Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Singapur Nasıl Bir Ülkedir?

0 639

singapurSingapore ya da başka bir ifadeyle Singapore Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’nın en modern yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Singapore, Asya’da yer alan bir ada devlettir ve bu devlet Hint Okyanusu’nda bulunmaktadır. Ekvatora 137km kuzeyde yer alan Singapore, ayrıca birçok küçük adayı da bünyesinde barındırmaktadır. Bu küçük adalara 60 ada takımı adı da verilmekte ve birçok turist buralara gitmektedir. Singapore’un en yakın komşuları Malezya ve Endonezya’dır. Ülkede 4 resmi dil konuşulmaktadır; İngilizce, Malayca, Mandarince ve Tamilce. Bu diller dışında da konuşulan birçok dil olsa da bu 4 dil remi dil olarak Singapore Anayasası’nda yer almaktadır. Singapore’un başbakanı, Lee Hsien Loong’dur. Başkan ise, Tony Tan’dır. Bölge 1819’da keşfedilmiş ve İngilizler bölgeye hakim olmuşturlar. 1959’da Singapore kendi kendini yönetmeye başlamış ve İngilizler bu duruma engel olmayınca, 31 Ağustos 1963’te Singapore bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığın ardından Malezya’ya katılan Singapore, 2 yıl sonra 1965’te Malezya’dan da ayrılmış ve tam anlamıyla bağımsız bir ülke olmuştur.

6 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Singapore, oldukça gelişmiş bir ülkedir ve vatandaşlarının refah seviyesi, Avrupa Birliği standartlarının da üzerindedir. Ülkenin ekonomisinin gücü yıllık olarak 430 milyar dolar civarındadır. Kişi başına düşen milli gelir ise 55 bin dolar olarak hesaplanmıştır. Ülke 1963’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan etse de ülkede halen İngiliz izlerini görmek fazlasıyla mümkündür. Singapore’da araç trafiği soldan akmaktadır. Ülkedeki halkın ağırlıklı bir bölümü Çin kökenlidir. Bunun yanı sıra, Malezya ve Hint kökenli birçok Sinagapore vatandaşına da rastlamak mümkündür. Bu anlamda bölge çok kültürlü kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bölge İkinci Dünya Savaşı’nda İngilizlerin önemli üslerinden biri olarak kabul görmüştür. Burada Japonya bölgeye saldırmış ve oldukça büyük yıkıma sebebiyet vermiştir.

singapur (1)Japonya bölgeye saldırdığında ve bölgeyi işgal ettiğinde 5 bin ila 25 bin arasında Çin kökenli insan öldürülmüştür. Bunların içinde asker ve siviller de bulunmaktadır. Japonya Amerika’nın Nagazaki ve Hiroşima’ya attığı atam bombaları sonucu teslim olduğunu açıklayınca bölge tekrar İngiliz kontrolünü geçmiş ve İngiltere bölgeyi 13 yıl daha sömürmeye devam etmiştir. Singapore’da 3 ana ada ve 60’da küçük ada bulunmaktadır. Singapore’un ana kıtasına Pulau Ujong adı verilmektedir. Bu isim Malaycadır. Bunu dışında Singapore komşusu olan Malezya ile de bağlantıyı deniz yolu ile sağlamaktadır. Her iki ülke dost ve kardeş ülkeler olarak bilinmektedirler. Bölgede okyanus iklimi hakimdir. Yazları ortalama sıcaklık 22 ila 35 derece arasında farklılık göstermektedir. Kışlar ise oldukça yağışlı geçmektedir. Ortalama nem ise %73 ila 79 arasında farklılık göstermektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku