Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum

0 231

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 7 DurumSabah kalkıp güzel bir kahvaltı yapıp ardından kahvenizi yudumlarken iş yapma hayalleri olanlardan mısınız? Günlük rutinlerle yaşamayı sevmeyip her gün trafikte saatlerinizi vererek işe gidip gelmek size göre değil mi? İşte bu gibi nedenlerden kendinizi evde iş yapmaya alıştırmış olabilirsiniz. Bilin ki evden işinizi iyi yönettiğinizde düzenli gelir elde edebilirsiniz. Ne iş yapabileceğinize karar verdikten sonra işinizi düzene koymanız gerekecektir. Peki evden iş yapan biri olarak işlerimde nasıl ilerlerim ve problemleri nasıl azaltırım mı diyorsunuz? İşte bu yazıda siz evden iş yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar mevcut, bu 7 maddeye dikkat ederek evden geliştirdiğiniz işinizi çok daha başarılı hale getirebilirsiniz.

1. Tüm Yasal İzinleri Aldığınıza Emin Olun!

Bir işe giriştiniz, belki bir şirkete home office destek veriyorsunuz belki de tamamen ayrı çalışıp ürün satıyorsunuz. Her ne durumda olursa olsun işinizin yasal zeminde legal olduğuna emin olun. Çünkü işleriniz iyi giderken bir vergi incelemesi sonucunda sıkıntı yaşamak istemezsiniz. Bu gibi durumları önceden görüp önlem almak adına işi çok boyutlu olarak inceleyin ve hatta sizden deneyimlilere danışın ki evinizde çalışırken beklenmedik durumlarla karşılaşmayın.

2. Sigortanızı Aksatmayın!

Evden serbest çalışanların en büyük sorunu sigortadır. Sigorta işlerinizi aksatmamanız hem sağlık giderleriniz hem de emeklilik giderleriniz için çok önemlidir. Evden yaptığınız işiniz için bir şirket kurduysanız işiniz bi nebze daha kolay. Kendi şirketiniz üzerinden sigorta işlemlerinizi halledebilirsiniz. Unutmayın evden çalışırken tüm bu sigorta işleriyle ilgilenmek de sizin görevleriniz arasına binecek ve kesinlikle aksatmayın. Yarın ne olacağını bilmediğimiz bu hayatta şimdiden temkinli olmak adına home office de çalışsanız sigortanızı yatırın.

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum3. Çalışma Ortamınızı Düzenleyin!

Evden çalışmak çoğu zaman bilgisayar başında çalışmak demektir. Ama sadece bilgisayar başı değil el işi vb. işler de evden çalışmanızı gerektirecektir. Evden çalışarak yaptığınız iş ne olursa olsun işi yaparken ki ergonominiz çok önemlidir. Bir iş yerinde çalışıyor olsanız iş sağlığı ve güvenliği tarafından denetlenebilirsiniz. Ama işte aynı durum söz konusu değildir. Sürekli yanlış pozisyonda durmak ya da sürekli ayakta durmak evden çalışsanız dahi sizi çok yoracaktır. Bu yüzden çalıştığınız bölgeyi boyunuza, kilonuza ve rutinlerinize uygun olarak düzenlemeniz çok önemli. Aksi halde farklı meslek hastalıklarıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

4. Vergi Düzeniniz Değişecek!

Evden çalışmayı profesyonel iş hayatınız olarak gördüğünüz andan itibaren çoğu rutininiz değişecek. Bundan önce bir şirkete bağlı çalıştığınızda hiç dikkat etmeniz gerekmeyen vergi düzenlemeleri evden çalışmaya başladığınızda ilgi alanınıza girmek zorunda kalacak. Bu durumlarla karşılaşacağınızın farkında olup önceden yapacağınız işin tüm vergilendirmelerini hesaplamanız önemlidir.

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum5. Ev ve İş Hayatı Dengesini Sağlamaya Çalışın!

Evden çalışanların bir diğer sorunu da sürekli evde olduğundan ev işlerine de koşturmak zorunda kalması. Özellikle çocuklu bir ailedeyseniz çocukların sizden beklentileri tabii ki olacaktır. Ve sürekli evde olduğunuz için her an ne olacağını kestiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlar için önceden yaptığınız iş planında evde olduğunuzu hatırlayarak iş planlarınızı daha esnek saatlere bölün. Zamanda esnek plan yapmanız sizi iş stresinden kurtaracaktır. Aksi halde siz işinizi yaparken doğabilecek evsel sorunlar sizi işinizden alıkoyabilir ve sonucunda işleriniz istediğiniz zamana yetişmeyebilir.

6. Teknolojide Uzman Olacaksınız!

Evden çalışanların çoğu online çalıştığından bir sürü farklı teknolojiyle karşı karşıya geliyor. Modern zamanda her işin sürekli bir değişimde olmasının da sonucu olarak sizin de kullandığınız teknoloji aletleri sürekli değişecektir. Ama sizin işiniz haline gelen bu alet ya da programlarda işin uzmanı olacaksınız. Evden çalıştığınızdan soru sormak için elinizin altında sadece internet olacaktır ve kendi çabanızla internetten öğrendiğiniz bilgilerle kullandığınız programları çok kolay unutamazsınız. Evden çalışmanın iyi getirilerinden birini de sürekli yeniliğe açık olmanız sayesinde kullanacağınız ve kendinizi geliştirmenizi sağlayan yeni teknolojilerdir.

Evden Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum

7. Dikkat Bozucu Etkiler Her Yerde!

İş yerinde patron çalışanı en yüksek verimle çalışsın diye ortamdan dikkat bozucu etkileri kaldırabilir. Ama evde patron da siz olduğunuzdan ve aynı zamanda ortam ev ortamı olduğundan dikkatinizi dağıtan çok etken olacaktır. En basitinden çoğu kişi yatağının bulunduğu ortamda çalışmaya çalışırsa molalarda iki dakika uzanayım diyip saatlerce uyuyabilir. Bu gibi sorunlar her home office çalışanın sorunudur ama bu sorunlarla başa çıkabilmek için önceden sorunları görüp ya da ilk ortaya çıkışlarından hemen sonra bir çözüme bağlamak gerekiyor. Yazılı ya da sadece zihnimizde iş kuralları belirleyelim ve evden çalışırken bu kuralların dışına çıkmayalım. İş bittiği andan itibaren klasik ev düzeninize geçebilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.forbes.com/sites/nextavenue/2017/07/27/7-things-to-know-if-you-want-to-work-from-home/#5c767b11ee8d

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.