Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kolajen Nedir ve Faydaları Nelerdir?

1 331

Kolajen Nedir ve Faydaları Nelerdir?Kolajen Nedir?
Vücudun bir arada tutulmasını sağlayan ve dayanıklılığını artıran, cilde esneklik kazandıran en önemli proteinlerdendir. Kolajen tendonlarda, kaslarda, ciltte ve vücudun pek çok alınanda bulunur. Vücudumuzda bulunan kolajen ailesinin 28 farklı proteinden oluştuğu kıkırdak, deri, lifli bağlarda bolca bulunduğu ve vücutta bulunan proteinlerin %25’inden fazla bir orana sahip olduğu bilinmektedir.
En çok bilinen kolenler 5 tip olarak ele alınır.
1. Tip Kolajenler: Tendon, dri, ligament ve kemikler
2. Tip Kolajenler: Omurlar ve kıkırdak
3. Tip Kolajenler: Akciğer, damar, cilt, karaciğer ve dalak,
4. Tip Kolajenler: Epitel Doku,
5. Tip Kolajenler: Saç, akciğer, fetal membran, ve kemikte bulunmaktadır.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?
• Cilldin kırşıklıklarını, çatlakları ve erken yaşlanmayı azaltır. Eğer cildinizde kuruluk artmaya, cildinizde kırışıklıklar oluşmaya başlamışsa kolajen eksikliği söz konusu olabilir.
• Kemiklerin yoğunluğunu fazlalaştırarak daha dayanıklı olmalarını sağlar.
• Kasların daha güçlü olmasını sağlar.
• Saç dökülmeleri, erkende saçların beyazlaması (ırsi de olabilir), saç kırılmalarını engeller ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
• Dokuda bulunan kolajenler hücrelerin yenilenmesinde ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
• Kalpte ve damarlarda oluşan yağlanmayı azaltarak, kalbin daha güçlü olmasını sağlar.
• Aynı zamanda gözde korneanın ve vücutta bulunan kıkırdakların daha sağlıklı olmasını sağlar.
• İç organlarda protein desteğinin sağlanmasını ve vücut organlarının sağlıklı çalışması sağlar.

Kolajen Eksikliği Nasıl Giderilir?
Kolejen eksikliğini gidermek için sağlıklı beslenme son derece önemlidir Kolejen bakımından zengin besinler ise şöyledir:
• Hayvansal Gıdalar: Özellikle işkembe çorbası ve kaynamış kemiğin suyu bolca kolajen takviyesi sağlamaktadır. Balık etini yağda kızarmış olarak değil de fırında tüketirseniz bol miktarda kolajen desteği sağlanmış olacaktır. Kırmızı etin haşlanmış olarak yemeklere ilave edilmesi kolajen ihtiyacının büyük oranda karşılanmasına yardımcı olur.
• Yumurtanın akı da kolajen yönünden zengindir. Haşlanmış yumurtanın beyazını atmayın, mutlaka tüketin.
• Zeytin yağlı yemekler ve salataları tercih edin. Zeytin yağı vücudun son derece canlı ve hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.
• Sebzelerin tüketimini artırarak da kolajen desteği sağlayabilirsiniz. Özellikle domates,havuç, kabak tüketmelisiniz. Cilde son derece etkili olmaktadır. Özellikle bal kabağı cildin daha genç ve güzel görünmesini sağlar.
• Salatlarda bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Ispanak, ısırgan otu gibi sebzeleri kısık ateşte biraz haşlayarak ekşili tüketebilirsiniz. Üzümleri çekirdekli tüketmeniz kolajen desteğini de artıracaktır.
• Kahvaltıarda yeşil ve siyah zeytin tüketin.

Kolajen ve Cilt Bakımı
Özellikle belli yaştan sonra ciltte oluşan deformasyonun giderilmesi için kolajen ağırlıklı cilt bakım kremleri kullanarak cildinize bakım yapabilirsiniz. Peeling ürünlerini tercih ederken,kırışıklık giderici ürünlerde kolajen oranına bakın. Bu şekilde daha uzun süre cildinizi koruyabilirsiniz.
Cildinize bakım yapmanın yanı sıra ada çayı, ısırgan otu çayı tüketmeniz ciltteki kolajen oranını artırır ve cildin daha dinlenmiş ve duru bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Ancak bu bitki çaylarının çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklerde hasar oluşabilir. Bu nedenle günde en fazla iki fincan tüketilmesi gerekmektedir.

Yazar: Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ayça diyor

    son dönemde fazlaca duyduğum konu kolajen, iyi yazı olmuş teşekürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.