Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Salatalığın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

0 558

Salatalığın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?Salatalık her evde bulunan bir yiyecektir. % 96’sı sudur. Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yetişir. Salatalık daha çok çiğ tüketilir. Turşusu yapılır. Salataların, kısırların vazgeçilmez bir parçasıdır. Ferahlatıcı bir tadı ve kokusu vardır. B, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Potasyum ve magnezyun içerir. Karbonhidrat kaynağıdır. Aynı zamanda antioksidan özelliği vardır. Lif bakımından oldukça zengindir. Besin değerinin yüksek, kalori değerinin düşük olması itibariyle gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Salatalığın Faydaları

Salatalığın faydaları arasında en çok bilineni cilde olan faydasıdır. Hatta salatalığın kabuğu soyulduktan sonra yüze konulur. Bunun sebebi kabukları ve kabuklarının altının vitamin içermesidir. Ciltle ilgili kozmetik ürünlerine salatalık kullanılır. Derideki yağ tabakasını temizler. Tüketilirken de kabuğu ile tüketilmesi vitamininden faydalanmak için daha yararlıdır. Bunun yanında kalp sağlığı için önemli olduğu gibi diyabet hastalarının da tüketmesi önerilir. İdrar sökücüdür, sindirime yardımcıdır. Kabızlık sorununa iyi gelir. Tansiyon ve kolesterol hastaları için de faydalı bir yiyecektir. Zihin için önemli olmasının yanında kansere karşı da koruyucudur. Meme, kolon, yumurtalık, prostat, rahim kanserine iyi gelir. Kan basıncını düzene sokar. Özellikle göz ve çevresindeki morarmaların, şişliklerin azalmasında etkilidir. Mesane iltihabına iyi gelir.

Salatalığın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?Salatalık susuzluğu giderir. Ağız kokusuna iyi gelir. Salatalık ağızda koku oluşmasına sebep olan bakterilerin ölmesini sağlar. Özellikle sabah kalkınca ya da kokusu ağır bir yiyecek yenildikten sonra salatalığın tüketilmesi koku için iyi gelir. Vücudun nem dengesini düzenler. Selülit oluşumunu durdurur. Kıkırdak ve kemik yapısını korur. Kan basıncını dengeler.
Salatalık sadece insan vücudu için değil temizlik için de kullanılır. Ayakkabı parlatılır. Salatalık dilimleri ile lavabo ve musluk ovalanır.

Salatalığın Zararları

Salatalığın son yıllarda çok kısa sürede bozulduğu görülmektedir. Bunun sebebi organik olmaması olabilir. Salatalık alırken organik olmasına dikkat edilmelidir.
Alerjisi olanlar dikkatli tüketmelidir.
Salatalığı yerken iyice yıkanmalıdır tabii bu durum tüm sebze ve meyveler için geçerlidir. Çünkü sebze ve meyveler üzerinde tarım ilaçları kalabilir. Bu da sağlık açısından çok zararlıdır.
Gastriti olanlar fazla tüketmemelidir.
Salatalığın zararları arasında fazla tüketildiğinde saç dökülmesi de vardır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.