Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Polipler Kısırlığa Yol Açabilir mi?

0 230

Polipler Kısırlığa Yol Açabilir mi?Polipler kolaylıkla tedavi edilebilen kadın hastalıklarından biridir fakat bazı poliplerin kısırlığa yol açtıkları araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Rahmin iç tabakasında kalınlaşma sonucu normal orantısından fazla büyümesi ile ortaya çıkan rahmin içinde oluşan et paçalarına verilen isimdir. Kadınların sıklıkla yaşadıkları bir sorundur. Her yaşta görülme ihtimali vardır. Daha sık ortaya çıktığı durumlarda menopoz öncesi ya da menopoz periyodunun arasında yüksek oranlarda rastlanabilir. Rahim içi polipleri görüntü olarak büyük ve tek bir parça halinde değil çoklu görülümler de sahiptirler.

Rahimde polipleri olan kadınlarda düzensiz kanamalar, uzun süren adet kanaması, aşırı kanamalar, cinsel ilişki sırasında kanama olması, adet dönemlerini şiddetli ağrılarla geçirmesinden olmaktadır. Polipler rahim ağzından sarkabilir. Bu nedenden gelişen enfeksiyon akıntıları görülebilir.Rahim ağzı polipleri hiç bir belirti vermezler sadece ilişki sırasında kanama ya da ara kanamalarla belirlenebilir.
Rahim içi poliplerin gebeliği engelleyici kısırlığa neden olabilir. Genellikle düşüklere de sebep olmaktadır. Fakat tüp bebek tedavisi yöntemiyle bebek sahibi olmaları tavsiye edilir. Rahim içi poliplerin tanısının yapıldığı yöntemler çeşitlilik gösterir. Rahim içinden alınan parçaların patolojik incelemeleri yapıldıktan sonra jinekolog muayenesi histeroskopi yöntemiyle rahmin içine steril su ile doldurularak ultrasonografi yöntemiyle en etkili olan bu yöntemdir tüm netliğiyle polipleri izleme şansı verir ayrıca rahim incelenirken ön ve arka duvar birbirine yapışık halde görünür polip oluşumları bu yapışıklığın olduğu alanda olabilir. Diğer yöntemlerle bunu görmek pek olası değildir, fakat bu yöntem oldukça sağlıklı tanıda kullanılması gereken bir yöntem olmalıdır.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.