Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Temel Kaykay Hareketleri

0 3.206

Temel Kaykay hareketleri kavramının manası, kaykay aracı ile sporcu kişinin birlikte ve uyumlu yaptığı bazı numaralar anlamına gelmektedir. Bu tür hareketlerideki zorluk derecesi ise izafidir. Yani, kimi kaykaycılar bazı hareketleri oldukça kolay yapabilirken, kimileri benzer hareketlerde zorlanabilmektedirler.

6093_tommy_shiffty

Kaykay hareketlerine yön veren durum ise, 1976 yılında yaşanmıştır. Ollie ismi ile bilinen basitçe zıplama hareketi, pek çok gelişim şekline temel oluşturmuştur. Ollie, kaykay hareketlerinin atasıdır.

Kaykay hareketlerinin isimleri, dönüş yönlerinden dolayı farklı şekilde isimlendirilmektedir. Örneğin kaykaycı, saat yönünde dönüyor ise “frontside” hareketi, saat yönünün tersine dönüyor ise “backside” hareketi yapmaktadır. Eğer kaykaycı, yaptığı hareketi geriye doğru giderken uyguluyorsa, hareketin başına “fakie” terimi de eklenmektedir. Bir başka hareketin ismi ise “switch stance”tır. Eğer kaykaycı, normal zamanda ön tarafa koyduğu ayağını, arka tarafa doğru koyarak hareketini tamamlıyor ise, kaykaycı “switch stance” yapıyor olmaktadır.

Her ne kadar çoğu hareket, dinamik yapısından ve hareket özelliklerinden dolayı çeşitli isimler ile anılsa da, bazı hareketler hareketi ilk yapan kişinin adı ile anılmaktadır. Bu anlamdaki örnek ise, “Cabellerial” hareketidir. Steve Cabellero, adını verdiği hareketi ilk yapan kişidir.

Bazı kaykay hareketleri ise, bahsedilen türden sınıflandırmaların içinde yer almamaktadır. Bu tür sıra dışı hareketlere ise “madonna”, “impossible”, “Ho – Ho plant”, “shove it” şeklinde isimler verilmektedir.

Birçok çeşitte kaykay hareketi bulunsa da, ana sınıflandırmalar şu şekilde yapılmaktadır;

6093_ngdb0g

Aerial Hareketler

Aerial hareketler kapsamında, sporcunun kaykayı ile havada süzülmesi ve bir yandan da kaykayını eli ya da ayağı ile kavraması söz konusudur. Yani, hareketin temelinde, el ya da ayağın havada süzülürken kaykay ile temasının olması durumu yatmaktadır. Yukarıda bahsedilen Ollie hareketinin hemen hemen tüm çeşitleri ve versiyonları, bu sınıf içinde yer almaktadır.

Serbest Stil Hareketler

Serbest stil hareketler, sporcunun tam anlamı ile özgür hissettiği ve buna göre davrandığı hareketlerdir. Bu sınıflandırmanın içinde, kaykaycının tek teker, çift teker ya da dört teker üzerinde herhangi bir hareket yaptığı; hatta zaman zaman amuda kalkarak zor ve tehlikeli hareketlerin yapıldığı da görülebilmektedir.

Flip Hareketleri

Flip hareketlerinin temel noktası, kaykayın kendi etrafında en az bir tam tur atması durumudur. Bu da demektir ki, kaykayın üzerinde ekstra bir yük olmaması gerekmektedir. Yani, kaykaycı da bu hareketi havada yapmalıdır. Bu sayede, flip hareketleri, aynı zamanda aerial hareketler olarak anılırlar. Kaykayın arkasına ya da önüne, uygun açı ile vurulması sayesinde, basit bir flip hareketi görülebilmektedir.

6093_kaykay-buyudu-5271825_400

Slide Hareketleri

En sık rastlanan hareketlerin başında gelen slide hareketleri, kaykayın teker üzerinde değil de, tahta üzerinde kaymasını konu olmaktadır. Korkuluklar, kaldırımlar ya da merdivenler üzerinde, kaykayın kuyruk, burun ya da bütün yüzeyi ile kaydırılması sonucu ortaya çıkan slide hareketleri, oldukça ilgi çeken hareketlerin başında gelmektedir.

Grind Hareketleri

Grind hareketlerinin temelinde ise, kaykaycının yaptığı hareketleri, kaykayın dingili üzerinde sürterek yapmasıdır. Bu sayede kaykay, duvar ya da diğer düz zeminlerde, bazen arka dingilller, bazen ise tüm dingiller üzerinde sürtünerek kayması şeklinde, grind hareketlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaykay

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.