rolü vardır.

Başkent San Juan dışında, Bayamon, Ponce, Carolina, Caguas ve Mayaguez gibi önemli şehirleri de vardır. Ancak ülkenin ekonomi ve siyaset merkezi doğal olarak da en gelişmiş şehri başkent San Juan’dır. Atlantik Okyanusu’nda bir ada olan Porto Riko, oldukça dağlık bir arazı üzerine kurulmuştur. Ülkede tam anlamıyla Karayip iklimi görülmektedir. Zaten Karayipler’le arasında yaklaşık 100km gibi bir mesafe vardır. İç kesimlerinde irili ufaklı yükseltilere rastlanılsa da kıyı şeridi son derece güzel olan Porto Riko’da turizm en önemli gelir kalemlerinin başında gelmektedir. Ülkeye doğrudan ve dolaylı olarak havayolu ile ulaşmak mümkündür. Ancak ticari açıdan doğrudan Porto Riko’ya ulaşılması yasal olarak mümkün değildir. Gümrüğe tabi olacak olan her eşya niteliğindeki mal öncelikle Birleşik Devletler denetimine sunulur. Birleşik Devletler gümrük sisteminin geçerli olduğu Porto Riko’da posta yolu dahi Birleşik Devlerler üzerinden sağlanmaktadır.

Yazları ve Kışları oldukça nemli ve sıcak geçen Porto Riko’da turizm açısından çok gelişmiş birkaç ünlü otel zincirinin de yer aldığını vurgularsak; bunlar dışında butik otel tarzında konaklanabilecek tesislere rastlamak oldukça nadirdir. Oldukça kozmopolit bir halka sahip olan Porto Riko’da birçok millete rastlamak mümkündür. Bunların 4 kuşak öncesi Avrupalı ve Afrikalı olarak göze çarpmaktadır. Başta Portekiz ve Afrikalıların oluşturduğu Porto Riko, refah düzeyi oldukça iyi ülke olarak da göze çarpmaktadır. Bunda Amerika Birleşik Devletleri’nin rolü büyüktür. Zaten ülkede yaşayan her Porto Riko vatandaşı olan kişiler aynı zamanda da Amerika Birleşik Devleti vatandaşıdır. Bu kişiler diledikleri zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne de gidebilme, yerleşebilme, çalışma imkanına da sahiptirler. Ancak ülke nüfusu oldukça az olduğundan ve refah seviyesi de iyi olduğundan yerli halk ülkede kalmayı tercih etmektedir.

Kaynakça:
Puerto Rico Country of Dreams

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.