Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

El Titremesi Hastalık Belirtisi midir?

0 378

El Titremesi Hastalık Belirtisi midir?El titremesi bir elin ya da iki elin ritmik şekilde hareket etmesiyle oluşur. Bu durum istem dışı gerçekleşir. 60 yaşın üzerinde daha sık görünse de her yaştaki insanda el titremesi olabilir. El titremesinin birçok sebebi vardır. Bu sebepleri sıralarsak;
1- Kan Şekerinin Düşmesi: Özellikle şeker hastaları uzun süre aç kalmamaları gerekir. Sık sık az az yemeleri gerektiği için yemek yeme aralığı uzarsa kan şekeri düşer ve eller titremeye başlar. Böyle bir durumda kan şekerini dengelemek için hemen bir şeyler yenir.
2- Duygu Durumu: Heyecanlı, sıkıntı, stres durumu ellerin titremesine sebebiyet verebilir. Tabii bu durum herkeste olmaz.
3- Parkinson Hastalığı: El titremesi Parkinson hastalığının göstergesi olabilir. Kişi hareketsiz bir haldeyken önce baş ve işaret parmağı sonra diğer parmakları titremeye başlar. Bu titreme 2 elde birden de olur. Parkinson hastalığı olanların hastalığı ilerledikçe dudak, çene, kol ve bacaklarında da titreme olur. Bu hastalık genellikle yaşlılarda görünse de az da olsa gençlerde de görülür.
4- Alkol Kullanımı: Sıklıkla ve fazla alkol alan kişilerin elleri titremeye başlar. Bunun sebebi alkolün sinir sistemini yıpratmasıdır.
5- MS Hastalığı: Bu hastalık bir sinir sistemi hastalığıdır ve sinirlerin yıpranmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalığın aşamasına göre ellerde titreme görülür.
6- Epilepsi
7- Beyin ve Damar Hastalıkları: Beyin ya da beyincikteki bazı problemlerden kaynaklı olarak el titrer.
8- Vitamin Eksikliği: Vücutta bazı vitaminlerin eksik oluşu ellerin titremesine yol açar.
9- Guatr: Guatr hastalığı da el titremesine sebep olur.
10- Kullanılan İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan el titremesi ilaç kesilince ortadan kalkar.
11- Yorgunluktan dolayı da el titrer.
12- Sosyal Fobi: Toplum içinde ne yapacağını bilemeyen insanların toplum içine çıktıklarında elleri titreyebilir.
13- Genetik Faktörler: Ailede el titremesi varsa bu durum genetik olarak çocukların ileri yaşlarda ellerinin titremesine sebebiyet verebilir.

El Titremesi Hastalık Belirtisi midir?El titremesinin tedavisi öncelikle el titremesinin altında yatan sebebe göre yapılır. Eğer bu titreme başka bir hastalığın belirtisi ise o hastalık ortaya çıkarılır. Hastalık tedavi edildikçe el titremesi de ortadan kalkacaktır.
El titremesi ilaç ile tedavi edilebileceği gibi cerrahi müdahalerle de tedavi edilir. El titremesi psikolojik bir sebepten dolayı ortaya çıkmış ise psikiyatri bölümlerine baş vurulmalıdır.
El titremesi yazı yazmak, kitap tutmak, bardak tutmak, kaşık tutmak gibi ince işleri engelliyor ve günlük yaşam akışını bozuyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. El titremesi sürekli olarak görülüyorsa başka bir hastalığın belirtisi olabilir ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku