Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Epidural Anestezi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

0 451

Epidural Anestezi Hangi Durumlarda Uygulanır ?Epidural anestezi tıbbın insanlığa sunduğu önemli olaylardan biridir. Epidural anestezi genelikle doğumlarda ve belden aşağı ( rahim duvarı yakma, miyom temizleme, ilaçlı- ilaçsız spiral takma ve basit vajinal operasyonlarda) kullanılan bir narkoz verme biçimidir. Epidural anestezi hastayı tam anlamıyla uyutmadan bilinci kaybolmamış şekil, hastanın acı hissetmeyecek seviyede operasyon yapılacak olan bölgenin uyuşturulmasıdır. Yani bir nevi bölgesel uyuşturma şeklidir.
Epidural anestezi en çok ise doğum da kullanılmaktadır. Bu yöntemle doğum oldukça artış göstermektedir. Bu hem normal doğumda hemde sezaryen doğumda rahatlıkla kullanılan bir yöntemdir. Hastanın ağrı ve acı hissini yok ederek rahat ve konforlu bir doğum süreci yaşamasına olanak sağlar. Epidural anestezi hastanın omur iliğini çevreleyen zarlar arasına özel formül edilmiş ilaçların verilmesiyle gerçekleşir. Verilen ilacın etkisi ile hasta omur ilikteki sinirsel iletileri geçici olarak yitirir ve yapılan uygulama sırasında her hangi ağrı sızı hissetmez. Bu yöntem uygulamanın türüne göre 1 ile 5 saat arasına kadar değişiklik gösterir. Hatta bazı durumlarda hastanın acısını daha da azaltmak için anestezi verilen bölgeye bir katater takarak belirli aralıklarla ağrıyı hissettirmemek amaçlı devam edilir. Bu bir kaç gün bile sürebilir. tabi ki bu olay ise tamamen hastanın talebi ve doktorunun uygun görmesi ile gerçekleşir. Epidural anestezi ilk olarak sezaryen doğumlarda kullanılarak daha sonrada normal doğumun seyrini kolaylaştırmak amacı ile kullanılmaya devam etmiştir. Peki epidural anesteziyi gerektiren özel durumlar nelerdir:

-Hastanın sağlık durumunun tamamen bayılmaya olanak vermemesi durumunda
-Hastanın işlem sırasında tamamen bayılma korkusunun ( psikolojik neden ) olmasıyla
-Hastada anestezinin yan etkilerinin şiddetli görülmesiyle
-Doğum gibi özel durumlarda anne ile bebeğin bağının daha güçlü olması ile
-Vücuda tamamen uyutulmaya nazaran daha az yan etki vermesiyle
-Operasyon sonunda daha hızlı ayağa kalkma sebebiyle
-Normal doğumlarda ağrı şiddetini azaltarak annenin gereksiz kasılmalarını önlemek amacıyla
-Hastanın akciğer enfeksiyonu gibi solunum yolu sıkıntısı çektiği anlarda da kurtarıcı bir uyuşturma yöntemidir.

Epidural anestezi gün geçtikçe insanlar tarafından daha çok tercih edilen bir narkoz alma şeklidir. Hatta özellikle anne adaylarının oldukça araştırdığı hassas bir konudur. Çünkü her iki doğumda da doğuma oldukça pozitif katkıları bulunmaktadır. Örneğin aşırı sancı çeken bir annenin normal doğum sürecinde hafif dozlarda verilerek kasılmalarının hafif ölçüde hissedilmesine olanak sağlar. Hatta bu doğum örneğinin özel bir adı da ağrısız olduğu için ( prenses doğum ) olarak da geçmektedir. Bir diğer operasyon olan sezaryen doğumda ise annenin normal doğumda olduğu gibi bilincinin açık olarak çocuğuna adapte olmasına olanak tanımıştır üstelik bu süreçte anne doğuma dair hiç bir acı hissetmemektedir. Bütün bunlar gelişen tıbbın ve bilim dünyasının insanlara sunduğu bir nimettir. Öyleyse bu ve bunun gibi bir çok önemli konulara imza atan bilim ve tıp insanlarına sonsuz şükranı buradan iletmekte fayda var.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku