Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tansiyon Düşmesinde Yapılan Yanlışlar

0 392

Tansiyon Düşmesinde Yapılan YanlışlarTansiyon Düşmesinde Yapılan Yanlışlar

Tansiyon düşmesi birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Tıp terimi ile kullanılan hipotansiyon, halk arasında düşük tansiyon olarak ifade edilmektedir. Düşük tansiyon vücudun kan değerlerinin ve şekerin düşmesi sırasında gerçekleşir. Bu değerler normale dönmediği sürece, tansiyon düşüklüğü yaşanmaya devam edecektir. Aniden gerçekleşen baş dönmeleri, kısa süreliğine sersemlik, bakışlarında dalgınlık ve dikkat dağınıklığı meydana gelir. Gözde aşırı derece kararmalar meydana gelir.

Tansiyon düşmesi açlık esnasında, kansızlık esnasında ve şekerin vücuda yeterli bir şekilde depolanmadığı sırada hızı bir şekilde meydana gelebilir. Vücut alışık olmadığı durumlarda bu rahatsızlığı ortaya çıkartabilmektedir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Fakat tansiyon düşmesinde, bilinçsizce yapılan hatalar meydana gelmektedir. Bu da durumun daha ciddi bir boyuta ulaşmasına sebebiyet verir.

Tansiyon Düşmesinde Yapılan YanlışlarTansiyon düşmesi sadece besinsizlikten oluşmaz. Bazen çok fazla üzüntülere maruz kalmak, ağlamak, bir şeyleri olduğundan fazla sıkıntı haline getirmek de buna sebebiyet verebilir. Bu yüzden insan sağlığını muhafaza altına almanın en etkili yolu doğru ve kurallı beslenmek ve sıkıntılardan mümkün olduğunca uzak durmayı başarmaktır. Vücudun çok susuz kaldığı durumlarda tansiyon hızlı bir şekilde düşebilir.

Tansiyon düşmesinde yapılan yanlışlar, bunun neden kaynaklandığını tam olarak idrak edemeden bilinçsizce davranıp yanlış beslenme şekline geçmektir. O an vücut ne istiyor ve bu durumda bunun düzelmesini sağlamak tek başına mümkün mü? Öncelikle bu konu hakkında doğru bilgilere ulaşalım.

Tansiyon Düşmesinde Yapılan YanlışlarStres, kaygı, korku, endişe, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, kansızlık, diyabete bağlı durumlar, ciddi enfeksiyonlara, yaralara maruz kalmış enfeksiyonlar, astım, karaciğer rahatsızlıkları, ilaçların yan etkileri, vücutta su seviyesinin en aza düşmesi birer tansiyon düşüklüğü belirtisidir. Bu gibi durumlarda, öncelikle vücudun su kaybını düzeltmek gerekir. Suyun yeterli bir şekilde vücuda sağlanması önemlidir.

Hasta bu durumlarda ani hareketlerde kaçınmalı, fazla iş yapmamalıdır. Doğru bir tedavi uygulaması önce dinlenmeden geçer. Vücut toparlanana kadar dinlenmeli daha sonra tuzlu bir ayran içilmelidir. Beslenme şekli düzene girmesi için vücuda aniden yüklenilmemelidir. Örneğin eğer besleniyorsa yemek esnasında aşırı yağlı ve kızartma türü gıdalardan uzak durmalıdır. Çok fazla tuzlu ve ya çok fazla şekerli gıdalar hastalığın seyrini değiştirebilir.

Tansiyon Düşmesinde Yapılan YanlışlarDengeyi sağlamak için az ve dikkatli bir şekilde besin takviyesine uyum sağlamalıdır. Bu gibi durumlarda bir sağlık kliniğine başvurmalı tansiyonu doğru bir şekilde ölçülmeli ve gerekli tavsiyelere uymalıdır. Aksi halde yanlış tedavi ve beslenme sonrası hasta daha fazla zarar görebilir. Tansiyon düşmesinde yapılan yanlışlar ,en çok bilinçsiz hareket etmek ile ortaya çıkar.Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
doktorasor.com
uzmantv.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku