Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sağlık İçin Günde 10.000 Adım

0 551

Sağlık İçin Günde 10.000 AdımObezitenin günümüzde her yaş grubunu etkilediği bir zamandayız. Uzmanların pasif bir yaşamdan aktif yaşama geçebilmemiz ve obeziteyi engelleyebilmek için ” sağlık için günde 10 000 adım” sloganını kullanarak insanları hareket ettirmeyi amaçlamaktadır. Bu gün sağlık kuruluşları dahil her yerde insanlara yürüyüşün ve yürüyerek sağlığımızı tekrar nasıl kavuşacağımız üzerinde durulmaktadır.

Yürümek için adım saymak istikrar ve motivasyon için güzel bir yol. Yürümek en kolay egzersiz ve en önemli tarafı ekonomik ve herkesin kolaylıkla uygulaya bilmesidir. Yürüyüş kilo vermek isteyen insanlar için önemli bir spor olduğu gibi sağlığımız içinde yararı vardır. Yürüyüş çok iyi bir kardiyovasküler (dolaşım sistemi) egzersizi. Sakatlanma riski oldukça düşük. Yürüyüş yaparken vücudumuz 25. dakikadan sonra yağ yakmaya başlıyor. Dengeli bir beslenme ve tempolu bir yürüyüşle zayıflayıp sağlığınızı kazanabiliyorsunuz.

Sağlık İçin Günde 10.000 AdımYürümek yaşayış şeklimizi nasıl etkiliyor?

Yürüyüşü hayatımıza dahil etmek kolay gibi görünse de, hakikat öyle değil. Yıpranmış bedenler, hareketsizliğe alışmış bacaklar, motivasyonsuzluk gibi bir çok olumsuzluğu bir kenara bırakıp öncelikle beynimizi ben başarabilirime inandırmak gerekiyor.

Hayatınıza 10 000 adımı dahil ettiğinizde her gün 10 000 adım hedefini gerçekleştirdiğinizde başarma duygusu sizi daha fazla motive edip istikrarlı olmaya neden olacaktır. Yürüyüşlerinizi sabah erken saatlere göre planlamak güne daha dinç başlamanızı sağlıyor. Etrafınıza daha çok gülücük saçan, daha pozitif bireyler olmamızı da sağlıyor. Akşam yürüyüşleri ise günün stresini atarak fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlayıp gece kaliteli bir uyku olanağı sağlıyor.

Adım sayısına göre ne kadar aktifsiniz?

Günde 2500 adımdan az adım atıyorsanız hareketsiz bir yaşamınız var demektir.
Günde 2500 ile 5000 adım atıyorsanız sınırlı hareketlisiniz demektir.
Adım sayınız 7500 ile 10000 adım atıyorsanız kısmen hareketli bir yaşam tarzınız var demektir.
Günde 10000 ile 12500 adım atabiliyorsanız artık aktif bir yaşamınız vardır.

Sağlık İçin Günde 10.000 AdımHangi Aktivite Kaç Adım?

10 000 adım yaklaşık olarak 7 km lik bir yürüyüşe denk gelmektedir. Ortalama bir tempo ile yürüyen bir insan bu mesafeyi 80 dakika gibi bir sürede gerçekleştirebilmektedir. Yakılan kalori miktarı ise 400- 450 kaloriye denk gelmektedir.

10 000 adımı spor yapmadan sadece ev, iş yaşamındaki rutin işlerini hallederek atan bir insansanız bu oldukça aktif olduğunuzu gösteriyor. Gittiğiniz yerlerde asansör yerine merdiveni tercih etmeniz, toplu taşıma araçları yerine yürümeyi tercih etmeniz ve evde çılgınlar gibi temizlik yapmanız gerekiyor. Günlük rutininiz de evden işe – işten eve yürümek, yürüyüşe çıkmak, spora gitmek yoksa bu adımlara ulaşabilmek hayalden başka bir şey değil. Hareketli bir işiniz olsa dahi, sürekli ayakta geçiriyor da olsanız vaktinizi 6 – 7 binle kapatabiliyorsunuz gününüzü. 10 bin hedefine ulaşmak günlük konforunuzdan vakit ayırıp ekstra yürüyüş yapmanız şart.

Sağlık İçin Günde 10.000 Adım“10 000 adım atmak için vaktim yok ki şekerim” bahanesinin ardına sığınmayı artık bırakmanın zamanı gelmedi mi sizce de. Bu bahaneler artık rafa kaldırılmalı ve her gün o atılmayan 10000 adım atarak sağlıklı bir forma girmemiz gerekiyor en kısa zamanda.

Kaynakça:
https://drummerlizard.com/gunde-10000-adim-atmak/
https://medium.com/turkce/g%C3%BCnde-10-bin-ad%C4%B1m-ne-i%CC%87%C5%9Fe-yarar-1799415fb711
http://hepgenciz.com/gunde-10-bin-adim-yuru-genc-ve-zinde-kal-kilo-ver-uzun-yasa/

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.