Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

TAP Portekiz Havayolları Nasıldır?

0 424

TAP Portekiz Havayolları, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında İspanya ile beraber tam üye olan Portekiz’in en önde gelen havayolu şirketidir. TAP Portekiz Havayolları, Portekiz’in en büyük havayolu şirketi olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin resmi olarak ulusal havayolu şirketidir. Portekiz’in başkenti Lizbon’da merkezi bulunan TAP Portekiz Havayolları, aynı şekilde yine başkent Lizbon’da bulunan Lizbon Uluslar arası Havalimanı’nı da bir üs olarak kullanmaktadır. Başka bir ifadeyle TAP Portekiz Havayolları, Lizbon Havalimanı’nı filo merkezi olarak belirlemiştir. TAP Portekiz Havayolları, Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olmasa da ülkesi Portekiz’in gururu konumundadır. Bunun nedeni, söz konusu havayolu şirketinin Portekiz’i dünya ülkeleri ile bağlıyor olması hadisesidir. TAP Portekiz Havayolları, ifadesinde geçen ”TAP”, Portekizce, ”Transportes Aeros Portugueses” anlamına gelir ki, bunu Türkçeye çevirdiğimizde Portekiz Hava Taşımacılığı anlamına gelir. TAP Portekiz Havayolları, 2005 yılında çok ciddi bir karar alarak dünyaca ünlü havayolu ittifakı Star Alliance’a üye olmuştur. Bu sayede TAP Portekiz Havayolları, başta Luftansa, Swiss, Austrian ve Türk Hava Yolları gibi devasa markalarla ”Code-Share” uçuşu gerçekleştirebilmektedir.

RTAP Portekiz Havayolları Nasıldır?esmi olarak 14 Mart 1945 tarihinde kurulmuş olan TAP Portekiz Havayolları, bu tarihten yaklaşık bir buçuk yıl sonra 19 Eylül 1946 tarihinde hizmete başlamıştır. Bu tarihle beraber tarifeli seferlere başlayan TAP Portekiz Havayolları, filosunun büyük bir kısmını Lizbon Humberto Delgado Havalimanı’nda tutmaktadır. Ayrıca TAP Portekiz Havayolları, kimi zaman ise Porto Francisco Sa Carneiro Havalimanı’nı da kullanmaktadır. TAP Portekiz Havayolları, ayrıca kısa mesafeli bazı uçuşlar için düşük maliyetli bir havayolu şirketi daha kurmuştur ve bunu da TAP Express olarak adlandırmıştır. Portekiz’in en büyük ulusal markaları arasında yer alan TAP Portekiz Havayolları, bünyesinde toplam 86 adet ticari yolcu uçağı bulundurmaktadır. Şirket sloganı; ”Kollarımız Size Açık” olan TAP Portekiz Havayolları, filosunda yer alan 86 uçakla başta Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Okyanusya ve Afrika olmak üzere birçok kıtada yer alan ülkelere tarifeli seferler düzenlemektedir.

TAP Portekiz Havayolları, 6 kıtaya gerçekleştirdiği uçuşlarda toplam 87 noktaya tarife düzenlemiştir. Başka bir ifadeyle TAP Portekiz Havayolları, 87 destinasyona tarifeli seferler düzenlemektedir. Şirket yarı özel bir şirket olup, yüzde ellilik kesim Portekiz devletine aittir. Son yıllarda her ne kadar gelirlerinde azalma yaşasa da TAP Portekiz Havayolları, sadece karından zarar etmektedir. Bunun haricinde TAP Portekiz Havayolları hiçbir zaman bütçede açık vermemiştir. Bu da şirketin büyümesinde oldukça önemli bir veri olmuştur. TAP Portekiz Havayolları, şirketler bünyesinde yaklaşık olarak 7,300 daha fazla kişiyi istihdam etmektedir. TAP Portekiz Havayolları, Skytrax tarafından beş üzerinden üç yıldız ile onurlandırılmış ve averaj havayolu kategorisine dahil edilmiştir. Dünyanın en eski havayolu şirketleri arasında olsa da TAP Portekiz Havayolları, çok az sayıda uçak kazasına karışmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku