Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sıcak Kakao İçmenin Faydaları

0 4.027

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazırlanan, soğuk kış günlerinde ısınmayı sağlayan sıcak bir içecektir. Bu içeceğin ilk olarak Mayalar tarafından 2000 yıl önce yapıldığı sanılmaktadır ancak Mayalar sıcak değil soğuk olarak tüketmişlerdir. Mayalar o dönemde içilen bu içeceğe toz kakaodan başka su, kırmızı biber, mısır unu ve başka malzemeler eklemiştir. 1400’lü yıllara kadar Aztek Sıcak Kakao İçmenin Faydalarıkültüründe önemli bir yeri olan kakao içeceği İspanyol kâşifler tarafından Avrupa’ya yayıldıktan sonra değişikliğe uğramış, sıcak versiyonları yapılmıştır. Bugün de ülkelere göre farklı kıvam ve çeşide sahiptir. Fransa’ya 17. Yüzyılda geldiğinde ruh halini iyileştirmek ve öfkeyi sakinleştirmek için kullanılmıştır. Gerçekten de daha sonraları modern araştırmalar çikolatanın, çok korkan insanlarda salgılanan stres hormonlarının seviyelerini düşürdüğünü keşfetmiştir. Bu durumda şu soru akıllara gelmektedir: Çikolatanın sağlığa faydaları sıcak kakao için de geçerli midir? Araştırmalara göre bu soruya “evet” cevabı verilebilir.

Sağlıkla İlgili Faydaları

Kakao tozları güçlü antioksidanlarla doludur. Araştırmalar antioksidanların serbest radikaller ile savaştığını, böylece kalp hastalıklarını, kanseri, yaşa bağlı maküler dejenesaryonu ve yaşlanmayı önleyebildiğini göstermektedir. Moda diyetlerde yer alan acai üzümü, goji meyveleri, nar ve yaban mersini gibi süper yiyecekler antioksidanlarla doludur fakat kırmızı şarap, kahve ve çikolatadan da bol miktarda antioksidan alınabilir. Çikolatanın ve sıcak kakaolu içeceklerin ön plana çıkmasının nedenlerinden biri budur. Birçok çalışma kakaonun insülin seviyesi, kalp sağlığı, hafıza, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları üzerinde yararlı etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte sıcak kakaonun faydaları:

Besleyicidir

Kakao tozunda lifler ve demir bulunmaktadır. Yüzde 70 ila 80 oranında kakaoya sahip olan bitter çikolata magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, K ve A vitaminleri içerir.

Antioksidanlar İçerir

Kakao, antioksidanlar açısından zengindir. Bilim insanlarına göre bir bardak sıcak kakaodaki antioksidan miktarı aynı ölçüdeki kırmızı şaraptan 2 kat, yeşil çaydan 2-3, siyah çaydan 4-5 kat daha fazladır. Sıcak çikolatanın sıcak olması da önemlidir çünkü ısıtıldığında salınan antioksidan miktarı artmaktadır. Sıcak kakaoda bulunan gallik asit bir fenolik bileşiktir. Antioksidan özelliğe sahip olan bu bileşik iç kanama, albüminüri (idrarda albümin bulunması durumudur, böbrek hastalığına işaret eder) ve şeker hastalığı tedavisi için kullanılmaktadır. Flavonoidler, iltihabı azaltmaktan Sıcak Kakao İçmenin Faydalarıbağışıklık sistemlerini güçlendirmeye kadar birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır. Bu antioksidanlar daha uzun ömür, kilo yönetimi, kanserin önlenmesi ve daha fazlasıyla ilişkilidir. Bitter çikolatada kakao oranı daha yüksek olduğundan bu konuda bir fark yaratır. Kakao yüzdesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Antioksidanlar, daha az işlenmiş kakao tozlarında daha yüksektir. Bu, işlenmiş kakao tozunun lezzetli olmasına rağmen en sağlıklı seçenek olmadığı anlamına gelir.

Diyabeti Önler

İtalya’da yapılan bir araştırma, çikolatanın insülin aktivitesini tetikleyebileceğini, diyabet (şeker hastalığı) riskini azaltabileceğini bulmuştur. Boston’da yapılmış olan bir çalışma, kalsiyum alımındaki bir artışın zamanla tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini keşfetmiştir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Fazla karın yağı süt ürünleri ile azaltılabilir ve bitter çikolata sindirim sürecini yavaşlatarak tokluk hissi yaratabilir. Sıcak kakao, yağ yakıcı bir ara öğün olabilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Sıcak çikolata kalp için iyidir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sıcak kakaodaki süt felçlere karşı korunmaya yardımcı olabilir ve çikolata antioksidanlar açısından yeşil çaydan daha zengindir. Kakaodaki ve dolayısıyla sıcak çikolatadaki antioksidanlar kalp sağlığı, LDL kolesterolle mücadele, kan akışını artırma ve kan pıhtılaşmasını azaltma ile ilişkilendirilmektedir.

