Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sporcular Nasıl Beslenir?

0 423

Sporcular Nasıl Beslenir?Günümüzde birçok kişi sağlığını korumak için, kilo vermek için veya doktoru önerdiği için spor yapmaktadır. Spor doğru yapıldığında bir sağlık kaynağı olurken eğer yanlış yapılırsa da sonu ağır yaralanmalar ve kazalarla sonuçlanabilir. Bu yüzden spor yaparken ağır sporlarla uğraşıyorsanız bu işi iyi bilen hocalar ve kişiler eşliğinde yapmalısınız.

Eğer siz sporu doğru yaptığınızı düşünüyorsanız iş sadece sporun yapılışıyla bitmemektedir. “Sporu bir yaşam tarzı haline getirin.” Lafını neredeyse hepimiz duymuşuzdur. Sporu yaşam tarzı haline getirebilmek için çalışmamızı ve uyumamızı yeniden gözden geçirmemiz gerekebilir.

Mesela örnek verecek olursak sporcular nasıl böyle zayıf kalıyorlar diye merak edip sizde spora başladıysanız ve bir yandan da diyet yaparak daha çabuk zayıflamak istiyorsanız bu son bir durumdur.
Çünkü spor yapan kişilerin normal insanlara göre daha fazla besine ihtiyaçları vardır. Siz eğer vücudun istediği bu besin ihtiyacını karşılayacak ölçüde yemek yemezseniz ve besin almazsanız halsiz düşebilir, hiç bir kas gelişimi gösteremez hatta hasta olabilirsiniz. Peki o zaman nasıl beslenmeliyim diye merak ediyorsanız açıklayalım.

Sporla uğraşıyorsanız ve bunu sıkça yapıyorsanız daha çok protein kaynağı olan et türlerini tercih etmelisiniz ( kırmızı, beyaz veya balık). Ayrıca kahvaltılarda yumurta ve süt tüketebileceğiniz gibi akşam yemeklerinde 1 küçük kase yoğurtta yiyebilirsiniz.
Son olarak yatmadan önce de mevsimine göre portakal, çilek, elma gibi besinleri tüketerek de meyvelerden vücudun gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Demek istediğimiz şu ki sporla uğrasan bir insan, karbonhidratı tamamen kısıp az yemek gibi bir strateji izlemesi doğru olmaz. Vücudunuzun sporunuzu en iyi şekilde tamamlaması ve kaslarınızı onarabilmesi için besine proteine karbonhidrata suya ihtiyacı vardır. Hem ağır bir şekilde spor yapıp hem de vücudunuzu aç bırakmak sizi istediğiniz sonuçlara ulaştıramayacak aksine performansınızı düşürüp hatta ve hatta sağlınızı riske atacaktır.

Peki sporcular kilo vermeleri gerektiğinde nasıl bir yol izlerler?
Gerektiği kadar yiyerek tabi ki de. Daha çok protein ağırlıklı beslenirler, saat 8 den sonra ağır bir şey yemezler, sporu bir yaşam biçimi haline getirirler ve almaları gerektiği kadar karbonhidratı alırlar.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/nutrition-tips-athletes

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku