Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kalp Sağlığı İçin Önemli Gıdalar

0 292

Kalp Sağlığı İçin Önemli GıdalarYemek seçimleriniz kalp sağlığınızı, enerjinizi ve iştah denetiminizi önemli ölçüde etkiler. Ailenizin tamamı için lezzetli, sağlıklı ve kullanışlı seçimlerle kalbinizi koruyun. Çilek ve fındıktan, balık ve yapraklı yeşilliklere kadar kalp sağlığınız için değerli besinleri tüketmekten korkmayın.
Karpuz
Dallas-Fort Worth Metroplex’teki Legacy Heart Center’lı kardiyolog Dr. Sarah Samaan’a göre, bir parça karpuz, düşük miktarda lif ve yüksek bir antioksidan kaynağı olan düşük kalorili bir meyvedir. Likopenin kaynağı olan ve kalp rahatsızlığı ve kanser riski en aza indiren Karpuz, aynı zamanda kan damarlarının sağlığını iyileştiren ve erektil disfonksiyon ve şeker hastalığı olan insanlar için fayda sağlayabilen sitrulin’i de tedarik etmektedir. Ayrıca C ve A vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum kaynağıdır.
Yoğurt
Dr. Andrea Paul, çevrimiçi bir tıbbi tıbbın arterlerini tıkamayacak tatlı ve tuzlu bir tedavi için yalnızca kalbinizden fazlasını koruyacak bir bardak yoğurt tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Yoğurt kalp rahatsızlığı riskini artırabilecek çeşitli hastalıklara karşı korur. Az yağlı yoğurt yediğinizde Paul’a göre kalp rahatsızlığı riskini azaltmanın yanı sıra genel sağlık, sindirim ve refahlık için faydalı güçlü antioksidanlar, vitaminler, elyaf ve probiyotikleri de emersiniz. Gün içinde, tatlı ve sağlıklı bir tat vermek için taze veya dondurulmuş meyvelerle birlikte tüketmek ayrı bir enerji kaynağı olmaktadır.

Kalp Sağlığı İçin Önemli GıdalarDomates
Domatesler, kalp sağlıklı C vitamini ve karpuz gibi katı bir dozu içeriyor, likopen bakımından zengin olan domates, sağlıklı tüketildiğinde kalp ritmini düzenleyip, kalp hastalıkları riskini önlemektedir. Avokado
Tekli doymamış yağ içeren Avokado, Texax’da diyetisyen olan Bridget Swinney’e göre kan basıncını kontrol eden potasyum deposudur. Swinney, Avokado’nun C vitamini, lif ve karotenoidlerin de büyük bir kaynağı olduğunu belirtiyor ve Karotenoidler kardiyovasküler hastalıklardan ölen ölüm riskinde azalma ile ilişkilendirmiştir. Sağlıklı lif deposu olan Avokado,mineral bakından zengin ve ta bir enerji deposu olan ıspanak ve havuç gibi sebzelerle tüketilmesi vücudun diğer antioksidanları emmesine yardımcı olduğunu bir çok deneysel gözlemle kanıtlanmıştır.
Çilek
Antioksidan özelliğe sahip Çilek, iyi kolesterol olarak nitelendiren HDL’yi artırır ve kötü kolestrolü düşürür. Buna ek olarak, kemik büyümesini ve yağın enerjiye dönüşmesini destekleyen besin maddeleri içerir. Ünlü kardiyologlar, “Bu küçük kanser savaşçıları, oksidasyon ve iltihap ile mücadele etmekte ve günlük olarak yenilmek zorunda” belirtiyor.
Karalahana
Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan karalahana, kanın normal olarak pıhtılaşmasına, arterlerin kalsifikasyonunun önlenmesine ve hatta kemiklerin kırılmalara karşı korunmasına yardımcı olur. Kardiyovasküler sağlığı artıran, sporla uğraşan insanlar içinde enerji deposu olmaktadır.
Fasulye
Gürcistan merkezli beslenme uzmanı Dr. Keith Kantor’a göre günde sadece yarım fincan fasulye kalbe iyi geldiğini belirtmektedir. Kantor, Çözünür lif, özelliğinden dolayı kalbe yararlı olduğunu belirtiyor ve Lif kolesterolle bağlanır ve bağırsakta emilmesini sağlar ve kolesterol değerlerini düzene sokar. Bu ekstra dozda çözünebilir lif için yemeklerinize, magnezyum, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ve B kompleksi vitaminleri gibi kalbinizi sağlıklı tutmak için gerekli besin maddeleri ile takviye edin.
Ceviz
Bir torbada veya bir salata üzerinde rahat bir aperitif olarak tüketebileceğiniz ceviz, sağlıklı omega-3 yağları ve antioksidanlar ile kalp ritimlerinizi düzene sokar. Teksas merkezli tescilli bir diyetisyen olan Bridget Swinney, “Günde iki adet ceviz yemenin, şeker hastalığı olan insanlar arasında kan damarı işlevini iyileştirdiği ve kalp hastalığından korunmasında önemli rol oynadığını belirtmiştir. ”
Kinoa
Teksas’da kardiyolog olan Samaan, Kalp sağlığı, böbrek sağlığı ve kan basıncında kırmızı etten daha iyi olan bitkisel protein kaynağı olduğunu belirtiyor. Ek olarak, Kinoa’nun diğer meyvelere oranla neredeyse iki katı miktarda lif içerdiğini belirtiyor.

Kalp Sağlığı İçin Önemli GıdalarSomon
Araştırmalar, her hafta düzenli olarak tüketilen balıkların, uzun vadede koroner kalp hastalığının gelişme riskinin yüzde 30 daha düşük olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, Somon balığı gibi soğuk su balıkları, omega-3 ve Omega-3s yağları kan basıncını düşürür ve düzensiz kalp ritimlerini önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda vücuttaki iltihaplanmayı da azalttığını söylüyor. Somon yeşillikler içinde tüketilirse, ayrı bir enerji deposu olup vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur.
Badem
Badem, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ve kalbi korumanın bir başka atıştırmalık besinidir. Florida’daki Palm Beach Kardiyovasküler Kliniğinde koruyucu tıpta sorumlu Dr. Chauncey W. Crandall ‘e göre, günde yalnızca bir avuç badem LDL kolesterolü düşürdüğü gösterildi. Badem, E vitamini, lif ve protein bakımından zengin olup, kalbinizi en üst düzende tutmak için gerekli tüm besinleri içermektedir. Ayrıca, diyetinize buğday unu yerine badem eklemek, sizi hem daha tok hem de daha enerjik hissettirecektir.
Yulaf Ezmesi
Tahıllar, kalp sağlığı açısından uzmanların önerebileceği karbonhidratlar grubundadır, ayrıca tahıllar yoğun lifli yapısından dolayı tokluk hissi vererek diyete yardımcı besin kaynağıdır. Obezitenin kalp rahatsızlığı ve kalp ile ilgili komplikasyonların bir risk faktörü olduğunu göz önünde bulundurulursa, kalp ritminizi düzene sokarak, verimli spor yapmanızı sağlayan önemli besin kaynaklarından bir tanesidir. Gününüzü bir kase yulaf ezmesi ile başlayın, ve diyetisyenlerin önerisi doğrultusunda, diyetinizdeki tahılların en az yarısı tam tahıl olmalıdır. Kepekli tahıllar daha dolgun, daha az yemek yemelerine yardımcı oluyorlar ve kilo kontrolüne yardımcı oluyorlar. Bütün tahılların kalp rahatsızlığı ve inme riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Kaynakça:
https://www.livestrong.com/slideshow/1009663-15-foods-heart/#slide=16

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.