Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

1 851

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) Nedir? Belirtileri ve TedavisiServiks kanseri (rahim ağzı kanseri), adından da anlaşılacağı üzere, rahmin vajinayla birleştiği bölgede oluşan bir kanser türüdür. Cinsel yolla enfekte olan insan papilloma virüsünün (HPV) birtakım türlerinin bu kanser türünün oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Erken evre serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) genellikle hiçbir belirti veya bulguya yol açmaz.
Daha ileri serviks kanseri belirtileri şunları içerir:
Cinsel ilişkiden sonra, veya menopozdan sonra vajinal kanamalar
Sulu, kanlı vajinal akıntı (ağır ve kötü kokusu olabilir)
Cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı

Ne zaman bir doktora gidilmeli?

Rahim kanserini düşündüren herhangi bir bulgu veya belirtiniz varsa doktorunuzdan randevu alın.

Serviks Kanserinin Nedenleri

Serviks kanserinin oluşumunda, sağlıklı olan hücrelerde, genetik değişimler yoluyla anormal yapıda hücrelerin oluşması etkilidir. Normal şartlarda sağlıklı hücreler, sınırlı bir ölçüde çoğalmakta ve ömrünü tamamlayarak ölmektedirler. Ancak kanser hücrelerinde, büyüme ve çoğalma kontrolsüz şekilde olmakta ve hücreler ölmeyerek tümör denilen zararlı kitleleri oluşturmaktadır. Kanser hücrelerinin çevrelerindeki dokuları istila etmesiyle, metastaz dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır.
Rahim azı kanserlerinin kesin olarak neyden kaynaklandığı bilinmemektedir. HPV virüsünün bu hastalıkta ilişkili olduğu kanısı hakimdir.

Serviks Kanseri Türleri

Hangi tür serviks kanserine sahipseniz, tedavinizde buna dönük olarak şekillenir. Serviks kanserinin başlıca türleri şunlardır:
Skuamöz hücre karsinomu: Serviks kanserinin bu türü, serviksin dış kısmını kaplayan, vajinaya yayılan ince, düz hücrelerden (yassı hücreler) başlar. Serviks kanserlerin çoğu skuamöz hücreli karsinomlardır.
Adenokarsinom: Serviks kanserinin bu türü, serviks kanalı hizalayan kolon şeklinde glandüler hücrelerden başlar.

Rahim Ağzı Kanseri için Risk faktörleri

Serviks kanseri için risk faktörleri şunları içerir:
Birçok cinsel partner: Cinsel partner sayısı arttıkça HPV virüsü kapma ihtimaliniz de yükselir.
Erken cinsel aktivite: Erken yaşta seks yapmak HPV riskinizi arttırır.
Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: Chlamydia, gonore, sifiliz ve HIV / AIDS gibi diğer hastalıklara sahip olmak HPV riskinizi artırır.
Zayıf bir bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi zayıfladığında HPV’ye sahipseniz serviks kanseri geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir.
Sigara içmek: Sigara, skuamoz hücreli rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yolları

Serviks kanseri riskinizi azaltmak için:
HPV’ye karşı aşı olunuz. Aşılama, 9 ile 26 yaşlarındaki kızlar ve kadınlar için geçerlidir. Aşı, cinsel olarak aktif olmadan önce kızlara verilirse daha etkili olur.
Rutin Pap testleri yapın. Pap testleri serviksin kanser öncesi koşullarını saptayabilir, bu nedenle serviks kanserini önlemek için izlenebilir veya tedavi edilebilir.
Çoğu sağlık kuruluşu, kadınların 21 yaşında rutin Pap testlerine başlamasını ve birkaç yılda bir tekrar etmesini önerir.
Cinsel ilişkiyi korunarak yapın. Bir prezervatif kullanmak serviks kanseri riskini azaltabilir.
Sigara içmeyin.

Yazar: Hatice İstanbullu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Seda diyor

    Bende rahim ağzında sihil yada meme diye tabir edeyim yumuşak bir doku farkettim dr gittim muayane oldum dr bana o memeyi alalimmi dedi rahatsız oluyorsanız dedi alın dedim . Cerrahi işlemle aldı. Patolojiye gönderdi. Meme ucunda delik olduğunu söylemişti. 10 sonra çıkacak sonuçlar. Birde sık sık adet görmeye başladım geçen ay 3 defa adet gördüm birer hafta sürdü aralarında 3 gun bir hafta arayla.hormon testi yapıldı adet düzenleyici ilaç kullanıyorum 20 gun oldu son adetimden bu yana henüz adet olmadım. Ultrason bakıldı ama temiz denildi. Şuan çok endişeliyim. Özel bir hastahaneye gidiyorum devlet yada üniversite hastahanesinemi gitsem. Bilemiyorum lütfen fikir verin yardımcı olun çok gecikmeden. Henüz 2 yaşında bebeğim var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku