Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Google Yavaş Yüklenen Siteleri Cezalandırıyor!

3 436

google-adwords.jpgGoogle’ın meşhur reklam birimi adsense yeni bir uygulama başlatıyor. Bundan sonra google bot’ları, oluşturulan yeni tanıma mekanizması sayesinde sitelerin yüklenme ve sayfanın tamamen açılma sürelerini kayda alıp “Quality Score” yani kalite puanına etki etmesini sağlayacak. Çünkü Google uzun yüklenme süresine sahip sitelerin birçok ziyaretçi tarafından beklenmeyip, kapatıldığını öngörüyor. Bu mantıkla olaya baktığımızda yavaş sitelerin cezalandırılması mantıklı gözüküyor.

Google’ın kalite puanı için eskiden; arama motorunda aratılan kelimelerden siteye tıklanma periyodu, konuyla ilgili kelimenin reklam grubundaki tıklanma oranı ve sitenin genel tıklanma performansı etkin rol oynuyor ve bunlara göre belirleniyordu. Bundan sonra ziyaretçilerin sitenizdeki bir konuya ulaşma ve tıklamaları karşılığında aldığı tepki hızı da genel kalite puanınıza etki edecek. Bu da reklamlarda tıklama başına aldığınız kazanca doğrudan etki edecek.

Eğer çok yavaş açılan veya özellikle ping olarak bilinen tepki zamanı(response time) saniyeler mertebesinde yüksek olan siteler Google tarafından cezalandırılacak ve adsense üzerinden en düşük fiyatlandırmaya tabi olacaklar.
**Yabancı forumlarda Google’ın bu sistemle ileride yavaş site ve blogları tamamen sistemden çıkarabileceği söyleniyor. Henüz kesin olmayan bu bilgi eğer doğru çıkarsa, Türkiye’deki birçok sitenin indeks yaşamı tehdit altına girecek demektir.

Editörün Notu: İki hafta önce Bilgiustam.com blogumuzu farklı bir hosta taşımıştık. Google’da daha önce bağlantı sayımız 198 olarak gösteriliyordu. Fakat yeni hosta geçtiğimizin akabinde bu sayı 63’e düştü. Ben bu düşüşü, değişen DNS adresimize bağlıyordum fakat, şu an eski hostla yavaş yüklenen sayfalarımızdan kaynaklandığı ihtimalini düşünmekteyim. Google, sayfa hızları güncellemelerinin 4 ile 6 hafta arasında olduğunu söylüyor.

Google Kaynak: Adwords Help Center

Web sitenizin hız testi için iwebtool’u kullanabilirsiniz. Başka site adreslerini de alt alta yazarak kıyaslama yapabilirsiniz.
Hız Testi: http://www.iwebtool.com/speed_test
Ping Testi: http://www.iwebtool.com/ping

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku