Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sedir Ağacı Nasıl Bir Ağaçtır?

0 1.227

Çamgiller ailesinden, yaprak dökmeden her daim yeşil kalabilen, yaklaşık 30-40 metre uzayan, uygun koşulları bulduğunda bin yıl yaşayabilecek kozalaklı bir ağaç türüdür. Tohumdan çoğalan bir ağaç olan sedir 3-5 yılda bir tohum verir ve tohumları çok değerlidir. Kozalakları fıçı şeklinde olan sedir ağacının kozalaklarında bol reçine bulunur. 26 ay gibi bir sürede kozalakları olgunlaşan sedir ağaçlarının çam kozalaklarından farkı aralarında boşluk olmamasıdır. Genellikle Akdeniz havzasında yetişen ağacın 4 türü bulunmaktadır.

  • Atlas Sediri
  • Himalaya Sediri
  • Kıbrıs Sediri
  • Lübnan Sediri

8837_hardy-cedar-of-lebanon-cedrus-libani-stenocoma_2-600x600Reçineler, ağacın herhangi bir nedenden ötürü yaralanması halinde kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olur, ayrıca kimyasal yapısı nedeniyle bitkiyi böcek ve kurtlardan korur. Bu nedenle çam, selvi, göknar gibi reçineli ağaçlardan elde edilen keresteler böceklere ve kurtlara karşı dayanıklı olduğu için tercih edilmektedir. Bu reçinenin ağaçlara sağladığı diğer bir faydada oksijenle temaslarını kesip bozulmalarını önlemektir. Bu özellik ayrıca Eski Mısır‘da ölülerin mumyalanmasında kullanılmış, halk arasında antiseptik özelliği sayesinde de sık kullanılmıştır. Bu reçine sayesinde suya karşı dayanıklı yapısı nedeniyle antik uygarlıklar tarafından, gemi yapımında kullanılmıştır.
Sedir ormanları tarih boyunca en çok yıkıma uğrayan türdür; zira odunu değerlidir, fakat fiziki koşulları ve ulaşımın kolay olmaması Toroslar’da ki varlığını sürdürmeye devam etmesine neden olmuştur bugün en geniş sedir ormanı Toroslar’da bulunmaktadır. Bizde Toros Sediri olarak adlandırılan ağaç Lübnan Sediri olarak da bilinir bir diğer adı Katran ağacıdır.

Sedirler ışığı sevdikleri için yarı ışık ağacı da denir. Sedir ağacı kutsal kitaplarda da geçer ve kuvvetin ve gücün temsili olarak görülür. Lübnan bayrağındaki sedir de gücü temsil etmektedir.

Kaynakça:
agac.net.tr

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.