Kan Basıncını Düşürür

Almanya’da yapılan tıbbi bir çalışmaya göre içerdiği flavonoidlerin oranı daha yüksek olan bitter çikolata yüksek tansiyonu düşürebilir. Kalsiyum ve D vitamini ile dolu olan süt de kan basıncını düşürebilir. İkisi birlikte mükemmel bir kombinasyon oluşturabilir.

Beyin İçin İyidirSıcak Kakao İçmenin Faydaları

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılar, bitter çikolatanın felçten kaynaklanan hasara karşı koruyabileceğini keşfetmişlerdir ve Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sütün aynı şeyi önlemeye yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.

Hafızayı Güçlendirir

Sıcak çikolata ile hafızanın güçlenmesi arasında bağlantı olduğu bulunmuştur. Günde 2 fincan sıcak çikolata içilmesi Alzheimer’i de önlemeye yardımcı olabilir. Flavonoidlerin kan akışını, dolayısıyla oksijeni artırması nedeniyle demansa (bunamaya) karşı da etkili olabileceği düşünülmektedir. Beynin farklı bölgeleri görevlerini tamamlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için daha fazla kan akışına da ihtiyaç duyarlar. Nörovasküler eşleşme adı verilen bu ilişki, Alzheimer gibi hastalıklarda önemli bir rol oynayabilir. Kakao’nun kan akışını artırma yeteneğinin, hafıza geliştirme yeteneklerinin temelinde yattığı düşünülmektedir. 2014 yılında araştırmacılar, Nature Neuroscience adlı dergide yayınlanan bir çalışmada kakao tüketiminin bilişsel işlevi artırabileceğine dair ilk doğrudan kanıtlar sunulmuştur. Araştırmacılar yüksek kakaolu bir içeceğin beynin “dentat girus” adı verilen bölge üzerindeki etkilerini izleyerek nihayetinde bilişsel işlevde önemli bir fark bulmuşlardır. Araştırmaya katılan deneklerin beyinleri görüntülendiğinde, yüksek kakao, flavanol içeceği tüketenlerde dentat girus’un işlevinde gözle görülür gelişmeler bulunmuştur. İngiltere merkezli bir araştırma, büyük bir fincan sıcak çikolatanın daha iyi matematik becerileri geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kanseri Önler

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kakaonun kansere karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerdiğini keşfetmiştir. Süt, kanser söz konusu olduğunda tartışmalı bir konudur ancak bazı araştırmalar D vitamini ve kalsiyumun da kanseri önleyebileceğini göstermiştir.

Öksürüğe İyi Gelir

Çikolatanın bileşeni olan kakaoda bulunan teobromin, öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilir. Süt ürünlerinin balgam üretebileceği söylenir fakat bazı araştırmalar bu iddiaya karşı çıkmaktadır.

Cildi AydınlatırSıcak Kakao İçmenin Faydaları

Süt A vitamini içerir, D vitamini ile de zenginleştirilmiştir. Bunlar cilt için harika bileşiklerdir. Genellikle cilt bakımı için kötü olduğu söylenen bir başka madde çikolatadır fakat araştırmalarda cilt için çeşitli şekillerde yararlı olduğu bulunan çok miktarda flavonoid içerdiği saptanmıştır.

PMS Tedavisine Katkıda Bulunur

Kadınlar PMS’den (Premenstrüel sendrom: adet öncesi gerginlik sendromu) muzdarip olduğunda bir fincan sıcak çikolata içmek isteyebilir. Çikolata depresyona yardımcı olabilir ve sütün de rahatlamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sıcak çikolata Mutlu Eder

Çikolata, yiyenlere ve sıcak olarak içenlere mutluluk hissi verir. Bu lezzetli içecek beyindeki bazı nörotransmiterlerin serbest kalmasını sağlayarak kişilerin kendini daha mutlu ve daha rahat hissetmesini sağlar. Çikolata iyi hissettirir çünkü enerji artırıcı kafein, ruh halini yükselten serotonin ve rahatlatıcı triptofan içerir.
Ticari, instant (çabuk hazırlanan) sıcak çikolatalar çoğunlukla kakaonun faydalarını gölgeleyecek yapay karışımlardır. Örneğin kakao, popüler sıcak çikolata karışımlardan birinin içerik etiketinde şeker, bitkisel yağ, mısır şurubu gibi maddelerden sonra 5. sırada yer almaktadır. Sıcak kakaonun daha sağlıklı olabilmesi için şekersiz kakao tozu veya yüzde 85 bitter çikolata kullanılarak evde hazırlanmalıdır. Daha az yağlı bir versiyon için, bitki bazlı bir süt eklenebilir. Bal veya pekmez ile tatlandırılabilir fakat aşırıya kaçılmaması gerekir.

Kaynakça:
https://www.treehugger.com/health-benefits-of-drinking-hot-cocoa-4864105
https://weather.com/health/news/hot-cocoa-health-benefits
https://www.thedailymeal.com/drink/10-surprising-health-benefits-hot-chocolate-slideshow

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku